SON DAKİKA
Hava Durumu

'Suyu yönetemezsek susuz kalırız'

Bursa’nın gündeminde sonbahar aylarından itibaren kuraklık var. İçme suyunun karşılanması için belediye barajların dolmasını beklerken göl uzmanı Dr. Erol Kesici, yağış olsa bile su yönetiminde yapılan hatalar nedeniyle kuraklığa çözüm olmadığını anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2023 18:12
Haber Güncellenme Tarihi: 25.03.2023 18:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Suyu yönetemezsek susuz kalırız'

PELİN AKDEMİR / BURSAPORT

Eskiden ‘Yeşil Bursa’ ve ‘su zengini’ olarak geçen kentte sonbahar aylarından itibaren Bursa Büyükşehir Belediyesinin ve halkın gündeminde kuraklık var. Bursa'nın su ihtiyacının yüzde 85'i Nilüfer ve Doğancı barajlarından, yüzde 15'i de Uludağ pınar kaynaklarından sağlanıyor. Ocak ayı verilerine göre yıllık 60 milyon metreküp kapasiteli Nilüfer Barajı’nın doluluk oranı 0’a düşerken, 125 milyon metreküp kapasiteli Doğancı Barajı’nın doluluk oranı yüzde 24’e gerilemişti. Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (BUSKİ) 24 Mart verisine göre Nilüfer Barajı yüzde 12, Doğancı Barajı yüzde 43 doluluk oranına sahip. Vali Yakup Canbolat, 22 Mart’ta yaptığı açıklamada barajlara su girişi olmaması halinde kentin 80 günlük suyunun kaldığını açıkladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kentte bu sene düşen yağış miktarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 azalmanın söz konusu olduğunu belirtti. Aktaş, barajların içme suyu ihtiyacını karşılayamaz hale gelmesi durumunda mevcut 155 derin su kuyusuna ilaveten, 20 kuyuyu daha konumlandırmaya hazır olduklarını belirtti. Belediyenin içme suyunun karşılanmasında bir diğer önlemi 2050 yılına kadar su sıkıntısının çekilmeyeceğini ifade ettikleri Çınarcık Barajı’nın devreye alınması.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı ve göl uzmanı Dr. Erol Kesici

‘BARAJLARIN DOLMASI KURAKLIĞI ÇÖZMEZ’

Belediye gelecek yağışların barajları doldurmasını beklerken Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı ve göl uzmanı Dr. Erol Kesici, yağış beklemenin kuraklığı çözmeyeceğini ifade ediyor. Su yönetiminde yapılan hatalara dikkat çeken Kesici, “Suyun doğada bir çevrimi var. Dere yataklarına ev yaparak, yeraltı suyunun akış sistemini değiştirerek, ağaçları keserek, göllerin, derelerin kurumasına neden olarak suyun çevrimine engel olmaktayız” diyor.

Yağışın olması için suyun olması gerektiğini ifade eden Kesici, kentlerde yağışın azalmasının veya yağışların sel şeklinde olmasının sebebini betonlaşmanın sebep olduğunu söylüyor. Kesici, 2021 yılında Bursa’da yaptığı araştırmaları şöyle aktarıyor:

“Bursa’da kuraklığı yaşamak, susuz kalmak akıllara durgunluk verecek bir şey. 2021 Aralık’tan itibaren Bursa çok iyi yağış almıştı. Bunun iyi bir fırsat olduğunu, suyu iyi yönetmemiz gerektiğini söylemiştik. Suyu iyi yönetemediğimiz için aradan çok geçmeden kuraklığı yaşadık. Sadece barajların dolmasıyla kuraklığı bitirmiş olmuyoruz. Su kirletilerek de yok olmakta. Şu anda toprağa düşen yağış, toprağın kızgın olması nedeniyle buharlaşıp gitmekte. Buharlaşma oranı giderek artmakta.”

‘KURAK İKLİMDE BOL SUYA İHTİYAÇ DUYAN MEYVELER YETİŞTİRİLİYOR’

Mevcut su kaynaklarının yüzde 80’inine yakınının tarımda kullanıldığını belirten Kesici, bursa gibi kurak iklime sahip kentlerde sulak tarımın yapılmaması gerektiğini söyledi. Kesici, aksine kentte bol suya ihtiyaç duyan tropik meyvelerin yetiştirildiğini kaydetti: “İsterseniz 365 gün yağmur yağsın biz kuraklığı önleyemeyiz. Çünkü suyu ve tarımı iyi yönetemiyoruz.” İnsanları evinde su tasarrufu yapmaya çağırmayı ‘üzücü’ olarak niteleyen Kesici, evlerde kullanılan suyun yüzde 10 olduğunu belirtti.

Bursa Su Kolektifi üyesi Caner Gökbayrak

‘KUYU SUYUNUN VERİLDİĞİ SUDA KÖTÜ TAT VE KOKU VAR’

Bursa Su Kolektifi üyesi Caner Gökbayrak, ucuz işgücü göçü ile plansız nüfus artışının olduğu kentlerde sorunların başında susuzluğun geldiğini söyledi. Gökbayrak, yüzde 24’e kadar gerileyen Doğancı barajının fazla yağış olmamasıyla birlikte iki ay içerisinde yüzde 43 doluluk oranına yükselmesini kuyu suyunun kullanılmasıyla yorumladı. Yeraltı suyunun 200 metrelere kadar çekildiğini belirten Gökbayrak, kuyu suyunun verildiği bölgelerde suyun tadının ve kokusunun kötü olduğunu söyledi. Çınarcık Barajı için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne ve Devlet Su İşleri’ne verdikleri dilekçelere gelen yanıtların çelişkili olduğunu aktaran Gökbayrak, şöyle konuştu:

“Belediyenin yaptığı açıklamada yıllık 145 milyon metreküp Çınarcık Barajından alım planı var. Gelen yanıtta ise yapım işinin 3 yıl süreceği ve günde 300 bin metreküp su alınacağı belirtiliyor. Bunu yıllık hesapladığımızda 109,5 milyon metreküp su alımı olduğunu görüyoruz. Geriye kalan kısım neden projelendirilmiyor? Devlet Su İşleri’ne verdiğimiz dilekçeye gelen yanıtta 75 milyon metreküp suyun taşınması için gerekli projelendirme çalışmaları tamamlanıp belediyeye su gönderildiği belirtildi. DSİ, ayrıca 70 milyon metreküp suyun sanayi için projelendirildiği ifade ediliyor.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.