SON DAKİKA
Hava Durumu

ODTÜ'lü bir öğrencinin Başbakan'a mektubu

Yazının Giriş Tarihi: 24.12.2012 15:31

Evet, AKP devletin yeni sahibi. Evet, muhaliflerini sindirmeye çalışıyor. Buna itiraz edenler var. ODTÜ mesela.

ODTÜ'de 3600 polis, 1000 öğrenciye sözde haddini bildirdi.

Ben de bunu eleştirdim. AKP'nin tüm toplumu "hizaya sokma" arzusunu demokratik bulmadığımı söyledim.

Özgür aklımızla bir düşünelim. AKP "hizaya geç" deyince, hizalar oluşmadı mı?

Medya, iş dünyası, yargı, üniversiteler, silahlı kuvvetler aklınıza ne geliyorsa "AKP'nin hizasında" duruyor mu, durmuyor mu?

Öyle değil diyenlerle oturup tartışmak isterim.

ODTÜ'de yaşanan polis terörü ile ilgili bir iki satır kelam ettim, yerel medyanın da "gönüllü hizaya girme" ve "gönüllü ayağını denk alma" halinden hareketle belli duruşu olan iki yazarımızdan -Yüksel Baysal, Özlem Buğday Yağmur- duyarlılık beklediğimizi ama göremediğimizi söyledim ya... Cevap gecikmedi.

Yüksel Baysal ne 12 Eylül öncesinde kalmışlığımı bıraktı ne slogan solculuğumu. Kendisinin nasıl gelişip benim nasıl "geri kaldığım" üzerine kocaman bir yazı döşendi.

O yazıya yanıt vermeyeceğim.

Bir tek hatırlatma; Yüksel Baysal memleketteki solculuğu "CHP'nin piyasa ve piyasacı bazı siyasetcileri" ile karıştırdığı için eksik değerlendirme yapabilir, doğaldır.

Ama ODTÜ'de yaşananlara bakış bir "turnusol kağıdıdır".

Yüksel Baysal polis saldırısında yaşanan arbedede kırılan camları dert eder kendisine, ben başına kasıtla bomba atılarak ağır yaralanan sevgili Barış'ı dert ederim.

Bırakalım beni ve Yüksel Baysal'ı.  ODTÜ'de yaşananları polemik konusu yapmadan bir ODTÜ öğrencisinin Başbakan'a yazdığı mektuptan okuyalım.

"Hizaya girmeyen, girmemekte direnen" ODTÜ öğrencilerini, asistanlarını, öğretim görevlilerini ve rektörünü bir kez daha selamlıyorum.

İşte o mektup:

"SAYIN BAŞBAKAN" DEMEYECEĞİM

Başbakan;

Bu tür mektuplar genelde "Sayın" hitabıyla başlar, "Saygılarımla" veya "En iyi dileklerimle" gibi sözcüklerle biter. O kadar öfkeli ve o kadar haklıyım ki, bugün bunu milyon kere yapmayacağım.

"ÜNİVERSİTELİ VE BİLHASSA ODTÜ ÖĞRENCİSİYİM"

"Memleket bunlara kaldıysa bitmiş", "Derslere girmezlerse girmesinler, bunların yetiştireceği öğrenciler de ancak bu kadar olur" dediğiniz hocalardan ders alan bir ODTÜ öğrencisiyim. ODTÜ öğrencisi olmaya özel bir sıfat, bambaşka bir anlam yükleyecek değilim. Ama röportajınızı izledikten sonra anladım ki, onur duyulacak iki madalyayı arkadaşlarımla birlikte şimdiden göğsüme takmışım bile: üniversiteli ve bilhassa ODTÜ öğrencisi.

