SON DAKİKA
Hava Durumu

'Her kula helal, Müslüman'a haram!'

Yazının Giriş Tarihi: 16.02.2017 08:47

Arap Şükrü çeşmesinin hikâyesini bilen de vardır, bilmeden suyundan içen de... Bu çeşmenin ilginç bir hikayesi var, paylaşmak istiyorum...

Vaktiyle Bursa'da bir Müslüman, eski adı "Yahudilik Yolağzı", bugünkü adı Arap Şükrü olan muhitte çeşme yaptırmış ve başına bir kitabe eklemiş:

"Her kula helal, Müslüman'a haram!.."

Bursa başkent, tabii Osmanlı karışmış, bu nasıl fitnedir diye...

Gitmişler kadıya şikâyete, adam yakalanıp yaka-paça huzura getirilmiş. "Bu nasıl fitnedir, dini İslam, ahalisi Müslüman olan koca devlette sen kalk, hayrattır, sebildir diye çeşme yap, ama suyunu Müslüman'a yasakla!.. Olacak iş midir, nedir sebebi, aklını mı yitirdin?" diye çıkışmışlar adama.

Adam: - "Müsaade buyurun, sebebi vardır, lakin ispat ister, delil şarttır..." dedikçe kadı kızmış:

- "Ne delili, ne ispatı?.. Sen fitne çıkardın, Müslüman ahalinin huzurunu kaçırdın, katlin vaciptir!" demiş. Demiş ama, bir yandan da merak edermiş:

- "Nedir gerekçen?.." diye sormuş.

Adam: - "Bir tek Sultan'a derim..." diye cevap verince, ortalık yine karışmış. Söz Sultan'a gitmiş, adam yaka paça saraya götürülmüş...

Padişah da sinirlenmiş ama, diğer yandan o da meraklanırmış:

- "De bakalım ne diyeceksen. Bu nasıl iştir ki, hem çeşmeyi yaparsın, hem de her kula helal, Müslüman'a haram yazarsın?.."

Adam, başı önünde konuşur:

- "Delilim vardır, lakin ispat ister."
- "Ya dediğin gibi sağlam değilse delilin?.."
- "O zaman boynum, hükme kıldan incedir Sultanım..."
- "Eeee?!.."

-"Sultanım, herhangi bir havradan (sinagog) rasgele bir hahamı izahsız yaka-paça tutuklayın, bir hafta tutun. Bakın neler olacak..."

Dediği yapılmış adamın. Bütün azınlıklar bir olmuş, başlarında Museviler, "ne oluyor, bu ne zulüm?.. Bizim din adamımıza biz kefiliz, ne gerekirse söyleyin yapalım, o masumdur, gerekirse kefalet ödeyelim..."

Çevre ülkelerden bile elçiler gelmiş, elçiler mektup üstüne mektup getirmiş... Bir hafta dolunca, adam:

- "Sultanım, artık bırakmak zamanıdır" demiş. Haham bırakılmış, azınlıklar mutlu, bu sefer Sultan'a teşekkürler, hediyeler

- "Aynı işi herhangi bir kiliseden herhangi bir papaz için yaptırınız Sultanım" demiş.

Aynı şekilde bir papaz derdest edilip yaka-paça alınmış Pazar ayininden ve aynı tepkiler artarak devam etmiş.

Haftası dolunca da serbest bırakılmış. Mutluluk ve sevinç gösterileri daha bir fazlalaşmış, teşekkürler, şükranlar... din adamlarına kavuşmanın mutluluğuyla daha bir sarılmışlar birbirlerine...

Sultan:
- "Bitti mi?.." demiş adama.
- "Sultanım son bir iş kaldı, sonra hüküm zamanıdır izninizle" demiş.
- "Şimdi nedir isteğin?.."
- "Efendim, payitahtımız Bursa'nın en sevilen, alimini alınız minberinden..."

Adamın dediğini yapmışlar, Ulucami imamını Cuma hutbesinin ortasında almışlar, yaka-paça götürmüşler...Ve . Bir ALLAH'ın kulu çıkıp da, "ne oluyor, siz ne yapıyorsunuz?.. Hiç olmazsa vaazı bitene kadar bekleseydiniz", gibi tek bir kelam etmemiş, imamın peşinden giden, arayan-soran olmamış...

Geçmiş bir hafta, "Nerde imam" diye gelen-giden yok!. Halk halinden memnun, başlamış bir dedikodu, o geçen hafta tutuklanan hoca alim için:

- "Biz de onu adam bilmiş, hoca bellemiştik..."
- "Kim bilir ne suç etti de tevkif edildi!.."
- "Vah vaah!.. Acırım arkasında kıldığım namazlara..."
- "Sorma, sorma..."

Padişah, kadı ve adam izliyorlarmış olup-bitenleri. Sonunda Padişah çeşmeyi yaptırana sormuş:
- "Eee, ne olacak şimdi?..

Adam: - "Bırakma zamanıdır. Bir de özür dileyip helallik almak lazımdır hocadan."

"Haklısın" demiş padişah, denilenin yapılması için emir buyurmuş ve adama dönmüş. Adam başı önünde konuşmuş:

- "Ey büyük Sultanım, siz irade buyurunuz lütfen, böyle Müslümanlara su helal edilir mi?.."

Sultan acı acı tebessüm etmiş:
- "Hava bile haram, hava bile!.." demiş..

***

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, OHAL'de çıkarılan son KHK ile içinde önemli akademisyenlerin isimlerinin de bulunduğu binlerce kişiyi sevdiği mesleğinden mahrum bırakan 15 Temmuz sonrası süreçle ilgili rapor hazırladı.

71 bin 274 gözaltı, 12'si milletvekili, 29'u il başkanı, 57'si ilçe başkanı, 75'i belediye başkanı, 156'si gazeteci 41 bin 326 tutuklu, 107 bin 813 ihraç, 17 intihar, 2 bin 500 işsiz gazeteci...

Sadece yukarıdaki veriler göz önünde tutularak bile 15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olduğu söylenebilir mi?

Darbe bir ülkeyi en az 10 yıl geriye götürür deniyor ya, bu darbe girişimi bu ülkenin çok yıllarına mal oldu, olmaya devam ediyor.

FETÖ ile mücadele edilirken torbaya herkes konuluyor. Oysa FETÖ tarafından 'kandırılmış' olanlar görevinde kaldığı sürece ülkemizin işi çok zor.

İstanbul'da bir ilçe belediyesinden zabıtanın silahlandırılması için karar çıkarken, cezaevlerinde işkenceye maruz kalan insanlardan kimsenin haberi olmazken, bireysel silahlanmanın had safhada olduğu şu dönemde siyasi partililerin referanduma endekslenmiş demokrasi ve iç savaş söylemleri hangi oyunun parçaları?

Eyy bütün bu olanlara sessiz kalan Müslüman, el topraklarından her gün şehitlerin gelirken, dış güçlerin dayatmaya çalıştığı ne olduğu belirsiz yobazlığı gündemden düşürmediğin için bize hava bile haram, hava bile!

@pelinak08
 

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.