SON DAKİKA
Hava Durumu

'TTB yalnızca hekimlerin değil tüm toplumun örgütüdür'

Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Levent Tufan Kumaş, Türk Tabipleri Birliği'nin etkisizleştirilmeye çalışılmasına ilişkin, "TTB, yalnızca hekimlerin değil tüm toplumun örgütüdür" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 13.12.2022 19:57
Haber Güncellenme Tarihi: 13.12.2022 19:57
https://www.bursaport.com
'TTB yalnızca hekimlerin değil tüm toplumun örgütüdür'

Bursa Tabip Odası, son zamanlarda Türk Tabipleri Birliği'nin etkisizleştirilmeye çalışılmasına tepki gösterdi. BTO Başkanı Dr. Levent Tufan Kumaş yaptığı açıklamada, "TTB, yalnızca hekimlerin değil tüm toplumun örgütüdür. Adına, bütünlüğüne, “hekimliğin kişi ve toplum yararına uygulanıp geliştirilmesini sağlamak” olan temel görevine ve iki evrensel değere; hekim bağımsızlığına ve meslek örgütünün bağımsızlığına yönelen bu saldırılar durmalıdır" ifadelerini kullandı.

Bursa Tabip Odası, Bursa Akademik Odalar Birliği'nde bulunan Türkan Saylan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla TTB'nin etkisiz hale getirilmeye çalışılmasına tepki gösterdi.

BTO Başkanı Dr. Levent Tufan Kumaş, Yönetim Kurulu üyeleri, Oda üyesi hekimlerin yanı sıra Bursa Barosu Başkanı Metin Öztosun, Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Şirin Rodoplu Şimşek, SES Bursa Şube Başkanı İrfan Açık, İKK ve Oda temsilcilerinin katıldığı basın açıklamasında iktidarın hedefinin tüm meslek birliklerinin kendilerinin istediği şekilde hareket etmesi ya da etkisizleştirilmesi olduğunu dile getirdi.

Türk Tabipler Birliği'nin halk sağlığını önceleyen çalışmaları nedeniyle iktidarlarla ters düştüğünü belirten Kumaş, "COVID-19 salgınında olduğu gibi bilimsel bilgiyi her daim şeffaf bir şekilde toplumla paylaşmamız, hekimlerin yaşadığı şiddete ve mobbinge karşı sesimizi yükseltmemiz, hekimlerin emeğini ve sözünü meydanlara taşıyarak insanca yaşama ve çalışma koşullarını savunmamız ve sağlıkta yaratılan çöküşü gün yüzüne çıkarmamızın da son dönem iktidarın bizleri hedef almasında asıl nedenlerden olduğunu, hem hekimler hem de kamuoyu açıkça görmektedir" dedi.

İktidarın hedefinin tüm meslek birliklerinin kendilerinin istediği şekilde hareket etmesi ya da etkisizleştirilmesi olduğunu söyleyen Kumaş, şöyle konuştu:

"Türk Tabipleri Birliği Yasası’nda bir değişiklik yapılacaksa, ancak TTB ve tabip odalarının gücünü artıran, yetkilerini genişleten, mesleki bağımsızlığın önündeki engelleri kaldıran bir şekilde olmalıdır. Bu değişiklik TTB, tabip odaları ve hekimlerin katılımıyla yapılmalıdır. Bunun haricinde yapılacak hiçbir müdahaleyi kabul etmediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. TTB, yalnızca hekimlerin değil tüm toplumun örgütüdür. Adına, bütünlüğüne, “hekimliğin kişi ve toplum yararına uygulanıp geliştirilmesini sağlamak” olan temel görevine ve iki evrensel değere; hekim bağımsızlığına ve meslek örgütünün bağımsızlığına yönelen bu saldırılar durmalıdır."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.