SON DAKİKA
Hava Durumu

'Faşizm bir hastalıktır, dün bana, bugün sana'

Almanya'da uğradığı silahlı saldırı sonrası "güvenlik kaygısı" nedeniyle Türkiye'ye dönmeyeceğini açıklayan eski Amedspor oyuncusu Deniz Naki, ırkçılık sebebiyle Alman milli takımını bırakan Mesut Özil'e seslendi. Naki, "Faşizm bir hastalıktır, dün bana, bugün sana, yarın başkasına saldırır" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 26.07.2018 21:41
Haber Güncellenme Tarihi: 26.07.2018 21:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Faşizm bir hastalıktır, dün bana, bugün sana'

Türkiye'de Kürt sorununa dair verdiği siyasi mesajlar ve barış çağrıları sebebiyle hedef gösterilen ve futboldan ömür boyu men cezası alan Amedspor'un eski futbolcusu Deniz Naki, Almanya milli takımını ırkçılık sebebiyle bıraktığını açıklayan Mesut Özil'e seslendi.

Amedspor'da forma giyerken PFDK tarafından 3 yıl 6 ay futboldan men ve 273 bin lira para cezasına çarptırılan Deniz Naki, Almanya'da uğradığı silahlı saldırı sonrası "güvenlik kaygısı" nedeniyle Türkiye'ye dönmeyeceğini açıklamıştı.

Deniz Naki, sosyal medya hesabından şu açıklamaları yaptı:

"-Futbolun etik kuralları çerçevesi içinde; bir sporcuya, futbolcuya görüşleri ve düşüncelerinden dolayı tepki verilmesi ve hedef haline getirilmesi elbette kabul edilemez. 

-Daha önce de paylaştığım demeçlerde, bir futbolcu, sporun dışında kendi çevresinde, ülkesinde ya da yaşadığı topraklarda toplumsal olaylara, savaşlara ve ölümlere karşı durması, milli olması, değerlerine sahip çıkması kadar doğal, vicdani ve insani hiçbir şey olamaz. 

-Son günlerde benimde vatandaşı olduğum Almanya'da milli takım oyuncusu olan Mesut Özil ile ilgili yaşanan durum elbette üzücüdür. 

"Nerden gelirse gelsin faşist saldırıları doğru bulmuyorum"

-Nerden gelirse gelsin, dünyanın neresinde olursa olsun faşist, aşırı sağcı ve milliyetçi saldırılar kime yapılırsa yapılsın doğru bulmuyorum.

-Söz konusu Türkiye ve Türk asıllı olan Mesut Özil olunca, hem tarafsızlık hem de hak, hukuk çerçevesinde ve Mesut Özil ile kıyaslanması açısından birkaç kelam söylenmesi yerinde olacaktır. 

-Ben Kürt asıllı bir futbolcu olarak Türkiye'de Amedspor'da üç yıl futbol oynadım. Bu süre zarfında Amed ve Kürdistan'da çatışmalı süreç vardı. İnsanlar ölüyordu. Ben insanlar ölmesin diye birçok kere barışçıl bir süreç sergiledim. Toplumsal olaylara karşı duyarsız kalmadım. Ben de milli davrandım. Çünkü ölenler Kürt çocuklardı, Kürt annelerdi, Kürt gençlerdi, Kürt şehirleri yıkılıyordu. Hiçbir insanın ölmesini istemedim. İnsanlar yaşasın diye direndim. 

-Nitekim bu duruşumdan ve Kürt asıllı bir futbolcu olduğum için, üç yıl içinde Türkiye deplasmanlarında yemediğim küfür, fiziki saldırı kalmadı. Defalarca faşistler tarafından tehdit edildim. Haftalarca futbol oynamama cezası aldım. En son Almanya'da silahlı saldırıya uğradım. Hedef haline getirildim. Onunla kalınmadı; TFF tarafından 273 bin tl ceza aldım ve futbolcu lisansım süresiz iptal edildi ve futboldan men edildim. Bunlara rağmen barışa olan umudumu kaybetmedim. 

"Seni yerli ve milli görenler beni neden terörist gördüler?"

-Milyonlarca oy almış Kürt partisinin başkanı sn. Selahattin Demirtaş'la çektiğim bir fotoğraf için Türkiye'de defalarca linç edildim. Meramını anlıyorum.

-Bu hak ihlalleri maalesef benim ve Mesut Özil'in vatandaşı olduğumuz Türkiye'de oldu ve yaşandı.

-Bu adaletsizlikler ve yaşanan hak ihlalleri hususunda, dünyaca ünlü olan Mesut Özil'e soruyorum.

-Almanya için söylediğin bana yapılan faşist saldırılardan dolayı Almanya Milli Takımı'nı bırakıyorum tepkini, Türkiye'de bana ve benim gibi Kürt asıllı futbolculara yapılan ırkçı ve faşist saldırılara neden sessiz kaldın?

-Almanya Futbol Federasyonu'nun açıklamasını yanlış bulduğunu söylüyorsun, TFF'nin hakkımda aldığı kararları ırkçı buluyor musun?

-Türkiye'de bir futbolcunun hayatı bitirildi, bir barışsever futbolcuyu terörist diye ilan ettiler, tepkin ne oldu?

-Seni yerli ve milli görenler beni neden terörist gördüler?

"Dersimli Kürt Deniz Naki'nin selamları var"

-Senin Türklüğünü destekleyenler benim Kürtlüğümü neden kabul etmediler?

-Sen şimdi Türkiye'ye gittiğinde bana saldıran faşist, ırkçı kişiler, seni milli ve yerli karşılayacaklar. İşte o an beni hatırla. 'Senin faşistin, benim faşistim yok. Faşist her yerde faşisttir"

-De ki onlara: "Ülkesini, topraklarını seven Kürtlüğü ile Türkiye'de bir renk olan Almanya vatandaşı Dersimli Kürt Deniz Naki'nin selamları var"

-Bu nedenle sevgili meslektaşım faşizm, ırkçılık, despotluk, insan onurunu kırıcı her ne varsa, nerde olursa olsun karşı durmak gerekir. Seni dünya faşizmine karşı mücadeleye davet ediyorum. Seni Türkiye'deki Kürtlere yapılan ırkçılığa karşı duyarlı olmaya davet ediyorum. 

-Faşizm bir hastalıktır, dün bana, bugün sana, yarın başkasına saldırır. Özgür, barış ve umut dolu bir dünya için yok olsun faşizm, ırkçılık. Sevgiyle kal, faşizmle kalma güzel ülkem."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.