SON DAKİKA
Hava Durumu

Tedavi edilmeyen saman nezlesinde astım riski

İlkbaharda ani hava değişikliklerinin "saman nezlesi"ne neden olabileceğini belirten uzmanlar, bahar nezlesi ile saman nezlesinin birbirine karıştırılmaması gerektiğini, tedavi edilmeyen saman nezlesinin astıma yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2016 12:12
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2016 12:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Tedavi edilmeyen saman nezlesinde astım riski

UÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Reşit Mıstık, ilkbahar aylarında ani sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan gribal enfeksiyonların arttığını bildirdi.

Enfeksiyonların artışına, vücudun sıcak havadan, aniden soğuyan havaya girmesinin veya tersi durumun neden olduğunu aktaran Mıstık, "Değişken havalarda giyim kuşam için tedbirli olunması gerekmektedir." ifadesini kullandı.

Nezlenin bahar aylarında daha fazla görülebildiğini anlatan Mıstık, çok soğuk ve sıcak havanın vücuda olumlu ya da olumsuz etkileri bulunduğunu dile getirdi.

Soğuğun damarları büzerek bazı olumsuzluklara yol açtığına değinen Mıstık, şöyle konuştu:

"Mevsime göre giyinmek, yaşamak zorundayız. Uygun giyinmezseniz, soğuk hava damarları büzdüğü zaman sağlıklı bir bireyde büzüşen damarların bulunduğu bir bölgeye mikroorganizma yerleşir. Vücutta damarı koruyan maddeler oraya ulaşmadığı için daha kolay çoğalabilir, bünyeyi etkisi altına alabilirler. O nedenle bu tür sıcak, soğuk değişimlerinde hastalıklar çoğalabilir. Sıcak havada çok terleyen bir insan birdenbire rüzgarlı veya soğuk bir havaya çıktığında genişleyen damarları bu soğuk hava nedeniyle aniden büzüşür ve o bölgede dolaşım bozukluğu olur. Oradaki mikroorganizmalar da bu sıcak soğuk farkından dolayı çoğalma imkanı bularak kişiyi hasta eder."

'Saman nezlesi bahar nezlesinden önemli'

Mıstık, ısı değişikliklerinden kaynaklanan bahar nezlesinin, doktora gitmeden atlatılabildiğini belirtti.

Bireyin bu rahatsızlığı vücut kırılganlığı, halsizlik ve aksırıklarla geçirebildiğini vurgulayan Mıstık, bahar aylarında, "saman nezlesi" diye bilinen alerjik nezlenin risk taşıdığını bildirdi.

Bazı kişilerin, bünyelerinin özelliği nedeniyle her ilkbahar mevsiminde saman nezlesine yakalanabildiğini belirten Mıstık, şu uyarılarda bulundu:

"İnsanlarımız neye yakalandıklarını bilmeli. Bahar nezlesi ile saman nezlesi birbirine karıştırılmamalı. Saman nezlesi tedavi edilmezse astıma yol açabilir. Çok ağır sonuçları olabilecek bir durumdur. Kişiye ömür boyu ciddi sıkıntılar da yaşatabilir. Bu nedenle özellikle bahar aylarında bu gibi durumları yaşayan kişiler mutlaka bir hastaneye başvurmalı, alerjik mi yoksa gribal bir enfeksiyondan mı hastalandığını tespit ettirmelidir."

Prof. Dr. Reşit Mıstık, nezleden korunmak için temiz hava, mevsimine göre giyinme ve vücut direncinin diri tutulmasının önemine işaret etti. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.