SON DAKİKA
Hava Durumu

ASGD: TFF ve TSYD suç işliyor!

Anadolu Spor Gazetecileri Derneği, TFF ile TSYD'nin, akreditasyon uygulamasına yasa dışı bir şekilde aracılık ettiğini savunarak, temiz spor beklentilerinin arttığı yeni süreçte bu konuya da el atılması gerektiğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 13.07.2011 14:26
Haber Güncellenme Tarihi: 13.07.2011 14:26
https://www.bursaport.com
ASGD: TFF ve TSYD suç işliyor!

ASGD Genel Merkez Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, 3 Haziran 2008'de TSYD'nin yetkisinin iptal edildiği, 27 Eylül 2010 yılında da TFF'nin yetkisinin yürütmesinin durdurulduğu belirtilerek, her iki kuruluşun yetki kullanmayı ısrarla sürdürdükleri ve yargı kararına uymayarak suç işlemeye devam ettikleri vurgulandı.

ASGD Genel Merkez Yönetim Kurulu'nun açıklaması şöyle:

"Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün TSYD'ye imtiyaz tanıyan 'Müsabaka Yerlerine Giriş Yönetmeliği'nin gazetecilerin basın tribünlerine girişlerini düzenleyen maddesi, Danıştay 10. Dairesi'nin 03-06-2008 tarih ve 4006 sayılı kararıyla iptal edilmiş, dolayısıyla TSYD'nin yetkisi resmen ortadan kalkmıştır. Yeniden düzenlenen yönetmeliğin bu kez TFF'ye verdiği yetkinin yürütmesi de yine Danıştay 10. Dairesi'nin 27-09-2010 ve 6027 sayılı kararıyla kesin olarak durdurulmuştur.

Her iki yargı kararında da bir kamu görevi olarak nitelenen bu yetkinin sadece Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından kullanılabileceği ve herhangi bir özel veya tüzel nitelikli kurum ya da kuruluşa devredilemeyeceği belirtilmiştir. Dolayısıyla ne TFF'nin, ne de yasadışı olarak aracı kılınan TSYD'nin, basın tribünlerine girişlerin düzenlenmesinde yetkisi yoktur.

Hal böyle iken her iki kuruluş yargı kararlarını yok saymakta ve kendilerinde olmayan bir yetkiyi kullanmaya devam etmektedirler. Nitekim, basın kuruluşlarına geçtiğimiz hafta itibarı ile yine TSYD tarafından bir dizi fakslar geçilmiş ve yeni sezona dair serbest giriş kartlarının verilmesine yine aracılık edileceği duyurulmuştur. Meslektaşlarımızdan istenen taahhütlerde, TSYD'nin serbest giriş kartı vermede yine yetkili olduğu iddia edilmiş ve istenen belgelerin Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri yerine TSYD Genel Merkezi, Şube Başkanlıkları veya Temsilciliklerine gönderilmesi talep edilmiştir. Kısacası yargı kararlarına ve yasalara karşı adeta bir meydan okuma söz konusudur ve öncelikle bu ibretlik anlayışı kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Türk Sporunda hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının söylendiği dönemde, herhangi bir kurum, kuruluş veya derneğin yasa tanımazlığını sürdürmesine fırsat tanınmamalı, göz yumulmamalıdır. Anadolu'da güç koşullarda görev yapan, mesleğin asıl yükünü çeken ve gerçek basın emekçileri olarak bilinen yüzlerce meslektaşımızın temsilcisi olan ASGD, konuyu sonuç alınıncaya kadar takip etmekte kararlıdır.

ASGD olarak başta savcılarımız olmak üzere Devlet yetkililerini yasa dışı uygulamada ısrar edenlere karşı göreve çağırıyoruz. Türk futbolu başta olmak üzere genel olarak Türk sporunda temiz bir sayfanın açılmaya başlandığı ve ASGD olarak halkımızın temiz spor beklentilerini sonuna kadar desteklediğimiz bu süreçte, akreditasyon uygulamasının da yasaların öngördüğü biçimde ve herhangi bir derneğe ya da kuruluşa imtiyaz tanınmadan adil yöntemlerle yapılmasının şart olduğunu belirtmeyi görev sayıyoruz." 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.