SON DAKİKA
Hava Durumu

Dağ-Der üyeleri 'avantaj'a geçiyor!

Orhaneli, Keles, Büyükorhan, Harmancık ve Osmangazi'nin Dağ Köyleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği (DAĞDER) üyelerine 'Avantaj Kart' uygulaması başlatıyor.

Haber Giriş Tarihi: 19.09.2013 17:43
Haber Güncellenme Tarihi: 19.09.2013 17:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Dağ-Der üyeleri 'avantaj'a geçiyor!

Dağ-Der Kültür Merkezi'nde köy dernekleri ile biraraya gelen Dağ-Der Genel Başkanı Mustafa Bay, yeni dönemde üye güncellemeden, sosyal ve kültürel faaliyetlere, burs konusundan AB projelerine kadar birçok alanda çok iyi bir çalışma yapmak istediklerini ve projelerin, kısa orta ve uzun vadede olmak üzere planlamasını da yaptıklarını belirtti.

Yoğun katılımla gerçekleşen toplantıda konuşan Mustafa Bay, üye güncelleme işleminin tamamlanmasının ardından, üyelerine, ''Dağ-Der Avantaj Kart'' dağıtımına başlayacaklarını ve Türkiye'nin hemen her yerinde birçok anlaşmalı kurumdan faydalanabileceklerini sözlerine ekledi.

Genel Başkan Mustafa Bay'dan sonra, komisyon başkanları da sırasıyla söz alarak faaliyet alanlarıyla ilgili bilgilendirmede bulundu. Teşkilatlanma konusunda söz alan Mehmet Türkmen, Dağ-Der'in daha sağlam temeller üzerinde yükselmesi ve başta yöre olmak üzere Bursa'nın tamamı için artı değer üretebilmesi için teşkilat yapısının güçlü olması gerektiğine değindi. Türkmen, avantaj kart uygulamasından faydalanabilmek için üye güncelleme sürecinin de kısa sürede tamamlanması gerektiğinin söyledi.

AĞA SEÇİMİ VE YAĞLI GÜREŞLER

Yeni dönemin önemli kültürel faaliyetlerinden birisi olan "Geleneksel Dağ-Der Yağlı Güreşleri"nin de bu yıl 22 Eylül'de Botanik Park'ta yapılacağı bildirildi. Organizasyon sorumlusu Ramazan Açıkgöz, 22 Eylül Pazar günü saat 10.00'da başlayıp 18.00'de bitmesi planlanan etkinliğe bütün Bursalılar'ın davetli olduğunu belirtti.

Güreşlere, köy derneklerinden yoğun bir katılım beklediklerini ve girişin ücretsiz olduğunu kaydeden Açıkgöz, açık artırma usulüyle "Dağ-Der Güreş Ağası" seçimi yapılacağını belirtti.

'BİR ÖĞRENCİ DE SİZ OKUTUN'

Köy dernekleri toplantısında Dağ yöresinden üniversiteyi kazanmış öğrencilere verilecek burslar da masaya yatırıldı.

Konuya ilgili açıklamayı Dağ-Der Eğitim Komisyonu Başkanı Necati Karaaslan ve Burs Komisyonu Başkanı Halil Doğru yaptı. Karaaslan, köy derneklerinin köylerinde yaptıkları ve son zamanlarda dağ köyleri arasında adeta bir yarış havasına bürünen "Köy Hayırları"na dikkat çekerek, "Bu faaliyetler de güzel fakat enerjimizin tamamını bu işlere ayırmak yerine yöre gençliğinin okutulması konusuna ayırsak işin ruhuna daha uygun olmaz mı?" dedi. Karaaslan ayrıca, Dağ yöresinde, üniversite okuma oranın nüfusa göre azlığına dikkat çekerek, "Bizim her şeyden önce okumaya ve okutmaya ihtiyacımız var" dedi.

Toplantıda söz alan birçok köy dernek başkanı Dağ-Der'in "okuma ve okutma" faaliyetine katılma ve imkânları ölçüsünde burs verme taahhüdünde bulundular. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.