SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa’daki CHP devrimi

Yazının Giriş Tarihi: 01.04.2024 04:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.04.2024 15:34

Türkiye dün CHP’nin zaferiyle sonuçlanan tarihi bir seçim yaşadı. Kuşkusuz her seçimin tarihi önemi vardır ancak bazıları dönüm noktaları olma özelliği taşır. Bu da onlardan biri olacak.

31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nin daha çok analizi yapılacak kuşkusuz ancak bu seçimin tarihi önemi 22 yılı bulan Ak Parti iktidarı karşısında CHP’nin elde ettiği zafer ve bunun Türkiye siyasetinde neden olacağı değişimler olacak.

CHP 1977’de Ecevit’in elde ettiği seçim başarısından 47 yıl sonra ilk kez birçok kentte belediye başkanlığını kazanarak birinci parti oldu. Bunların başında da sağ-muhafazakarlığın kalesi Bursa’daki zafer geliyor. Hem Büyükşehir hem de merkez Osmangazi ilçesi CHP’ye geçti. CHP Bursa’daki ilçe belediye sayısını da 3’ten 6’ya çıkardı.

CHP bazı illerde ise çok partili yaşama geçilmesinin ardından ilk kez belediye başkanlığını kazanarak devrim yaptı. CHP Manisa, Afyonkarahisar, Kırıkkale, Kilis, Kütahya, Uşak ve Zonguldak’ı Cumhuriyet tarihinde ilk kez; Bursa, Amasya, Bartın, Giresun, Kastamonu’yu 1977’den bu yana ilk kez kazandı.

Partinin 11 büyükşehir, 10 il, 182 ilçe ve 46 belde olmak üzere 249 olan toplam belediye sayısı dünkü seçimde kesin olmayan sonuçlara göre 410’a yükseldi. Açılan yüzde 92’lik sandık sonuçlarına göre CHP, belediye başkanlığı seçiminden Türkiye genelinde birinci parti olarak çıktı.

Mustafa Bozbey Kent Meydanı'na, eşi Seden Bozbey ile birlikte Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı yazılı seçim otobüsyle geldi

2019 Yerel Seçimleri’nde seçimi kazanmaya çok yaklaşan Millet İttifakı’nın Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey, beş yıl sonra bu kez ittifak olmadan CHP’nin adayı olarak girdiği seçimi Cumhur İttifakı'nın adayı Alinur Aktaş karşısında yüzde 10'a yaklaşan bir farkla açık ara kazandı, 1977’de seçilen Mustafa Eroğlu’ndan sonra ilk CHP’li başkan oldu.

Seçim sonuçlarını Podyum Davet’te kurulan karargahtan takip eden Mustafa Bozbey, beş yılın sonunda elde ettiği zaferin sevincini Kent Meydanı’nda toplanan Bursalılarla paylaştı. Çok sayıda partili ve vatandaş da CHP’nin seçim zaferini caddelerde oluşturdukları araç konvoyları ile kutladı.

Kent Meydanı’nda toplanan binlerce kişiye ilk olarak seslenen CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş’ın mutluluğuna diyecek yoktu. Çünkü CHP’nin Bursa’da 47 yıl sonra elde ettiği başarısının mimarlarından biri olarak tarihe geçti.

Bozbey’in seçim otobüsünde milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Orhan Sarıbal, Hasan Öztürk ile Osmangazi, Nilüfer, Mudanya, Gemlik ve Mustafakemalpaşa'da seçimi kazanan Erkan Aydın, Şadi Özdemir, Deniz Dalgıç, Şükrü Deviren ve Şükrü Erdem hazır bulundu. Harmancık Belediye Başkanı seçilen Haşim Ali Arıkan, yol uzak olduğu için Kent Meydanı'ndaki kutlamaya yetişemedi anlaşılan.

Bozbey, Kent Meydanı'nda toplanan binlerce kişiyle CHP'nin Bursa'daki zaferini kutladı

Sezen Aksu’nun şarkıları eşliğinde havai fişeklerin atıldığı kutlamada, Nihat Yeşiltaş’a “Bursa seninle gurur duyuyor” tezahüratı yapıldı. Yeşiltaş, “Tam 47 yıl sonra CHP Bursa’da iktidar olmuş, tarih yazmıştır. 47 yıl önce Mustafa Eroğlu kazandığımız seçimi aradan geçen bunca yıl sonra yine bir Mustafa ile Mustafa Bozbey ile kazandık. Bursa'da yeni bir dönem başlıyor” dedi.

Yeşiltaş’ın konuşması sırasında atılan, “Türkiye laiktir laik kalacak” ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları dikkat çekti.

Yeşiltaş’ın ardından konuşan Mustafa Bozbey, oy veren seçmenlere ve seçim sürecinde emek veren partililere teşekkür etti. “Bu değişimin kahramanı sizsiniz” diyen Bozbey, “Bursa’da herkesin başkanı olacağım. Önce çocuklar gülecek bu kentte. Bu değişimi yapma konusunda inanılmaz bir mücadele verdiniz o yüzden kahramanınız. Bursa’nın tüm sorunlarını biliyoruz. Bursa’yı gülümseteceğiz. Bbursa asıl değişimi yapanlarla gurur duyuyor. Ben de sizlerle gurur duyuyorum” dedi.

Bursa'da Büyükşehir ve en büyük merkez ilçe Osmangazi'nin CHP'ye geçmesi ile yeni bir dönem başlıyor.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.