SON DAKİKA
Hava Durumu

'Evet'i anlatamamanın çaresizliği!

Yazının Giriş Tarihi: 16.02.2017 08:43

Kim diyor bunu? AKP Manisa İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem... Nerede söylüyor? AKP Soma İlçe Gençlik Kolları'nın "Büyük ve Güçlü Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sistemi" başlıklı konferansta.

Sözlerin çarpıtılacak, tevil götürecek bir tarafı yok ama biz yine de 'yok öyle demek istemedim, sözlerim çarpıtıldı' denilme ihtimaline karşı mantık yürütelim.

Referandumda sonuç 'hayır' olursa niye iç savaş çıksın, kim ister bunu? 'Hayır' diyecek olanlar böyle bir şey ister mi?

'Hayır' diyecek olanlar sonuç kendi istedikleri gibi çıktığında niye iç savaş istesinler.

Onlar, sistem değişmesin bugünkü parlamenter sistem yürüsün demiyor mu? E bu durumda iç savaş onların işine yarar mı, bunun mantıklı bir yanı var mı?

AKP İl Başkan Yardımcısı neden iç savaştan söz ediyor peki, sebep ne?

'Hayır' çıkma ihtimali neden korkutuyor bu kadar? Neden referandumdan 'evet' çıkması bu kadar hayati önem taşıyor?

'Hayır' çıktığında iktidarınız mı bitecek? Hayır, bugüne kadar nasıl yönettiyseniz öyle devam edecek, yine iktidar çoğunluğu ile istediğiniz yasaları tıkır tıkır geçireceksiniz.

Bir sonraki seçimlerde yine iktidar olabileceksiniz, Tayyip Erdoğan 2019'da yine seçilebilecek yüzde 51'i bulduğunda.

Peki bu hırs, bu telaş bu tehditler niye, kuvvetler ayrılığını yok ederek ülkenin kaderini tek bir kişinin iradesine bırakma inadı neden?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan başlayarak referandumda 'hayır' diyecek olanlara yönelik 'terör örgütü yandaşlığı', '15 Temmuz yandaşlığı' suçlamaları anayasa değişikliğini demokrasi, hukuk çerçevesinde anlatamamalarından kaynaklanıyor.

Çünkü böyle bir sistemin demokrasiyle, kuvvetler ayrılığı ile hukukla bağdaşır yanı yok da ondan.

Bu değişikliğe neden 'evet' denilmesi gerektiğini anlatamadıkları için siyasi ahlaka sığmayan yöntemlere başvuruyor, algı oluşturmaya çalışıyor, bazıları da hızını alamayıp 'iç savaş'la tehdit edebiliyor.

Burada seçmene düşen görev bu tür tehdit ve korkutmalara aldırmadan değişikliğin ne getirip ne götüreceğini neden 'evet', neden 'hayır' diyeceklerini iyi analiz etmek olmalı.

Bu ülkenin halkı, böylesi tahrikkar, tehdit dolu çıkışlarla birbirini boğazlayacak bir halk değil.

@zaferopsar

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.