SON DAKİKA
Hava Durumu

Yalın, dijital hastanenin neresinde ?

Yazının Giriş Tarihi: 15.05.2019 01:38

'Yalın'ı bir kez daha hatırlayacak olursak, israftan arınmış süreçlerden söz ediyoruz. Hele bunlar sağlık süreçleri olunca, başta, hatalardan arınmış yalın bir sağlık süreci daha önemli bir konu haline geliyor.

Pek çok hatasızlaştırma metodu vardır. Yalın dünyaya girince bunların hepsini görüyor, öğreniyor ve uyguluyoruz. En azından böyle olmasını umut ediyoruz. Bir de, umutlarımızın yitirilmemesini sağlayacak, yanı başımızda sürekli ilerleyen ve gelişen bilişim teknolojileri var. Sağlık dünyasına da girmiş olan bilişim teknolojileri hastanelere dijital hüviyet kazandırıyor. Nitekim bu konuda çok önemli mesafeler alınmış durumda.

Hastaneler ister kamu, ister vakıf, ister üniversite, isterse özel hastaneler olsun diğer sektörler gibi kendisini bu bilişim tekonolojilerden ayrı tutamaz. Hatta daha da geliştirmeye mecburlar. Hem sağlık çalışanları hem de bilişim dünyası mensupları boş durmuyor. Süreçlerin daha nasıl yalınlaştırılacağı, çalışanlara, hasta ve hasta yakınlarına nasıl daha iyi hizmet sunulabileceğine kafa yoruyorlar.

Ülkemizin güzel ilçelerinden Tire 'de Devlet Hastanesi'ne misafir olduğumda sağlık süreçlerinde yalınlaşmanın günümüz bilişim teknolojileriyle nasıl geliştirildiğine ve sonuçta  bir dijital hastane modeline şahit oldum.

Neler gördüm?

Vizyoner ve bilişim dünyası dostu bir başhekim, liderliği ile peşinden getirdiği çalışanlar, sürekli geliştirme ve iyileştime potansiyeli, yurt dışı açılımı, HIMMS (Healthcare Information and Management System Society) tarafından 2 kez belgelendirilmiş ve hatta son denetimde 7. Seviye'ye yani en üst seviyeye hak görülmüş bir bilgi sistemi yönetimini gördüm.

Diğer yandan Sağlık Bakanlığı denetimlerinde 100 puan alabilmiş ender hastane,

İyi klinik uygulamaları örneği hastane, süreçleri kâğıt-kalemsiz ve hatasız uygulayarak  yalın hastane modelini gördüm. Yani israf yok edilmiş, verimlilik artmış, çalışan ve hasta/hasta yakınları memnuniyeti yükselmiş, sağlık hizmeti maliyeti düşmüş.

Yani "yalın" dijital hastanenin yüreğinde. Daha ne istenir ki?

Hastane hastanedir, farketmez ölçeği, mensup olduğu sınıfı veya basamağı. Neticede hastaların hizmet aldığı kurumlardır hastaneler.

Önemli olan kurumu geliştirmek ve iyileştirmek.

Tire Devlet Hastanesi'ni bu seviyeye getirenleri yürekten kutlarım.

mymsdspace mymsdspace

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.