SON DAKİKA
Hava Durumu

Stadyum kaosu

Yazının Giriş Tarihi: 31.03.2013 02:04

• 2020 İstanbul Olimpiyat Oyunları adaylığımız için, imar planlarında dahi olmayan, tombaladan çıkan Boğaziçi Stadyumu.
• Ve 'meydanımız yok' teranesinde, üzerine tüy dikilmek istenen, kimliğini yitirmek üzere olan Bursa'daki, Atatürk Stadyumu.

Daha çoook dilimize pelesenk olacak !

İSTANBUL BOĞAZİÇİ...

'İnci' deseler de, kaosta da bir/inci.

İncelemeye gelen insancıklar da, takılmış trafik sendromuna. Ve hatta olimpiyat bütçesinin bu kadar devasa olmasının nedeni de 'daha yapacak çoook işiniz var' olarak belirleyip, görüşü çakmışlar :

- Tokyo ve Madrid bu sorunu zaten çözmüş. Siz olimpiyat yapsanız da, yapmasanız da toplu ulaşımı çözmek zorundasınız.

Tespit nasıl ama; bu kadar basit...

Gel gör ki; karşımızda birden bire Haydarpaşa'ya yapılması düşünülen Boğaziçi Stadyumu var şimdi.

Oysa biz Atatürk Olimpiyat Stadyumu'na kilitlenmiştik. Bu 70 bin kişilik ikinci stadyum, neredeyse tombaladan çıkacak...Fısıltıydı; gerçekmiş meğer.

Mimarlar Odası, dar bir çevrenin duyumlarını araştırsa da, sonuç çıkaramamış ne yazık ki. Ve ne yazık ki 'ben yaparım olur' zihniyeti, 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı'na da gerek duymuyor. Planda yok ya, olsun.

Ulemaya sorsak mı ?

ATATÜRK STADYUMU

Demode olacak/mış Bursa'da ve hatta gereksiz.

İzmir Yolu üzerinde, Veledrom kaldırılarak yapımı süren yeni 44 bin kişilik stadyum biter bitmez, merkezdeki Atatürk Stadyumu'nun köküne kibrit suyu dökerek, yıkacaklar/mış.
Yerine, alnı açık büyük bir meydan kalacak/mış...

İyi de, bir yurttaş olarak soruyorum şimdi :

- Madem Altıparmak'ta o bölgede büyük bir meydan yapılacak. Yıkılan SGK binalarının yerine dikilmeye başlanan o inşaatlar neyin nesi ?

Ve sıkı durun, soru şu :

- Atatürk Stadyumu, babanızın mülkü mü, paldır/küldür yıkacaksınız ?

Büyükşehir Belediyesi, Bursaspor'un ödeyemediği 190 bin dolarlık kira bedelinin hamallığını üstlendikten sonra; stadyumu Bursaspor'a sadece 1 TL karşılığı kiraya verdi. Hatırladınız mı ?

Hem Büyükşehir Belediyesi, hem Bursaspor; Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne ve dolayısıyla hepimize ait olan ve bizzat Mustafa Kemal Atatürk'ün verdiği ilk bağış ile Bursa'ya kazandırılan Atatürk Stadyumu'nda kiracıdır, kiracı...

Diyorsanız ki 'buluruz bir çare' ve yakında çıkacak yasa ile bütün mülkler emrimizde.

Doğrudur; minareyi çalmaya kafaya koyanlar, kılıfını elbette önceden diker.

Bulursunuz bir mesnet !

STADINA SAHİP ÇIK BURSA !

Kaldırın Atatürk Stadyumu'nu, koyun yerine kent meydanı gibi bir garabet daha...

Yok ya !

Oysa; bu kentte, Cumhuriyet dönemi sivil mimari örneği öyle az yapı var ki... Memleket Hastanesi, Setbaşı Vergi Dairesi, Çekirge Ortaokulu (Altıparmak'taki kaymakamlık binası) ve aynı tarzı/dönemi yansıtan, özel bordo doğal taşlarıyla dikkat çeken (sonra yeşile boyanıp yüzsüzleşen) Atatürk Stadyumu...

Yıkmasak; korusak...

Sonradan yapılan bütün gecekondu ilaveleri kaldırılsa, 1950 yılı aslına dönülerek, Kültürpark ve çevresi ile uyumlu; yurttaşını kucaklayan, okullar ve amatör sporların da yapıldığı, konserlerin, bayramların kutlandığı, kapıların ardına kadar açık olduğu 'Kültür ve Spor' merkezi olarak hizmet etse Bursa'mıza.

- Ne bu hız, ne bu şiddet, ne bu celal ?
 

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.