SON DAKİKA
Hava Durumu

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Yazının Giriş Tarihi: 19.05.2019 02:25

Önce güncel birkaç satır, ardından biraz tarihi farkındalık hepimize iyi gelir aslında...

ESAS OLAN...

Saha içerisindeki basit bir oyun sanılan futbol hengamesinin medya marifetiyle toplumun her kesimine yansıtılıp dayatılması, sadece 'kazanma' ve 'başarı' üzerine inşa edilmesi olanca hışımla devam ediyor.

Pasta çok büyük; çoook !

İşte bakınız; 16 Mayıs 2010 tarihinde altın günlerini yaşayan Süper Lig Şampiyonu Bursaspor, bugün (19 Mayıs 2019) ise, adeta ligde kalabilmenin kurtuluş savaşını veriyor.

Sanırsınız Osmanlı...

Ortaya emperyal güçler ile tasarlanarak geliştirilen canavar; daha ne kadar insanı ve de kulüpleri yutacak, belli değil !

Oysa; 16 Mayıs tarihinde İstanbul başlangıcı ve 19 Mayıs 1919 Samsun çıkışı ile başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın Başkomutanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, yıllar öncesinden bize işaret ettiği, spor kavramının ne kadar da gerisinde kalmışız.

Cümbür cemaat futbol topunun sihrine kapılmış olanlar; şu inanılmaz ifadeler karşısında ne diyebilir ?

- Türk sosyal bünyesinde spor hareketlerini düzenlemekle görevli olanlar, Türk çocuklarının spor hayatını yüceltmeyi düşünürken, sadece gösteriş için herhangi bir yarışmada kazanmak azmiyle spor çizmezler. Esas olan bütün yaştaki Türkler için Beden Eğitimi sağlamaktır.

BANDIRMA VAPURU

Futbol takımlarımızın ideal kadrolarını, isim isim biliyor çocuklar ve gençler...

Ha'di o zaman; yeri gelmişken 41 yıllık köhne Bandırma Vapuru'nda yer alan ve uzun yıllar 18 kişi diye bilinen, ancak gerçekte 48 yiğit insanımızı da  bir çırpıda okuyalım :

Dokuzuncu Ordu Müfettişi Mustafa Kemal Paşa...

Kurmay Başkanı Albay Kázım Beyefendi...
Sağlık Müfettişi Albay İbrahim Tali Beyefendi
Kurmay Binbaşı Arif Bey
Kurmay Binbaşı Hüsrev Bey
Topçu Müfettişi Binbaşı Kemal Bey
Sıhhiye Müfettiş Muavini Binbaşı Refik Bey
Yaver Piyade Yüzbaşı Cevad Efendi
Yaver Piyade Yüzbaşısı Mustafa Efendi
Piyade Yüzbaşı Ali Şevket Efendi
Piyade Yüzbaşı Mümtaz Efendi
Piyade Yüzbaşı İsmail Hakkı Efendi
Tabib Yüzbaşı Behcet Efendi.
Piyade Asteğmeni Hayati Efendi
Piyade Asteğmeni Arif Hikmet Efendi
Yaver Topçu Üsteğmeni Muzaffer Efendi
Asteğmen Abdullah Efendi.
Adli müşavir Ali Rıza Bey.
Tabur hesap memuru Rahmi Efendi.
Tabur hesap memuru Ahmed Nuri Efendi.
Kátip Faik Efendi
Yedeksubay Tahir Efendi.
Kátip Memduh Efendi

Bandırma Vapuru'nda doğal olarak er ve erbaşlar da var. Onlar için ne büyük onur:

Osman Nuri oğlu Ali Faik Efendi (kıdemli çavuş), İbrahim İzzet oğlu Átıf (kıdemsiz çavuş), Aydınlı Ali oğlu Musa (çavuş), Konyalı Mustafa oğlu Kemal (çavuş), Konyalı Kemal oğlu Mustafa (çavuş), Sivaslı Ali oğlu Rıfat (onbaşı), Sivaslı Rıfat oğlu Ali (onbaşı), Çatalcalı Tevfik oğlu Adem (onbaşı) Sincanlı Hüseyin oğlu Mehmed (er), Sincanlı Ahmed oğlu Emin (er), Sincanlı Mustafa oğlu İsmail (er), Sincanlı İbrahim oğlu Ömer (er),  Alanyalı Kerim oğlu Mehmed (er), Sungurlulu Hasan oğlu Elvan (er),  Geredeli Mehmed oğlu Mehmed (er), Mudurnulu Mehmed oğlu Durmuş (er), Geyveli Mehmed oğlu Ali (er), Geredeli Şakir oğlu Nuri (er), Akhisarlı Hasan oğlu Hüseyin (er), Tokatlı Abdullah oğlu Mehmed (er), Divrikli Abdullah oğlu Musa (er), Kadıköylü Mehmed oğlu Hasan (er), Yenihanlı Bekir oğlu Mahmud (er), Üsküdarlı İhsan oğlu Mehmed Lütfi (er), İzmirli Abdullah oğlu Ali (er).

100.yılda da, yiğitlikleri önünde, sevgi ve saygıyla eğiliyoruz.

İyi ki vardılar...

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Türkiye, uzun yıllar Gençlik ve Spor Bayramı olarak bildi bu günü...

Öyle ki;

Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden çıkarılarak Samsun Valisine verilen Sevgi Bayrağı; atletler ile Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra Ankara'da cumhurbaşkanına teslim edilirdi bir zamanlar...

Nihayetinde, gençliğin spor bayramıydı... Her karesinde bir genç atlet vardı.

Gençliğin spor bayramını, stadyumlarda gereksiz hareketler olarak yorumlayacaklarını, daha o günlerden görebilmek ne büyük hüner. Büyük önderin sözlerini dikkatle okuyun lütfen :

- Türk çocuklarına sporun bu günkü tekniğini öğretmek ve bunların bir kısmını bazı törenlerde ve bayramlarda dekor ortaya koymak gerekir. 'Buna lüzum var mı, yok mu' gibi soruya, şöyle cevap verilebilir : Esasen yoktur ; fakat hakikati, ufak bir örnekle ispat edebilmek için gereklidir.

Çok söze ne hacet; gençlik elbette, bu gün de, yarın da bayramına sahip çıkacaktır.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, kutlu olsun.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.