SON DAKİKA
Hava Durumu

'Aşık olmazsanız hiçbir şey olamazsınız!'

Ünlü yapımcı-yönetmen Osman Sınav, Bursa Uludağ Üniversitesi'nde öğrencilerle buluştuğu söyleşide bir anısını anlatarak, "Aşık olun, çünkü aşık olmazsanız hiçbir şey olamazsınız" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 12.11.2018 16:59
https://www.bursaport.com
'Aşık olmazsanız hiçbir şey olamazsınız!'

Bursa Uludağ Üniversitesi Genç Kalemler Topluluğu'nun davetlisi olarak Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde öğrencilerle söyleşide buluşan ünlü yapımcı-yönetmen Osman Sınav, ilginç bir anısını paylaştı.

Sözlerine, "Nasıl başlayacağımı bilmiyorum ama 40 yıllık arkadaşım ve Üniversitenizin hocası Prof. Dr. Selçuk Kırlı bana dedi ki, 'Rahat ol, özgür ol. Bizim üniversitemiz özgür düşünmeyi seven bir üniversitedir dedi." diye başlayan Sınav, şöyle devam etti:

"O zaman ben de şimdi size bir anımı anlatarak başlamak istiyorum. 30-35 yıl önce 6-7 kişi kalıyoruz bir öğrenci evinde. Bir vakıftan bize burs görüşmesi ayarlamışlar. Ben ve bir arkadaşım gittik görüşmeye. O tıpta ben güzel sanatlardayım. Meğer bize burs verecek adam Türkiye'nin muhterem bir adamıymış. Fethi Gemuhluoğlu. Öyle 10 adam olsa ülkemizin rengi, dünyası değişir. Süleyman Demirel, Alparsalan Türkeş, Bülent Ecevit ne zaman İstanbul'a gelse vakfına uğrar elini öpermiş. Böyle bir adamın yanına gitmişiz. 15 profesör. 5-6 doçent var yanında biz de kapının hemen yanına iliştik. Konuşması bitince bir durakladı ve bizi yanına çağırdı. Hoşgeldiniz deyip oturttu. Döndü bana, 'Hiç aşık oldun mu evladım?' dedi. Bursla ilgili soru soracak diye beklerken afalladım tabii. 'Estağfurullah efendim' dedim. Kızdı bana. 'Ne demek estağfurullah, aşık olmayandan adam olmaz' dedi. 'Bu burs murs işleri kolay hallederiz' dedi. Şimdi hemen Pera'ya iniyorsunuz ve ilk gördüğünüz güzel kızın peşine takılıyorsunuz ve âşık oluyorsunuz. İlk işiniz bu olsun ama edebinizle yapın!' dedi.

Sağolsun bize böyle bir ders verdi ve gönderdi. Ve ben 60 yaşında hâlâ âşık bir adamım. Ve bu yüzden 60 yaşında şarkı yazdım, güzel bir şarkı oldu. Kendimi kutluyorum (gülerek). Keşke hazırlık yapıp gelseydim, söylerdim. Fethi Gemuhluoğlu bana o soruyu sormasaydı bugün 60 yaşında böyle bir şarkıyı yazma mutluluğuna erişemezdim. Siz de âşık olun. Çünkü âşık olmazsanız hiçbir şey olamazsınız."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.