SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bursa'da yetiştirilen kızıl geyikler Spil Dağına bırakıldı

Bursa Uludağ Üniversitesi Kampüsü'ndeki doğal yaşam alanında yetiştirilen kızıl geyiklerden 9'u Manisa’nın bin 517 metre rakımlı Spil Dağı Milli Parkı’na, dağdaki hayvan türü çeşitliğini artırmak amacıyla bırakıldı.
Haber Giriş Tarihi: 25.03.2022 16:15
Haber Güncellenme Tarihi: 25.03.2022 17:16
https://www.bursaport.com
kapak resmi

“Nesli Tehlike Altında Olan Türlerin Tekrar Eski Yerlerine Kazandırılması Projesi” kapsamında Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından adaptasyon süreci tamamlanan 3'ü erkek, 6'sı dişi 9 kızı geyik törenle salıverildi.

Projeyle, geçmişte Spil Dağı'nda varlığı bilinen kızıl geyiklerin yeniden üreyerek milli parktaki tür çeşitliliğinin artması hedefleniyor.

Törende konuşan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 4. Bölge Müdürü Adil Şencan, milli parkta yeniden geyik popülasyonunu arttırmayı amaçladıklarını belirterek, "Çok eski tarihlerdeki bilgi ve kayıtlarımızda Spil Dağı'nda geyiklerin bulunduğu söyleniyor. Biz de doğada yok olmuş türlerin tekrar yaşam şartlarına yerleşmesi amacıyla Bursa geyik üretim merkezinden 9 geyiğimizi alana getirdik. Spil Dağını tekrar geyiklerin dolaşacağı bir alan haline getiriyoruz.” dedi.

Ayrıca yaban hayatı destekleme çalışmalarına devam ettiklerini, geyiklerin koruma altında olduğunu belirten Şencan, şöyle konuştu:

"Nesli koruma altında olan türler için para cezasından daha çok söz konusu türlerin avlanması, kaçak avcılığa müsaade edilmesi durumunda hapis cezası verilmektedir. Popülasyonu devamlı olarak kontrol altında tutuyoruz. Belirli noktalara 15 adet fotokapan yerleştirdik. Hem gelişimlerini hem de her yıl sayımlar yaparak kontrol edeceğiz. Bizim de amacımız Spil Dağında bulunduğunu bildiğimiz türlerin burada arttırarak Spil'in eski geyikli haline dönmesini sağlamak. Spil Dağı Milli Parkına vatandaşların tarlalarına gelen geyikler olabilir. Bizim orada yapacağımız, sadece onlara iyi davranmak. Bunlar zaten yabani geyikler. İnsanı görünce zaten kaçacaklardır."
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar