SON DAKİKA
Hava Durumu

Yıldırım'da tiyatro komedisi(!)

Yazının Giriş Tarihi: 27.11.2015 12:15

Süheyl-Behzat Uygur Tiyatrosu'nun Marko Paşa oyununu Yıldırım ilçesinde yaşayanlar izlesin diye Barış Manço Kültür Merkezi'ne getirdi ve kitap karşılığında davetiye vererek, oyunun izlenmesini sağladı.

Şahane ve gerçekten de çok güzel ve bir o kadar da alkışa değer bir uygulama...

Yıldırım Belediyesi bununla da yetinmedi ve oyunu izlemek için salona giremeyenlere Barış Manço Kültür Merkezi'nin içine barkovizyonla canlı yayın da yaptı.

Bravo...

Tiyatro sevgisini aşılamak, toplanan binlerce kitapların doğudaki öğrencilere ulaşmasını sağlamak takdire şayan...

Fakat...
Ama...
Ve lakin...
Organizasyon berbat mı berbattı...

Kimse kusura bakmasın, doğruları alkışlamak kadar, yanlışları söylemek de eli kalem tutan ve düşünen birey olarak bunu yazmak görevim...

Güzel olması gerekirken amatör ötesi organizasyon yüzünden oyun tam 20 dakika geç başladı. Kitabını verip de davetiye alanlar, kitap bağışlayıp da davetiye alamayanlar aynı anda salona üşüşünce kaos da kaçınılmaz oldu.

Üşüşünce diyorum, çünkü kültür merkezine gelenler tiyatro oyunu izlemeye gelir gibi değil de, sanki düğüne ya da kadınlar gününe gidiyormuş havasındaydı.

Bebeğiyle gelen mi ararsınız, oyun sırasında telefonla konuşan mı, ne isterseniz vardı.

En sonunda, Behzat Uygur'un anonsuyla, gelenler yerlerine oturtulmadan oyun başladı.

***

Yaşananlar, üstte yazdığım güzellikleri gölgede bırakacak denli kötüydü.

Yıldırım Belediyesi, ilçede yaşayanlara tiyatroya, düğüne gelir gibi gelinmeyeceğini öğretmekle mükelleftir.

İzleyiciye, yetişkin oyunlarına 10 yaşından küçüklerin getirilmemesi gerektiğini de...

Tiyatro oyununu izlemek için en az yarım saat öncesinden gösterinin yapılacağı salonda hazır olmalarını ısrarla ve üstüne basa basa belletmeli...

Oyun duyurulduğu saatte başlamalı. Oyun başladıktan sonra (istisnalar hariç) kimse salona alınmamalı...

Maalesef Marko Paşa oyunu güzel bir komediydi ama öncesinde yaşananlar, Uygurlar'ın sahnelediği komediyi gölgede bırakacak denli trajikomikti!

İstanbul'dan ünlü isimleri getirmek, Yıldırımlılar'la buluşturmak yetmiyor. Bundan önce vatandaşına ciddi ciddi "nasıl tiyatro izlenir?" dersi vermeli, yoksa rezil olmaları kaçınılmaz görünüyor...

Türkiye'nin bir çok yerinde tiyatro izlemiş, sahneye çıkmış biri olarak söylüyorum. Yıldırım ilçesi ne yazık ki, Nilüfer ilçesinin çok çok gerisinde.

İzleyici kalitesini artırmak için Yıldırım Belebiyesi'nin bundan sonra yapması gereken ilk iş, ünlü oyunları getirmekten ziyade halkını bilinçlendirmek ve iyi birer izleyici olmalarını sağlamak olmalı!

Çünkü Yıldırım Belediyesi bu konuda sınıfta kaldı. Hem de fena halde...

@inSanatDernegi

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.