SON DAKİKA
Hava Durumu

Bozbey: 'Uzun zamandır ilk defa bu kadar kazanacağız diyoruz'

Yazının Giriş Tarihi: 10.03.2024 01:20
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.03.2024 01:23

31 Mart'ta yapılacak seçimler için geri sayım sürerken belediye başkan adaylarının çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Seçimde ipi göğüslemeyi hedefleyen adaylar yoğun tempoda süren çalışmaları arasında medya mensupları ile de biraraya geliyorlar.

Seçimin iddialı ismi CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey dün medya mensupları ile biraraya gelerek soruları yanıtladı. 29 Şubat’ta Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Oditoryumu'nda CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in de katıldığı “Çözüm Toplantısı”nda salon küçük olduğu için medya mensuplarının birçoğu yer bulamamış bu durum eleştirilere neden olmuştu.

Eleştirilerin haklı olduğunu belirterek gazetecilerden özür dileyen Bozbey, "Çözüm Toplantısı ve Aday Tanıtımı" için Merinos AKKM’de büyük salonu kullanmak istediklerini ancak hangi gün için talepte bulundularsa Büyükşehir Belediyesi’nden olumsuz yanıt aldıklarını anlattı. Bu durumu 29 Şubat’taki toplantıda da ifade eden Bozbey, “Merinos AKMM’yi bize tahsis etmeyenleri sizlerin vicdanına havale ediyorum” demişti.

Özlüce’deki Karya Davet’te kalabalık bir medya ordusunun karşısına çıkan CHP Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey’e CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş ile Bursa Milletvekilleri Orhan Sarıbal ve Hasan Öztürk eşlik etti. Bozbey, toplantıda sadece medya mensuplarının olmasını istediği için partiden az sayıda kendisine eşlik etti.

Projeleri tekrar anlatmayan Bozbey, 2019 Yerel Seçimlerinden bu yana sürekli sahada olduğunu, halkı dinlediğini anlattı. Halkın dertlerinin dağ gibi olduğunu anlatan Bozbey, kent içinde ana sorunun trafik, kentsel dönüşüm ve ekonomi olduğunu, ilçelerde ise farklı farklı sorunlarla karşılaştığının altını çizdi. Türkiye’de ilçelerin gelişmişlik düzeyi sıralamasında Büyükorhan’ın 973 ilçe içerisinde 815. sırada olduğunu hatırlatan Bozbey “İşte bu 17 ilçemizde farklı talepleri, istenilen projeleri uygulamak için 1 Nisan’ı bekliyoruz” dedi.

BAOB’taki “Çözüm Toplantısı”nda açıkladığı, Bursa’da trafiği rahatlatmayı hedefleyen ulaşıma ilişkin çok sayıdaki metro hattı projeleri dikkat çeken Bozbey, dünkü konuşmasında depreme özel bir yer ayırdı. Bursa’nın depreme ilişkin kaygılarının yakın çevrede bir sarsıntı olduğu zaman akıllara geldiğini belirtti, Nilüfer Belediyesi’nin 1999 Marmara Depremi’nden sonra yaptığı çalışmalardan bahsetti.

İnşaat Mühendisleri Odası ile yapılan protokolle Nilüfer'de 1999 öncesine ait bütün yapıların testlerini yaptırdıklarını aktaran Bozbey, deprem sonrası ilk müdahalenin önemine vurgu yaptı.

Nilüfer’de toplanma alanlarının belirlenirken, deprem sonrası için her mahallede afet gönüllüleri oluşturulmuş durumda. Bu afet gönüllerinin kullanacağı jeneratör, delici, kesici ve diğer aletler de o mahallelerdeki konteynerlerde bulunuyor. 1999 depreminden sonra bunu yapan ilk belediye olduklarını aktaran Bozbey, “11 ilimizi etkileyen 6 Şubat depremlerinde o şehirlerimizde afet konteynerleri ve gönüllüler olsaydı profesyonel ekipler gelinceye kadar binlerce canımız kurtarılabilirdi” dedi.

“Depreme ilişkin yaptığımız girişimler sonuçsuz kaldı”

Bir ilçe belediyesi olarak sorumlulukları olmamasına rağmen fay hatlarıyla ilgili çalışma yaptıklarını da hatırlatan Mustafa Bozbey, bu konuda Büyükşehir ve 6 ilçenin belediye başkanından yakındı:

"1855 yılında Bursa’da yıkıcı olan depremin fayının tespitine başladık. Büyükşehir dahil 6 belediye başkanına mektup yazdık. Osmangazi, Yıldırım,, Kestel, Gürsu, Yenişehir, İnegöl ve Büyükşehir’e uzansın dedik. Hiç bir belediye başkanından geri dönüş yapılmadı. O proje Nilüfer’de kaldı. 2000 senesinin sonuna doğru BEBKA ile hocalarla proje yürütüldü. Bursa’nın yeni fayının tespitini sağladık. 1855 depremindeki fay hattının tespitini yaparken, 95 kilometrelik yeni fayla karşı karşıya kaldık. İyi ki başlamışız. 7.3 büyüklüğünde deprem üreten bir fay. Üstelik de 1400 yılından beri de hareketlenmemiş bir fay. Bu fay nereden geçiyor. Stadyum ile yeni yapılan hastanenin arasından geçiyor. 6 Şubat’ı yaşadık, halen daha biz bu şehirde aktif fayların nerelerden geçtiğine dair araştırmayı yaptırmadık. Mikro bölgeleme projesini yaptırmadı.”

