SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'nin 620 yıllık en büyük çınarı; İnkaya

Bursa'da yıllara meydan okuyan İnkaya Çınarı 37 metreyi geçen boyu ve 3 metreyi bulan ana gövde çapı ile Türkiye'nin fiziki olarak en büyük anıt ağacı olarak 620 yıldır tarihe tanıklık etmeye devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.11.2022 12:33
Haber Güncellenme Tarihi: 06.11.2022 12:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Türkiye'nin 620 yıllık en büyük çınarı; İnkaya

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, tarihi olaylara tanıklık eden ve geçmişle gelecek arasında kültürel miras olarak kabul edilen anıt ağaçların korunması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışmalara devam edildiğini bildirdi.

Bakanlığın sosyal medya hesabından, Bursa'da 2014'te koruma altına alınan 620 yaşındaki İnkaya Çınarı'nın da hikayesinin anlatıldığı bir video yayımlanarak, "10 bin anıt ağaç Bakanlığımızca koruma altında. Zamana meydan okuyan ağaçlarımızı tescilliyor, bakımını yapıyor, koruyoruz. İşte Yeşil Bursa’mızın dillere destan İnkaya Çınarı da onlardan biri." ifadeleri kullanıldı.

Konuya ilişkin Bakanlıktan yapılan açıklamada, zamana meydan okuyan yaklaşık 10 bin anıt ağacın rehabilitesinin yapıldığı hatırlatılarak, tarihi ağaçların gelecek nesillere aktarılması noktasında çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, Bursa'daki İnkaya Çınarı'nın boyunun 37 metreyi aştığı ve genişliğinin de 3 metreyi bulduğu aktarılarak, çınarın Türkiye'nin fiziki olarak en büyük anıt ağacı olduğu bildirildi.

Yıllara meydan okuyan ve Ulu Çınar olarak da bilinen İnkaya Çınarı ile ilgili açıklamalarda bulunan Tarihçi Aykan Özyürek de şu ifadeleri kullandı:

"Çınar ağacı kökleri kuvvetli bir ağaç olması hasebiyle hem Bursa'yı hem de Osmanlı Devleti'ni simgeler. Osmanlı'nın kuruluşu bir rüya ile betimlenir. Osman Gazi, Şeyh Edebali'nin göğsünden çıkan bir ayın, kendi göğsüne girdiğini ve bir çınar ağacına dönüştüğünü, bu çınar ağacının 3 kıtaya yayıldığını, dallarının İstanbul Boğazı'na kadar uzandığını ve bir yaprak olarak düşerek İstanbul Boğazı'nda bir yüzüğe dönüştüğünü, tam yüzüğü alacakken rüyadan uyandığını anlatır. İşte bu rüyayı Osman Gazi o dönemki hocası ve manevi önderi olan Şeyh Edebali'ye aktardığında kendisini üç kıtaya yayılacak bir devletle müjdeler ve kendi neslinden biriyle de evleneceğini orada kendisine müjdelemiş olur."

Açıklamada, anıt ağaçların tespiti, tescilli, bakımı ve ardından korunması çalışmalarını sürdüren Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün yaptığı çalışmalara da yer verildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.