SON DAKİKA
Hava Durumu

BİSİAD dayanışma turunda

Bilişim Sektörü İşadamları Derneği (BİSİAD) Başkanı Osman Akın ve yönetim kurulu üyeleri Balkan Rumeli Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BALKANSİAD) Başkanı Naci Şahin ve yönetim kurulunu ziyaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 22.11.2012 14:16
Haber Güncellenme Tarihi: 22.11.2012 14:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
BİSİAD dayanışma turunda

Ziyarette konuşan BİSİAD Başkanı Osman Akın, BALKANSİAD tarafından Bursa'ya kurulması planlanan Balkan Türk Üniversitesi'nin kendileri için önemli olduğunu dile getirerek, "Türkiye'de 75 üniversitede bilgisayar ve yazılım bölümü var. Ancak hâlâ Bursa'da bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği bölümü yok. Bu bizim için büyük bir talihsizliktir. Balkan Türk Üniversitesi'ni bu açıdan oldukça önemsiyoruz" dedi. Bilişim Sektörü İş Adamları Derneği'nin faaliyetleri hakkında bilgiler de veren Osman Akın, BİSİAD'ın Bursa'nın yanı sıra ülke genelinde de çok önemli işlere imza attığını dile getirerek, "Dünyada 2.4 trilyon avroluk bir bilişim pazarının bulunuyor; ancak Türkiye bu pastadan 34.5 milyar dolar civarında bir pay alıyor. İşte bu noktada Bursalı işadamlarına çok iş düşüyor. Eğer Bursa sanayisi büyüyecekse temiz olarak büyümeli. Daha katma değerli olan yazılım ile büyümeli" vurgusunu yaptı.

YAZILIM VADİSİ VE YAZILIM KONGRESİ

Türkiye'de bilişim vadisi kurulması için girişimlerin olduğunu, adres olarak da İzmit'in seçildiği söyleyen Osman Akın, "İzmit'te şu ana kadar hiçbir ilerleme kaydedilmedi; ama madem bilişim vadisi oraya kurulacak biz de Bursa'da 'yazılım vadisi'ni kurmak için yola çıktık. Valimizin ve siyasi otoritenin de desteğini aldık. 'Yazılım Vadisi' Bursa'ya katma değer sağlayacak" diye konuştu. Bursa'yı yazılımın başkenti yapmak istediklerine vurgu yapan Akın, "Yazılım vadisi dışında uluslararası yazılım kongresi düzenlemeyi de düşünüyoruz. Yılda 2 kez düzenlenecek kongre ile hem yazılımın kalbinin Bursa'da atmasını sağlayacağız hem de Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ni de hareketlendireceğiz" şeklinde konuştu. Bilişim suçları konusuna da değinen Osman Akın, Bursa polisiyle ortak hareket ettiklerini vurgulayarak, emniyetle ortak eğitim çalışmaları yürüttüklerini söyledi. İşadamlarının bilişim suçları ile ilgili fazla bilgi sahibi olmadıklarının da altını çizen Akın, "Şirketler bilişim konusunda birçok sıkıntıyla karşı karşıya kalabiliyorlar. Çok önemli verileri çalınabiliyor. Bu noktada BALKANSİAD üyesi işadamlarına Bursa Emniyet Müdürlüğü ile ortak olarak seminer verebiliriz" dedi.

ÜNİVERSİTEYİ DESTEKLER İLE DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ

Yapılan ziyaretten büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getiren BALKANSİAD Başkanı Naci Şahin, " Bizler BALKANSİAD olarak birçok projeye imza attık. Bunlardan birisi ve en önemlisi de Balkan Türk Üniversitesi. Bu konu da çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu konu hakkında bilgi sahibi olan herkesle fikir alışverişi içinde bulunuyoruz. Desteklere her zaman açığız. Bu aşama da tabi ki BİSİAD'ın da desteğini görmekten büyük bir memnuniyet duyarız. BALKANSİAD olarak ekonomiye katkı koymak en önemli görevlerimizden birisi olmasının yanında eğitim, sağlık ve diğer konularda da Bursa'ya katkı koymak için elimizden geleni yapıyoruz" şeklinde konuştu.

BALKAN ÜLKELERİNDEN YOĞUN İSTEK

BALKANSİAD'ın yapmış olduğu projeleri, yurt dışı gezilerini de BİSİAD Başkanı Osman Akın'a ve üyelerine aktaran Şahin, " Bulgaristan ve Yunanistan'a gezilerde bulunduk. Bu gezilerin en önemli amacı Balkan ülkeleri ile oluşturulan köprüyü güçlendirmekti ve bunu da başardığımıza inanıyorum. Yunanistan ve Bulgaristan'a gittiğimizde gösterilen ilgi son derece büyüktü. Oradaki iş adamları da Türkiye ve özellikle Bursa ile iş birliği içerisinde olmanın sevincini yaşıyorlar. Bizler Bursa'nın ve Türkiye'nin dışında topraklarımıza, Balkan ülkelerine de katkı sağlamaya devam ediyoruz" dedi.

SEMİNERLER İLE DAHA DA BİLGİLENMELİYİZ

BİSİAD Başkanı Osman Akın'a ziyaretin anısına plaket takdim eden Naci Şahin ve yönetim kurulu üyeleri, BİSİAD ve BALKANSİAD olarak iş birliği içerisinde olmaları gerektiğini ve Bilişim Sektörü konusunda iki derneğin iş birliği ile seminerler verilerek Bursalı işadamlarına da büyük bir katkı olacağının altını çizdiler.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.