SON DAKİKA
Hava Durumu

Senin ederin kaç para!

Yazının Giriş Tarihi: 18.01.2024 12:51
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.01.2024 12:51

Bugün bir mağduriyet yaşasanız ve hakkınızı mahkemelerde aramaya karar verseniz ne kadar sürede haklı ya da haksız olduğunuza karar verilebilir sizce?

İş Mahkemesinde dava açtıysanız 629 gün, boşanma davası açtıysanız ve anlaşmalı boşanacaksanız en erken 4 ay, çekişmeli ise muhtemelen 2 yıl, tapu iptal davası açılsa 2 yıl, Bölge İdare Mahkemesinde 1 yıl, Anayasa Mahkemesi'ne gitmeniz gerekse 2 yıl, tüm davalarda ortalama süre 209 gün olarak hesaplanmış, ben Google’ın yalancısıyım; ama İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesinde taksirle adam öldürmekten yargılanırsanız sadece 42 gün. Tek celsede hallediyorlar. Bir de eleştirirler yüce yargımızı; işler yavaş gidiyor diye ama bak tek celsede taksirle mi adam öldürdün yoksa kastın mı vardı karar verilebiliyormuş. Adamın daha kırkı çıkmadan neredeyse cezası verilebiliyormuş!

Taksirle adam öldürürseniz çok yatarım diye de düşünmeyin sakın, takdir indirimi ile cezanız sadece 2 yıl 6 aya düşürülebiliyor hatta bu süreyi yatmanıza da gerek yok para cezasına çevriliyor, 27 bin lira ödeyerek özgür kalabiliyorsunuz. 

İki asgari ücret bile değilmiş ederi Yunus Emre Göçer’in, memleketim insanı ona göre yerini ve haddini bil! 38 yaşında daha ömrünün baharında mı ölmüşsün, geride hayatı boyunca bakıma muhtaç otistik çocuğun mu kalmış, gözü yaşlı karın, anan, banan mı kalmış kimsenin umurunda değil. Yerini yurdunu ona göre belirle haddini aşma sakın. Koskoca bir ülke cumhurbaşkanının oğlu tarafından ezilmişsin kıymetini bil! Herkese nasip olmaz böyle ölmek!

Devletin gözünde iki asgari ücret kadar değilmiş ederi.

Acısını paylaşmışlar, maddi manevi yanlarında olmuşlar bu 42 gün boyunca. Zavallı kadının acziyetinden faydalandık, arka planda gerekli ödemeleri yaptık, seslerini kestik demenin modern cümleler ile ifade edilmesi bu şekilde oluyor demek ki. Onu doğuran annenin, yetiştiren babanın feryatlarını duyacak, duyarlılık gösterecek kimse kalmadı zaten. Belli ki Somali devletinin gözünde bir miktar daha yüksek ederin varmış, kime ezildiğin de önemliymiş bak!

En son kişiye özel mahkeme kurulmasına Habur’da şahit olmuştuk, çadırlarda ayak üstü beraat kararları peş peşe yazılmıştı talimatla, o zamandan sonra en aleni yaşanan örneği Hasan Şeyh Mahmud için 42 günde tamamlanan bu mahkeme süreci oldu.

Peki ama mahkemenin kimi yargıladığı önemli mi olmalı? Yargılanan kişinin nüfuzuna göre mi çıkıyor kararlar? Devlet insan için mi var olmalı yoksa insan devlet için mi?

Düşündün mü hiç senin ederin ne kadar acaba?

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.