SON DAKİKA
Hava Durumu

Faik Kaplan'ı takdimimdir...

Yazının Giriş Tarihi: 27.11.2013 08:49

Ben ona artık Bursa'nın genç Şakir Eczacıbaşı'sı diyecem.

Şakir Eczacıbaşı'nin kim olduğunu söylememe de gerek yok...

Eczacıbaşı markasının en önemli mihenk taşlarından biri... Sadece işadamı değil, aynı zamanda sanatçı, sanat ve sanatsever dostu da...

Rahmetlinin yıllar öce bir TV kanalında yapılan röportajda söylediklerini unutamıyorum.

Aslen İzmirli olmasına rağmen yaşadığı kent olan İstanbul'a karşı sorumlulukların bilincinde bir insan olmanın duruşuyla, "Bir insan yaşadığı kentin havasından, suyundan, emeğinden, enerjisinden yararlanıyorsa, bunun da karşılığını o kente vermek zorundadır. Biz de İstanbul'un sosyal ve kültürel yaşamına katkı sağlayarak bunun karşılığını vermeye çalışıyoruz. Bir iş adamı olarak bu bizim boynumuzun borcudur" diye konuşmuştu.

Bu röportajı izlediğimde yıl 1990 mı, 92 mi neydi... Zaten usta birkaç yıl sonra da vefat etmişti.
Allah rahmet eylesin, Şakir Eczacıbaşı'nın o açıklamasından sonra İstanbul adına çok sevinmiş, Bursa adına da çok üzülmüştüm.

Bursa Türkiye'nin en önemli sanayi şehri olmasına karşın, bu kentin sanatına, kültürüne ve sosyal yaşantısına yatırım yapacak, katkı sağlayacak, önderlik edecek, Eczacıbaşı gibi bir tane bile babayiğit çıkmamıştı...

Aradan yıllar geçti, Bursa bu eksikliğini gideremedi.

Bursa'nın havasından, suyundan, emeğinden, enerjisinden yararlanan iş adamlarımız, kente yatırım yapmak yerine, ön bahçe İstanbul'u tercih etmesi hep içimi acıtmıştır.
***
Geçen akşam Bursa'da Çocuk Gelinler ''Ölüm Bizi Ayırana Kadar'' Fotoğraf Sergisi ve ''Kelebek'' Kısa film gösterisi vardı. Küçük yaşta evlendirilen çocukları konu edinen sergiyi açan ve kısa filme yapımcılık eden, Şakir Eczacıbaşı'nın izinden giden, Bursa'nın bu alandaki boşluğunu doldurabilecek Faik Kaplan'dı.

Konyalı olmasına rağmen Bursa'yı yaşam alanı olarak kabul eden, Kaplanlar Soğutma Sanayi ile kentimizin bu sektördeki uluslararası markalarından biri haline gelen Kaplan ailesinin, fotoğrafçılık yaparak sanat alanına kendisini adayan Faik Kaplan, en önemli projesini Tayyare Kültür Merkezi'nde sanatseverlere sunmanın haklı gurunu yaşadı.

Kaplan'ın sergisini TKM'de mutlaka gidin görün, zira fotoğraflarla anlatmaya çalıştığı konu, bu ülkenin en hassas ve kanayan "utanç" yaraların biri: Çocuk Gelinler.

Faik Kaplan Bursa için önemli bir değer...

Yıllardır fotoğrafla uğraşmakta ve son işinde kısa film, dolayısıyla da sinemaya da bulaşmış oldu.

Bursa adına çok şeyler yapabilecek Faik Kaplan gibi sanatseverlerin önünü açmak için yapılacak küçük ama çok önemli bir şey var, çabasını alkışlamak, sanatsal çalışmalarda önünü açmak...

Çünkü bu çabanın değer görmesi için ille bir parti, bir siyasi kimlik ya da cemaat mensubu olmanın hükmü olmamalı.

Bu kent için, Bursa için yapılan sanatsal işler hak ettiği değeri bulmasının zamanı çoktan geldi.
Çünkü Faik Kaplan bunu hak ediyor.

Çünkü sanatı sanat için yapıyor...

Hiçbir çıkar ya da menfaat beklentisi içinde değil...

Mevkii, makam peşinde de değil, vekil olmak, belediye başkanlığı gibi bir beklentisi de yok.

Tıpkı Şakir Eczacıbaşı gibi...

O nedenle Kaplan bu köşeye konu olmuştur...

Bursa'nın Şakir Eczacıbaşı'sı olmaya aday, Faik Kaplan adını unutmayın, alkışlayın!

https://twitter.com/Suatsh

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.