SON DAKİKA
Hava Durumu

Hekimler ve hastalar hastalıkların kök sebeplerine iniyorlar mı?

Yazının Giriş Tarihi: 02.02.2022 00:51
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.02.2022 08:53

Yalın düşüncenin vazgeçilmezi olan “Kök sebep analizi” ile sorunları çözmek mümkündür. Bu her sorun için geçerlidir. Hastalık da bir sorun olduğuna göre hastalığın da kök sebebini araştırmak lazımdır. Hekimlerin ve hastaların çoğu hastalıkların önlenmesinde çözüm odaklı gitmekteler, çabuk şifa bulmak uğruna. Ama düşünülmüyor ki; bu hastalığa neden olan faktörler neler? Genellikle, genetik kökenli, ailesel, sebebi bilinmiyor gibi dayanaklar gösterilse de yalın düşünce ile “Kök sebep analizi” yapıldığında pek çok nedeni yakalamak zor değil.

İnsan sağlığını bozan etkenlerin; beslenmede yapılan hatalar, egzersiz ihmalleri, uyku düzensizlikleri ve stresli yaşam tarzı olduğu çeşitli bilimsel kanıtlarla artık ortaya çıktı. Hastaların bu fonksiyonları doğru uygulayarak yaşam tarzı haline getirmeleri, hekimlerin ise hastalıkları tedavi ederken hastalarının bu dört alışkanlığına yön verici nitelikte eğitim vermeleri gerektiği çağımızda şart olmuştur.

Bu nedenle son yıllarda ülkemizde de çok dillendirilen "fonksiyonel tıp" disiplini ortaya çıkmıştır. Bu disiplin insan sağlığının iyi olması halini hedefler. Bunu ise; beslenmede yapılan hataları engelleyerek, egzersiz ihmallerini ortadan kaldırarak, uyku düzensizliklerini gidererek ve stresli yaşam tarzını normale çekerek başarmaktadır. Hekimler bu iyilik halini yaratırken fonksiyonel tıp koçlarından yani beslenme, egzersiz, uyku ve stres yönetimi koçlarından da destek alırlar.

Vücudun fiziksel, zihinsel ve ruhsal durumun iyilik hali olarak tarif edilen sağlığın bu temel taşlarına, yani hastalıkların kök sebeplerine inmek günümüzde şart olmuştur. Hastalara tavsiyem hastalıklarına deva olan hekimlerle görüşmelerinde bu dört temel fonksiyonları konusunda da destek almalarıdır. Hekim arkadaşlarıma da gerek ilaçla tedavide, gerek ameliyat ile tedavide ve girişimsel tedavide hastalarının bu dört temel yaşam fonksiyonunu da değerlendirmelerini, ihmal etmemelerini öneririm. Tedavilerin sırrı hastalıkların kök sebeplerinde. Bu kök sebeplere inilmezse hastalıklar iyileşir ama tezahür eder, yani kronikleşir. Sonuçta ne hastanın ne hekimin derdi ve işi bitmez. Sağlık ekonomisine verdiği zarar cabası!

Sevgili hekim arkadaşlarım ve hastalarım "yalın düşünce" ile kalın.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.