SON DAKİKA
Hava Durumu

Sn Aktaş uyuma, 'Erguvan'a sahip çık!

Yazının Giriş Tarihi: 12.05.2020 23:37
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.05.2020 23:37

Bursa'ya şöyle tepeden, yüksekten bir yerden bakalım, bakalım ne göreceğiz...

Öyle Uludağ'a ya da yamaçlara kadar da değil, Tophane'den ovaya baktığımızda ne görüyoruz?

Beton, gri, beton...

E hani Bursa "Yeşil Bursa'ydı?"

Uludağ'ın kar beyazı, ağaçların yeşili Bursaspor'a forma rengi oldu ama kentte yeşil namına hiçbir şey kalmadı...

Neden kalmadı, ne oldu yeşiline Bursa'nın diye bu saatten sonra sormanın mana ve ehemmiyeti yok.

Ama bunu çevirmek, yeşile, mora, ala, turuncuya dönüştürmek mümkün...

Hadi turuncuyu, alı geçtim ama yeşilin yanına erguvan moru ile süslemek pek ala mümkün...

Mesela erguvan  ile...

Bursa'da festivali bile var ama kentte erguvan gören beri gelsin...

Geçen gün, gazeteci kadim dostum Bilal Kayaaltı facebook hesabından Buenos Aires ile ilgili birkaç fotoğraf paylaşmıştı...

İnanılmaz görüntülerle bezeli, jakaranda ağaçların renklendirdiği tangocular ülkesi Arjantin'in başkenti göz kamaştırıyordu. Geniş geniş caddelerinin kenarlarında yüzlerce jakaranda ağacının yarattığı manzara kıskanılacak kadar güzelleştirmişti Buenos Aires'i, sonra dedim ki, kendi kendime (ve hatta Bilal'in paylaşımının altına da yazdım) Buenos Aires'in jakaranda'sı varsa bizim de 'erguvan'ımız var...

Var mı?

Var...

E neden göremiyoruz?

Neden şehrimizi yönetenler, Bursa Valiliği ve elbet Bursalılar'ın seçtiği Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, neden bu konunda bir çalışma, bir kampanya başlatmaz ki?

Öyle ya... Erguvan ağacı Bursa'nın meydan ve caddelerini süslese fena mı olur

Mesela, Formara'da Demokrasi Meydanı'na hiç de lazım değilken Diyanet'e beton dikeceğinize orasını erguvanlarla donatsanıza?

Sadece orası da değil, birçok cadde ve meydan erguvanlarla süslense, süslenip gelin gibi mor duvaklarla bezenip her bahar çiçek açsa, günaha mı gireriz?

Buenos Aires'in var da neden bizim yok?!

Sadece Buenos Aires değil, dünyada çok sayıda çevre düzenlemesiyle güzelleşen şehirler var ve bu şehirler turist çekiyor...

Ve bunu yapmak o kadar maliyetli de değil...

Evet Sn Alinur Aktaş, Bursa Valisi bugün var yarın yok, atamayla geldi, belki bunu kendine görev adletmez, ama siz iktidar partisinin bir mensubu, seçilmiş bir belediye başkanı olarak, Bursa ile özdeşleşmiş erguvan ağaçlarıyla Bursa'yı donatmak göreviniz olmalı..

Çünkü erguvan, dünyada festivali ve bayramı düzenlenen tek ağaçtır...

www.bursa.com sitesinde erguvan hakkında şunlar yazılmış:

Bursa'nın köklü geçmişinden bugünlere ulaşan simgelerinden biri olan erguvan ağacı; dayanışma, hoşgörü, sevgi ve kardeşliğin simgesi olarak yüzyıllar boyunca düzenlenen bir şenliğe adını vermiştir.

14. Yüzyıl'dan günümüze kadar asırlarca bir ağaç adına bayram düzenleyen başka bir ulus yok gibidir. Geçmişte düzenlenen şenliklerden birine şahit olduğu anlaşılan Evliya Çelebi Erguvan Şenliği'ni şöyle anlatıyor: "Yılda bir kez Emirsultan'da, 'Erguvan töreni' düzenlenir. Her taraftan deniz gibi insan toplanır ki, bu kalabalık töreni anlatmakta kalem yetersizdir. Böyle bir tören ancak Emir Sultan sevgisi ile olur." Tanpınar'ın ifadesiyle, "... bizim iklimde gülden sonra bayramı yapılacak bir çiçek varsa, o da erguvandır. O, şehirlerimizin ufkunda her bahar bir Diyanizos rüyası gibi sarhoş ve renkli doğar."

Osmanlı döneminde baharın müjdeleyicisi olarak da bilinen erguvan ağacı etrafında, Bursa'da yaşayan velilerden Emir Sultan hazretlerinin 15. Yüzyıl'da sevenleriyle birlikte sohbet yapması halk tarafından manevi bayram olarak kabul edilmiş ve 500 yıldır sürdürülen ve turistik açıdan da ilgi çeken bu gelenek Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin katkıları ile devam ettirilmektedir. Düzenlenen törenlerde geleneksel hale gelen Emir Sultan Meydanı'na her yıl erguvan fidanları dikilmektedir. Erguvan fidanlarının Bursa'nın diğer bölgelerine de dikilmesi teşvik edilmelidir. Yerel Gündem 21 tarafından Erguvan Bayramı'nın 465. etkinliği 2009 yılında çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır.

Evet, Bursa'yı yönetenler; bu kenti, doğasını, havasını, suyunu seviyorsanız, Bursa'nın öz değeri olan erguvanı ön plana çıkarmanın, ön plana da değil, yatağımızın içine sokmanın tam da zamanı...

Hazır ahali evdeyken, çok şahane bir çevre düzenleme seferberliği yaparak ortamı erguvanlarla donatabilirsiniz.

Bunları yapın, alkışlayalım, verdiğimiz oylar size helal olsun, diyelim...

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.