Ekonomik krizin verimli tarım topraklarının elden çıkmasına neden olduğuna işaret eden Bozbey, kentin bir diğer sorununun da madde bağımlılığı olduğuna dikkat çekti ve bu konuda acil çözüm bekleyen vahim bir tablo olduğunu söyledi. Madde bağımlılığı nedeniyle bazı mahallelerin kendi içinde bölündüğünden bahsetti.

“Kentin anayasasını yaparak işe başlayacağız”

Bursa’nın yıllardır bir çevre düzeni planı olmadığına değindi Mustafa Bozbey. “2050 vizyon dediğimiz çevre düzeni planını yapmak, altında da kentsel dönüşüm alanlarını 23 noktada belirlediğimiz yerleri planlayıp, mikro bölgeleme çalışmalarını da tamamladıktan sonra tüm fay hatlarının nereden geçtiğini belirledikten sonra yapmak, tüm kentin dinamiklerini oraya alarak, çocuklardan iş dünyasına kadar her kesimin teslim edildiği planlama süreciyle Bursa kent anayasasını yaparak işe başlayacağız” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Hizmet gelmesi için yerel yönetim ile merkezi yönetimin aynı olması gerekir” diyerek seçmeni adeta tehdit eden açıklamaları hatırlatıldı Bozbey’e. “Seçilirseniz bu durumda nasıl hizmet vereceksiniz?” sorusuna yanıtı şöyle oldu:

“Bu şehrin kendi gelirleri projeleri hayata geçirmeye yeter. Öncelikle israf projelerinden kaçınacağız. Geliri israf etmeden en iyi şekilde projelere aktarsanız işinizi yaparsınız. Ayrıca düşük faizli uluslararası krediler de bulmak mümkün. Ankara ile sorun yaşamayız. Geçmişte yaşamadık. Anlatabilme kabiliyeti önemli.”

Bursaspor, yeni stat ve Doğanbey TOKİ’de soruldu Bozbey’e. Büyükşehir’in borçlarının büyük bölümünün yeni stat yüzünden olduğunu ifade eden Bozbey, Bursa’nın bağrına hançer gibi saplanan Doğanbey TOKİ Konutlarına herkesin karşı çıktığını, bugün kimsenin sahiplenmediğini söylerken, “Kimse üstlenmiyor, ortada kaldı. Bu gidişle Mustafa Bozbey yaptı diyecekler, iş oraya geldi” diyerek ironi yaptı.

“Bursa ve Bursaspor birlikte düştü”

Bursaspor’un tekrar eski günlerine dönmesi gerektiğini, bunun için de başta siyasiler olmak üzere kent dinamiklerinin harekete geçmesi gerektiğini söyledi. “Bursaspor düştü, Bursa düştü; Bursa düştü Bursaspor düştü. Bu hale gelinmesinin nedeni kötü yönetimdir. Şeffaf, hesap verebilir ve denetlenir olmalı. Bursaspor’a destek vereceğiz. Bursa ayağa kalkarsa Bursaspor ayağa kalkar, Bursaspor ayağa kalkarsa Bursa ayağa kalkar” diyerek durumu özetledi.

Bozbey kente ihanet olarak tanımladığı projelerden bahsederken, kent suçu işlememek için Planlama Ajansı ve Bursa Akademik Kurulu kuracaklarını söyledi. Bu kurulun periyodik olarak toplanacağını, ortak akıl ve demokratik katılımla Bursa’nın sorunlarına çözüm üreteceğinin altını çizdi. Koronavirüs salgını döneminde, en çok gıda su ve enerjiye ihtiyaç duyulduğunu hatırlatan Bozbey, ovanın kalanını, tarım topraklarını korumanın önemini vurguladı.

Bozbey, CHP’de adayların belirlenmesine ilişkin tartışmalar ile bazı iç kavgalar olduğuna ilişkin iddiları konusundaki soruyu, “CHP’de inanılmaz bir birlikteliğimiz var. Hem seçimi kazanacağız hem de hizmetlerimizde başarılı olacağız. Uzun zamandır ilk defa bu kadar kazanacağız diyoruz” diyerek yanıtladı.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.