SON DAKİKA
Hava Durumu

Artık 'sakat' 'özürlü' 'çürük' yok

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, hukuki bakımdan bütün mevzuatları taradıklarını, "sakat", "çürük" gibi ifadeleri "engelli" yapacaklarını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2012 18:19
Haber Güncellenme Tarihi: 15.11.2012 18:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Artık 'sakat' 'özürlü' 'çürük' yok

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ulaşılabilirlik Destek Projesi için düzenlenen imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kanuni sürenin dolmasının ardından ulaşılabilirlikte kurallara uymayanlara verilecek cezalara ilişkin Şahin, Özürlüler Kanunu kapsamında ulaşılabilirlik için verilen sürenin gelecek yılın Temmuz ayında tamamlanacağını söyledi.

Yerel yönetimlerin altyapıyı, kaldırımları, toplu taşıma araçlarını, kapalı alanları düzenlemeleri için 7 aylarının kaldığını vurgulayan Şahin, ''Bunu yapanla yapmayanların ayırt edildiği, izlendiği ve sonuçlandığı bir sisteme geçiyoruz'' diye konuştu.

Bakan Şahin, verilecek cezalara ilişkin ise şunları söyledi:

''Özel sektörde her seferde bin-5 bin lira arasında yılda 25 bin liraya kadar, kamuda ise her seferde 5 bin-25 bine liraya kadar yılda 500 bin liraya kadar ceza verilebilecek. Yaptırım bakımından ve kamunun yükümlülüğü bakımından çok önemli olduğu görülüyor. Herkes bu cezaları almamak için hızlı davranmalı.''

Engellilere yönelik tanımlamalar

Yasalardaki ''sakat'' ve ''özürlü'' ile askerlikteki ''çürük'' ifadelerinin kaldırılmasına yönelik çalışmalara ilişkin soru üzerine Şahin, engellilerle sorunlarının çözümüne yönelik birçok çalıştay düzenlediklerini hatırlattı.

Çalıştaylarda engellilerin kendilerine yönelik, ''sakat'', ''çürük'' gibi farklı tanımlamalardan duydukları rahatsızlıkları dile getirdiğini anlatan Bakan Şahin, şunları söyledi:

''Bu tür farklı tanımlamalar onları ikincilleştiriyor. Toplumdaki bakış açısı, bunun davranışa dönüştürülmesi tanımla doğrudan ilgili. Bu dünyada da böyle. Uluslararası toplumda da hukukta da engellilerle ilgili 'sakat', 'çürük' gibi tanımlamaların hepsi kaldırılıyor.''
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.