SON DAKİKA
Hava Durumu

SPOR ve GENÇLİK

Yazının Giriş Tarihi: 19.05.2013 22:23

Saha içerisinde basit bir oyun sanılan/gösterilen hengamenin, medya/lar marifetiyle tribünlere yansıtılması, sadece 'kazanma ve başarı' üzerine inşa edilmeye devam ediyor.

Ortaya çıkan canavar; daha ne kadar insanımızı yutacak ? Belli değil !

Oysa; 19 Mayıs 1919 Samsun çıkışı ile başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın başkomutanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, yıllar öncesinden bize işaret ettiği, spor kavramının ne kadar da gerisindeyiz.

Cümbür cemaat futbol topunun sihrine kapılmış olanlar; şu inanılmaz ifadeler karşısında ne diyebilir ?

Türk sosyal bünyesinde spor hareketlerini düzenlemekle görevli olanlar , Türk çocuklarının spor hayatını yüceltmeyi düşünürken, sadece gösteriş için herhangi bir yarışmada kazanmak azmiyle spor çizmezler. Esas olan bütün yaştaki Türkler için Beden Eğitimi sağlamaktır.

BANDIRMA VAPURU

Futbol takımlarınızın ideal kadrolarını, isim isim biliyorsunuz ya; yeri gelmişken 41 yıllık bu köhne geminin kaptanı İsmail Hakkı Durusu ve ulusal kurtuluş savaşımızı başlatan 18 yiğit insanımızı da hatırlamak lazım gelir :

3. Kolordu Komutanı Kurmay Albay Refet Bey, Müfettişlik Kurmay Başkanı Kurmay Albay Manastırlı Kâzım Bey, Müfettişlik Sağlık Bakanı Doktor Albay İbrahim Talî , Kurmay Başkan Yardımcısı Yarbay Mehmet Ârif Bey, Karargâh Erkân-ı Harbiyesi İstihbarat ve Siyâsiyât Şubesi Müdürü Kurmay Binbaşı Hüsrev Bey, Müfettişlik Topçu Komutanı Topçu Binbaşı Refik Bey, Müfettişlik Başyaveri Yüzbaşı Cevad , Kurmay Mülhakı Yüzbaşı Mümtaz, Kurmay Mülhakı Yüzbaşı İsmail Hakkı, Müfettişlik Emir Subayı Yüzbaşı Ali Şevket, Karargâh Komutanı Yüzbaşı Mustafa Vasfi, Kurmay Başkanı Emir Subayı ve Müfettişlik Kâlem Âmiri Üsteğmen Arif Hikmet, İaşe Subayı Üsteğmen Abdullah, Müfettişlik İkinci Yaveri Teğmen Muzaffer, Şifre Kâtibi, Birinci Sınıf Kâtip Fâik, Şifre Kâtibi Yardımcısı, Dördüncü Sınıf Kâtip Memduh ...

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Türkiye, uzun yıllar Gençlik ve Spor Bayramı olarak bildi bu günü...

Öyle ki; Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden çıkarılarak Samsun valisine verilen Sevgi Bayrağı; atletler ile  Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra Ankara'da cumhurbaşkanına teslim edilirdi bir zamanlar.

 Nihayetinde, gençliğin spor bayramıydı... Her karesinde bir genç atlet vardı.

Gençliğin spor bayramını, stadyumlarda gereksiz hareketler olarak yorumlayacakları , daha o günlerden görmek ne büyük hüner. Dikkatle okuyun lütfen :

Türk çocuklarına sporun bu günkü tekniğini öğretmek ve bunların bir kısmını bazı törenlerde ve bayramlarda dekor ortaya koymak gerekir. 'Buna lüzum var mı, yok mu' gibi soruya, şöyle cevap verilebilir : Esasen yoktur ; fakat hakikati, ufak bir örnekle ispat edebilmek için gereklidir.

Çok söze ne hacet; gençlik elbette, bu gün de, yarın da bayramına sahip çıkacaktır. Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı, kutlu olsun.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.