SON DAKİKA
Hava Durumu

Kılıçdaroğlu Bozbey'le seçimin startını verdi

Yazının Giriş Tarihi: 27.03.2021 01:47

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dünkü Bursa ziyareti birçok yönden önemliydi. Sabah Fox TV'de Çalar Saat programında İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu yoğun bir Bursa programı geçirdi.

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Millet İttifakı'nın CHP adayları başta İstanbul ve Ankara olmak üzere çok sayıda büyükşehiri HDP'ye oy veren seçmenlerin de desteğiyle kazanmış Bursa bunların dışında kalmıştı. CHP Bursa'da kapatılması mümkün bir oy farkıyla Büyükşehir'i kazanamamıştı.

Kılıçdaroğlu, sık sık "İçimde yaradır" dediği Bursa'ya 31 Mart Seçimlerinden sonra dün ilk kez geldi ve CHP'nin kazandığı üç ilçe belediyesinin açılış törenlerine katıldı. CHP'li başkanlar Turgay Erdem, Hayri Türkyılmaz ve M. Uğur Sertaslan, Kılıçdaroğlu'nun ilçelerine gelmesini çok istiyordu ancak koronavirüs salgını nedeniyle geliş tarihi uzamıştı.

CHP'li başkanların ve İl Başkanının mutluluğuna diyecek yoktu. Nilüfer, Mudanya ve Gemlik'teki törenler hem başkanlar hem de CHP İl Örgütüne moral verdi. Emek'teki esnaf ziyareti ve Bursa Akademik Odalar Birliği'nde esnaf ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı buluşma ayrı bir önem taşıyordu. Her kesimden sivil toplum kuruluşu temsilcileri Kılıçdaroğlu'na sorunlarından bahsederek iktidara geldikleri takdirde bu sorunlara nasıl çözüm bulunacağını sordular.

Emek'teki ziyaretlerde iki vatandaşın Kılıçdaroğlu'nu hedef alan sözleri bunun önceden planlı olduğu kuşkusunu taşısa da CHP lideri soğukkanlılığını bozmadı. İktidar tarafından pompalanan kutuplaşmanın had safhada olduğu bir ortamda planlama olmasına da gerek yok, her liderin ziyaretlerinde böyle şeyler yaşanabilir. Nitekim Kılıçdaroğlu, kendisine tepki gösteren ve "Bu gidişle muhtar bile olamayacağınıza emin olun" diyen vatandaşları sakince dinledi ve yanıt verdi.

CHP liderinin Bursa ziyaretinde asıl önemli olan Mustafa Bozbey'in Büyükşehir Belediye Başkan adaylığının ilanıydı. Geziye Mustafa Bozbey damgasını vurdu diyebiliriz. Her konuşmasında Bursa Büyükşehir'in kazanılamamış olmasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Kılıçdaroğlu, "Bursa ile ilgili umudum, hep yarım kaldı. Mustafa Bozbey'i Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturtamadık. CHP olarak, bunu beceremedik. Kabahat bizde, Bursalılar'da değil. Biz Bursa'ya gerekli güveni vermek zorundayız ve Büyükşehir Belediyesini alıp yeşil Bursa'yı tarihine uygun yeniden inşa etmek zorundayız. Önümüzdeki seçimlerde bunu başaracağız, başarmaya mahkumuz. Mustafa Bozbey'i Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturtacağız. Bursa'nın her tarafı neden Nilüfer gibi olmasın?" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun gün boyu yanından ayırmadığı, arabasına aldığı Mustafa Bozbey'i, CHP liderini akşam saatlerinde Gemlik'teki açılıştan sonra uğurlamasının ardından arayıp değerlendirmelerini aldım.

"Son yılların en güzel günlerinden biriydi, çok verimli, güzel bir gün geçirdik. Kısa zamanda bunun tekrarı olur" diye söze başlayan Bozbey, Kılıçdaroğlu'nun çok iyi bir siyasi performans sergilediğini söyledi. CHP liderinin ülkenin sorunlarına vakıf olduğunu ve çözüm önerilerini de peşpeşe getirdiğini belirten Bozbey, BAOB'taki buluşmanın önemine dikkat çekti. Daha önceleri bazı esnaf ve sivil toplum kuruluşlarının bu gibi buluşmalardan uzak durduklarını anlatan Mustafa Bozbey, "Bu toplantıya her kesimden yüksek katılım oldu. Pandemi olmasaydı o salon tıklım tıklım dolardı. Temsilciler sorunları dile getirdiler, Sayın Kılıçdaroğlu'nun çözüm önerilerini sordular, o da bunlara tek tek yanıt verdi. Esnaf çok dertli, çalışanlar dertli, kadınlar dertli. Vatandaş burnundan soluyor. Bu iktidarı esnaf ve kadınlar devirecek." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun, kendisinin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına ilişkin sözlerini çok anlamlı ve değerli olduğunu dile getiren Bozbey, "Seçimden sonra boş durmadım, ziyaretlere devam ettim. Geri çekilmiş değiliz. Koronavirüs salgını nedeniyle ziyaretlere biraz ara vermiştik, bunlara devam edeceğiz." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun Bozbey'in Büyükşehir adaylığına ilişkin ortaya koyduğu tutum sadece CHP için değil Millet İttifakı için de önemli oldu. Bundan sonraki seçimin Bozbey'siz olmayacağı görüldü. CHP içinde Bozbey'in adaylığına karşı çıkanlar da bu konuda geri adım atmak durumunda kalacaklar. Bozbey'in adaylığının ilan edilmesinin AK Parti cephesinde nasıl yankılanacağı da önümüzdeki günlerde görülmeye başlanacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bursa gezisinin diğer önemli tarafı; İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Demokrat Parti İl Başkanı Çağrı Kaplan ile Saadet Partisi İl Başkanı Mehmet Atmaca'nın da geziye katılmasıydı. Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nın il başkanlarıyla bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.