SON DAKİKA
Hava Durumu

31 Mart'ta Yeniden Refah Partisi ile yeni bir dönem başlar mı?

Yazının Giriş Tarihi: 11.03.2024 01:34
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.03.2024 11:59

Yeniden Refah Partisi 31 Mart Yerel Seçimleri’nde iyi bir sonuç alarak siyasetin dengelerini değiştirme iddiasıyla yoğun bir çalışma yürütüyor.

MHP lideri Bahçeli’nin önayak olmasıyla Türkiye’ye giydirilen ve siyaseti altüst eden ucube sistem sayesinde hem Cumhurbaşkanı hem AKP Genel Başkanı olarak meydan meydan seçim çalışması yapan Tayyip Erdoğan ikidir Yeniden Refah Partisi’ni hedefe koyarak isim vermeden Fatih Erbakan’a ağır sözler söylüyor. Belli ki Erdoğan’ın önüne giden araştırma-anket sonuçları moralini bozuyor.

Milli Görüş hareketi içinde Necmettin Erbakan’a bayrak açarak yollarını ayıran ve Bülent Arınç, Abdullah Gül ve Abdüllatif Şener ile birlikte AK Parti’yi kuran Tayyip Erdoğan, Milli Görüş hareketinin gerçek sahibi olduklarını söyleyen Fatih Erbakan’ı kendi gölgesinde yürümek ve seçim kaybettirmek için ortada dolaşmakla suçluyor. "Bunun adı siyasi şantajcılıktır. Milletimizin zübük siyasetçilere itibar etmeyeceğine inanıyorum" diyor.

Seçimleri, milli iradeyi sadece kendisi ve partisine oy verilmesinden ibaret gören Erdoğan’ın böyle davranması şaşırtıcı değil elbette. Devleti yıllardır bu anlayış doğrultusunda yöneten ve kadroları da buna göre oluşturan Erdoğan, kendisi karşısında güç kazanan hiçbir lider ve siyasi harekete tahammül edemiyor. 2019’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi bunun en somut örneği. Tıpkı Güneydoğu illerinde olduğu gibi belki Ekrem İmamoğlu’nun yerine de kayyım atamak istedi ama bunun yol açacağı siyasi sonuçları göze alamadı.

Şimdi beş yıl sonra, aklından bir türlü çıkmayan İstanbul’u alma hayalleri kuruyor ancak Yeniden Refah Partisi’nin yükselişinin bu hayalini gerçekleştirmeye engel olacağını düşünüyor. Halbuki ortada Millet İttifakı yok, bu ittifakın tüm partileri seçimlere ayrı giriyor. Oysa Cumhur İttifakı yerinde duruyor. Buna rağmen Erdoğan huzursuz.

Erdoğan’ın uykularını kaçırdığı anlaşılan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan dün Bursa Almira Otel'de medya mensuplarıyla biraraya geldi, onların sorularını yanıtladı.

Babası Necmettin Erbakan’ın iktidar ortağı ve başbakan olduğu dönemlerde çalışanların lehine uyguladığı ekonomi politikalarının önemini vurguladı, 1994 ruhunun yeniden canlanmasından bahsetti Fatih Erbakan. “Erbakan’ın çalışanlara 11 ayda verdiğini bunlar 20 yılda veremedi” dedi, emekli maaşının 10 bin liraya düştüğünü söyledi, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra gündeme gelen ağır sanayi hamlelerinden, açılan fabrikalardan örnekler verdi. Sahada muazzam bir ilgiyle karşılaştıklarını üye sayılarının altı ayda 260 binden 470 bine çıktığını, seçime kadar da 550 bini bulacaklarını söyledi.

Ülkenin düze çıkması için köklü ekonomi politikaları uygulanması gerektiğinin altını çizen Erbakan, bunun yolunun da katma değeri yüksek üretim ve ihracat ile denk bütçe olduğunu vurguladı. “Bu ekonomi borç, faiz, zam ve vergi ekonomisidir. Faizi, israfı önlemeli, imtiyazlı holdinglere kaynak aktarımının önüne geçilmeli” diyerek kara deliklerin kapatılması gerektiğini ifade ederken Necmettin Erbakan’ın uyguladığı politikalardan söz etti.

31 Mart Seçimleri’nde oyunu en çok artıracak partinin Yeniden Refah Partisi olacağını, bunu sadece Yeniden Refahlıların değil, herkesin söylediğini anlatan Erbakan, böylece yeni bir dönemin başlayacağını savundu. “Halkımız rantçı, kibirli, gururlu, belediyecilik anlayışından bıktı, ahlaklı ve dürüst belediyeciliği istiyor, milletimiz değişim istiyor” diyen Erbakan, meydanlarda binlerce kişinin katılımlarıyla yaptıkları mitinglerden örnekler verdi.

Gazze’de Filistinliler İsrail tarafından kadın çoluk çocuk demeden öldürülürken, Türkiye’nin İsrail’le ticarete devam etmesinin anlaşılamaz olduğunu söyleyen Fatih Erbakan, bu durumun halkta büyük rahatsızlık yarattığını ve iktidarın bu tutumuna tepki gösteren seçmenin de Yeniden Refah Partisi’ne yöneldiğini söyledi. Filistin konusunda haklı bir tepkiyi dile getiren Erbakan, “Bütün bunlar olurken, İncirlik ve Kürecik üsleri kapatılmalıydı” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın ile Bursa’da yüksek bir oy oranına ulaşacaklarını bunun yüzde 20 civarında olacağını savunan Erbakan, iddia edildiği gibi adaylarını Cumhur İttifakı lehine çekmelerinin sözkonusu olmadığını yineledi.

Erdoğan’ın kendisine yönelik söylediği sözlere yanıt veren Fatih Erbakan, kimsenin gölgesinde yürümediklerini, 55 yıllık bir şanlı maziyle 1994 ruhunu canlandırıp 2028’de iktidarı hedeflediklerini ifade etti.

Bakalım, 31 Mart’ta Yeniden Refah Partisi nasıl bir sonuç elde edecek, yeni bir dönemin kapısı aralanacak mı?

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.