"ÖZETLEYEREK ANLATACAĞIM"

Şimdi de, o günün başından itibaren polis saldırısına maruz kalmış birisi olarak, kampüsümde "çıkarttığınız olayları" özetleyerek anlatacağım. Polisinizin kullandığı gaz meşhurdur. 31 Mayıs 2011 günü Metin Lokumcu'yu öldüren, bakanınızın "doğaldır, zararı yoktur", emniyet müdürünüzün "gerektiği kadar alındı, gerektiği kadar kullanıldı" dediği biber gazıdır.

"BİBER GAZI KİMYASAL SİLAHTIR"

Bu gazdan korunamazsınız, kaçamazsınız. Sadece etkisini azaltmak için yüzünüze ve burnunuza atkı sarar, vücudunuzu doğrudan temastan korumaya çalışırsınız. Gazın gelişinin ardından da limon ve sirke sürer, acınızı dindirmeye çalışırsınız. Ciğerlerinizden kaynaklı bir rahatsızlığınız varsa, bu gaz ölümcüldür. Hastalığınız yoksa, bu gaz o hastalıklardan birisini yaratabilecek kadar tehlikelidir. Özetle, bu bir kimyasal silahtır, faşizmin simgelerinden birisidir.

"BİLİMİ SERMAYEYE PEŞKEŞ ÇEKİŞİNİZİ PROTESTO ETTİK"

18 Aralık günü de kampüsümüze geleceğinizi haber almış, sermayeye peşkeş çektiğiniz bilimi, Suriye'ye yapacağınız emperyalist müdahaleye karşı barışı ve halkların kardeşliğini savunmak için TÜBİTAK binası önüne gelmek, burada bir basın açıklaması yapmak amacıyla toplanmıştık. En temel haklarımızdan birisi olan protesto hakkımızı kullanıyor, bunun bir aracı olarak ise sloganlar atarak yürüyorduk.

O GÜN NE YAŞADIK?

Polisinizin kalkanlarına 100 metre bile yaklaşamamışken, tamamen bir formaliteden ibaret "dağılın" uyarıları bile yapılmadan atılan gaz bombalarının 5-6 el patlama sesini duyduk. Gaz bulutunun arasından çıkmaya çalışarak, öksürükler ve nefes daralmaları eşliğinde geriye doğru çekildik. Bu sırada polisiniz durmaksızın gaz bombası atmaya devam ediyordu (bunlara yine polisinizin attığı ses bombalarının eşlik ettiğini sonra öğrenecektik).

İşte bunlardan sonrası ise size göre "eşkıyalık" size göre "memleket bitirmek" olan meşru direnişimizdi. Üzerinde "doğrudan atmayınız, yangın tehlikesi yaratır" yazılı olduğu halde üzerimize nişanlanarak atılan binlerce gaz bombası kapladı o gün kampüsümüzü. Polisiniz, arkadaşlarımızı öldüresiye coplayıp, tekmeledikten sonra "şimdi gözaltı yapmayalım, başımıza bela olurlar" deyip bıraktılar.

İFTİRALARINIZA KABURGAMIZI TUTA TUTA GÜLDÜK

Panzerler okulumuzun ortasına kadar girdi. Tazyikli sudan, damacana taşıma arabasını kurtarmaya çalışan Fizik kantini çalışanı bile nasibini aldı. "Çantalarında molotof taşıyorlardı" demişsiniz, başka iftira mı bulamadınız? Keşke daha inandırıcı bir yalan geliştirseydiniz. Boyalı medyadır bu, sizin söylediğiniz onlara kanundur ama halk inanmazdı bunlara. İnanmadı da. Biz de duyduğumuzda kaburgalarımızı tuta tuta güldük. Çok komik olduğundan değil, bir kısmımızın gördüğü polis şiddetinden, bir kısmımızın ise panzer üstlerine doğru sürüldüğünde koştuğundan ötürü kaburgaları fazlaca ağrımaktaydı. Hatta bir kadın arkadaşımız da omzunu tutarak güldü, zira onun da omzunu 18 Aralık günü gaz fişeği sıyırmış geçmişti.

