SON DAKİKA
Hava Durumu

Le Guen'den masallar!

Yazının Giriş Tarihi: 24.09.2017 23:43

Ya Süper Lig'in ilk beş içinde yer alacak takımlardan biri olacağı anlaşılacaktı ya da orta sıralar...

İlk yarı gerçekten de rakibini çözümlemiş, haddini bilen, gücü doğrultusunda sahaya dizilip rakibe alan daraltan yeşil beyazlılar, bu performansının karşılığını da 1-0 öne geçerek aldı.

Öyle fırsatlar kaçırdı, hücuma kalkarken ve final paslarında öyle basit hatalar ve yanlış tercihler yaptı ki, golden sonra biraz daha dikkatli ve soğukkanlı olabilselerdi, farkı iki, hatta üçe bile çıkarabilirlerdi...

Çok uzatmayacağım, kalede Harun ve önündeki dörtlü savunmanın konsantrasyonu hayranlık uyandıracak düzeydeydi ilk 45 dakika.

Maçı izlerken aynen şöyle dedim: Gayet makul ve haddimizi bilerek oynuyoruz. Galatasaray ilk defa dişli rakiple karşılaşınca simi dökülmüş ayna gibi olduğu ortaya çıktı...

İkinci yarı başladığında ise Bursaspor'un özellikle savunmasının bu konsantrasyonunu devam ettirip ettiremeyeceği sorusu dolandı dilime. Zira rakip yedekleriyle, aslarıyla bu ligin hem en flaş kadrosuna sahip, hem de şampiyonluğun tartışmasız en büyük favorisi ve en formda takımı. Oyunun kaderini, her an değiştirecek usta ayaklara sahip...

Eğer savunmaya yaslanırsak ve hızlı hücumlarla rakibi zorlayamazsak 1-0'ı koruyamayacağımız ortadaydı. Konuk takımın baskısı artınca kenardan, yani teknik kadro tarafından müdahale edilmesi gerektiği apaçık anlaşılıyordu ama Bursaspor'un Fransız hocası Paul Le Guen ne yazık ki tıpkı bizim gibi maçı izliyor olmalıydı ki, konuk takımın Hırvat hocası Tudor'un oyuncu değişikliği hamlelerine doğru hamlelerle karşılık veremedi.

Her an golü yiyeceğimiz, savunmanın her an bir hata yapacağı, Harun'un her an çaresiz kalacağı bir dakikanın yaşanacağından oldukça emindik.

Galatasaray'ın oyuna giren ayakları (özellikle Fegouli) maçın kaderini etkilerken bizde ise yeni transfer Yusuf, beceriksiz John ve Okoli hamleleri hiçbir işe yaramadı. Özellikle de 81. dakikada 2-1 yenik duruma düştükten sonra Le Guen'in Josua John tercihi akıllara ziyandı. Cristobal Jorquera, hadi onu geçtim Bilal Kısa, hadi onu da geçtim Furkan Soyalp ya da Deniz Yılmaz varken John ne ayak arkadaş?

İşte o an anladım ki biz ilk yarı şiir, ikinci yarı ise Le Guen'den masallar dinlemişiz...

Gece ile gündüz gibi iki farklı takım vardı sahada evet ama şimdiye dek bu kadar kötü bir Batalla izlemediğimi de belirtmem gerek. Arjantinli'nin Bursaspor'da efsane olma yolunda ilerlerken böylesine bir düşüş yaşamasına anlam veremiyorum. Galatasaray karşısında sahada en büyük hayal kırıklığını bana yaşatan isimdi Pablo. Tüm pas tercihleri yanlıştı ve mücadele isteği yerlerde sürünüyordu.

Maçtan önce Galatasaray kazanırsa onlar için kolay, ama Bursaspor'un kazanması olay olur demiştim. Rakipten gereksiz yere korkmanın sonucudur bu. Korkunun ecele faydasının olmadığının da kanıtı.

Bir çift söz de büyük Bursaspor taraftarına... Dünkü maçta gördüm ki, o büyüklük mazide hoş bir seda imiş(!)

Serdar Aziz ile uğraşmayı bırakıp az biraz takımı ateşlemeyi akıl edebilselerdi, gerçek görevlerini de yapmış olacaklardı. Fakat akıl etmek için düşünebilmek gerek.

Serdar Aziz Bursa'nın bir evladıdır. Yeşil beyazlı formayı giydiğinde terinin hatta ve hatta kanının son damlasına kadar mücadele ettiğini kimse inkâr edemez. Bursa'dan bir başka takıma transfer olurken kulübüne para kazandırarak gitmiştir. Yani kendisini yetiştiren kulübüne faydası olmuştur.

Doğru mu?

Doğru...

Peki kendi takımını desteklemeyi bırakıp bağrından yetişmiş ve Milli Takım'a kadar yükselmiş bir evladına hakaretler etmek hangi vicdanın aciz ürünüdür?

Onu ıslıklayıp hakaret ederek hırslandırmak yerine, maç öncesi alkışlamak, olumlu tezahüratlarla bağrına basıp duygusal anlamda çökertmek hiç mi aklınıza gelmez, hiç mi akletmezsiniz?

Peki ya sonuç: 2-1 yenilgi.

Kim kaybetti, kim kazandı?

Bursaspor'un klasmanının ilk beş olmadığını da sanırım ifade etmeme gerek yok.

Bu takımın kapasitesi bu kadar, bundan sonra da ne bir santim uzar, ne bir santim kısalır....

La Fonten'den, pardon Le Guen'den masallar dinlediniz...

Haydi hayırlı tıraşlar(!)

@SuatOktySnck

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.