Yeni bir dünya mümkün mü?

Mehmet UZUN 30 Haziran 2016 Perşembe, 02:53

Kavramlar bu soyut dünyanın yaşamsal araçlarıdır. İnsanoğlu kendi dünyasını yaratmıştır. Kurallarını kendi belirlemiş, kavramlarını kendi oluşturmuş, sınırlarını kendi çizmiştir.

İlkel avcı toplayıcı insanın kabile yaşamında kullandığı sembolik dünya ile bugün modern insanın kullandığı sembolik dünya arasında hiç kuşkusuz dünyalar kadar fark vardır. Süreci incelediğimizde insanoğlunun kendi yarattığı sembolik dünyasında, gelişim sürecinin uzak gelecekte nerelere varacağını tahmin etmek elbette çok zor.

Ama şu açıdan bakılırsa... İnsanoğlunun semboller üzerinden oluşturduğu dünyasının da bir takım temel ilkeleri söz konusudur. Dinler, Devlet, Sanat v.b. gibi araçlar adalet, güvenlik, ahlak, estetik üzerine pek çok ilke ortaya koyar. Bu temel ilkelerin başında iyiliğin kötülüğe karşı verdiği bir savaş vardır.

Hollywood yedinci sanatı kullanarak insanoğlunun sembolik dünyası içinde yeni bir dünya yaratmıştı. Hollywood'un yarattığı bu dünyada süper kahramanlar bugün karşı karşıya geliyor. Belki çok boyutlu bir hal aldı bu yazı ama... Yedinci sanatın süper kahramanlardan oluşan sembolik dünyası, çoğu kez insanın yaratısı olan gerçek (!) sembolik dünyanın değişimlerine dair ipuçları veriyor. Kim bilir belki de bu değişim siborgların, robokopların ya da süper insanların dünyasının işaret fişeğidir.

Hollywood insanoğlunun sembolik dünyasında algıları yönetmenin önemini keşfettiği günden buyana insan dünyasının en önemli yapılarından biri haline geldi. Çünkü sembolik dünya insanoğluna kitlesel olarak yaşama imkanı sunuyor. Böylece tek başına gerçek dünyada en zayıf canlılardan biri iken kitleler halinde yaşam, insanoğlunu gerçek dünyanın ve tüm canlıların hakimi kılıyor. Kitlelerin oluşturduğu bu güç elbette sembolik insan dünyasının da hakimini belirliyor. Yani kitleleri yöneten güce sahip oluyor. Dolayısıyla bugün adına 'toplum mühendisliği' dediğimiz alan kitlelerin gücünü ele geçirme alanıdır. Kitlelerin gücünü eline geçirmek isteyenler, süper kahramanları karşı karşıya getiriyorlar. Yani ilkeleri köklü biçimde değiştiriyorlar.

İnsanoğlunun dünyasında bugüne kadar güç kavgası hep iyiler ve kötüler arasında yaşandı. Ve çoğunlukla iyiler kazandı. Bugün bu kavga iyiler arasında yaşanıyor. Süper kahramanlar kavga ediyor. Ezber bozan bir durum... Demek ki bir şeylerin sonuna geldik. Önümüzde yeniden şekillenmeyi bekleyen bir dünya var. Demek ki insanoğlunun gerçek dünyanın ötesinde, bizzat kendisinin yarattığı semboller dünyasında değişim zamanı geldi.

Ama evrim süreci gösteriyor ki gerçek dünyanın en aç gözlü canlısı insanoğlu... İnsanoğlu yüzlerce canlı türünün yok oluş sebebi. Gerçek dünyada geri dönüşü mümkün olmayan bir yok etme savaşına girişmiş durumda. İnsanın yarattığı sembolik dünyada iyi olan ve her zaman kazanan insan ama, gel gelelim gerçek dünyaya, orada işler biraz karışıyor...

Hayvanat bahçesinde yanına düşen bir çocuğa aslında zarar vermeyeceği belli olan ama öldürülen bir gorilin gözünden dünyaya bakarsak ya da bir fabrikada kümes içinde doğan, hormonlu biçimde hızlıca büyüyen ve hiç gün yüzü görmeden öldürülen bir tavuğun gözünden bakarsak; insanoğlu hakkında bazı gerçekleri görmek daha kolay olabilir. Açıkçası yeni bir dünya mümkün olmanın ötesinde kendisini göstermeye başladı bile...

Korkutucu ama yeni dünyanın kaderi, iyileri bile birbiriyle kavga ettiren insanların elinde...

@mehmetuzun77