"ÇANTAMDA SU VE KİTAP VARDI"

Bir de, o gün çantamın içinde ne olduğunu yazayım hemen: 0,5 litrelik pet şişe içinde içme suyu, kütüphaneden aldığım birisi şiir kitabı olmak üzere üç kitap, o günkü derslerimin notlarının olduğu kağıtlar, kurşunkalemler, bir silgi ve Kızılay'da bir kitapçıdan aldığım edebiyat dergisi.

"DUYGULANMIŞ NUMARASI YAPTINIZ"

Size ekranda bolca söz hakkı verildi, yeri geldi sinirlenmiş, yeri geldi duygulanmış numarası yaptınız. Ben ise bu satırları, aslında size değil başkalarına, olanca haklılığım ve samimiyetimle yazıyorum. Sizin söylediklerinizden daha az bilineceğine ise, neredeyse eminim. Siz "tutuklayın", "canlarına okuyun" emirleri vermeye devam ediyorsunuz.

"SIÇRAYARAK UYANIYORUM HALA"

Bense bir koltuk üzerinde uyurken, bir kolumla sağımdaki arkadaşımı korumaya çalışıp, öbür kolumla başımı -gaz bombasının fişeğinden az da olsa korunmak için- kapatırken, bir patlama sesi dolaşıyor kafamın içinde, sıçrayarak uyanıyorum hala.

"ÇARPITMALARINIZ SÖKMEYECEK"

Derken bir başka rüyamda, 20 metre ötemde polisinizin vurduğu Barış'ı görüyorum, bir kaldırımın üzerinde kanlar içinde yığılmış kalmış. Medyanız o kadar etkili ki, yanı başımda vurulmamış olsaydı, arkadaşının "Araba bulun", "Ambulans çağırın" bağırışlarına birebir şahit olmasaydım, sizin istediğiniz gibi "kokmaz bulaşmaz" bir öğrenci olsaydım, belki de "acaba arkadaşları mı vurdu" deyip, medyanıza inanacaktım. Ama artık bunun yolu yok, çarpıtmalarınız sökmeyecek.

"İFTİRALARINIZA MARUZ KALMAKTAN ONUR DUYDUM"

Kötülemelerinize ve iftiralarınıza maruz kalmaktan onur duydum. Bu demektir ki doğru yoldayım. Bu demektir ki, seneler sonra çocuklarımın yüzüne baktığımda, onları ta gözlerinin içinden görebileceğim. "Baba, sen üniversitedeyken ne yaptın?" sorusuna "Okulumu savundum, arkadaşlarımı savundum. Hocalarıma çamur atmaya kalktılar, onları da savundum." diyebileceğim. Bunları söylerken gözlerimi kaçırmayacağım, sesim zerre tereddüt etmeyecek.

"ODTÜ'DE DESTAN YAZILDI"

Bu direniş, karşılarındaki profesyonelce donanmış bir orduya karşı bedenlerini gaz bombalarına, panzerlere ve tazyikli sulara siper eden öğrencilerin ODTÜ'de yazdığı bir destandır. ODTÜ'nün bir üniversite olarak sorumluluğunu, tarihsel görevini bilip, bir pankart arkasında görevine gitmesidir. Yıllarca da böyle hatırlanacak.

"OKULUMUZA FAŞİZMİ YAŞATTINIZ"

18 Aralık 2012 günü okulumuza faşizmi yaşattınız. Andımız olsun ki, özgürlüğü de biz yaşatacağız. Arkadaşlarımızı, hocalarımızı, okullarımızı, mahallelerimizi, sokaklarımızı, var gücümüzle biz savunacağız. Halka zulmettiğiniz her yerde, karşınıza biz çıkacağız. Osmanlı döneminde Sivas Valisi olan Halit Rıfat Paşa "Gidemediğin yer senin değildir." buyurmuştu. Sahi, siz hangi memleketten bahsediyordunuz?

İmza: Faşizme Karşı Direnmiş Üniversite Gençliğinden Bir Öğrenci

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.