SON DAKİKA
Hava Durumu

Koah'tan her yıl 2,7 milyon kişi ölüyor

Doruk Sağlık Grubu Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Serap Ket Alkan sigaranın Koah hastalığını tetiklediğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 27.08.2011 14:27
Haber Güncellenme Tarihi: 27.08.2011 14:27
https://www.bursaport.com
Koah'tan her yıl 2,7 milyon kişi ölüyor

Koah hastalığına yakalanma oranının yaş ilerledikçe arttığını söyleyen Uzm. Dr. Alkan, sigara içen 40 yaş ve üstü yetişkinlerde hastalığın görülme olasılığının yüzde 20 oranında arttığını ifade etti.

Koah'ın geri dönüşü olmayan bir hava yolu hastalığı olduğunu söyleyen Alkan, bu hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu ancak hastalıktan tamamen tedavi edilme şansının olmadığını belirterek: "Tedavi edilemeyen hastalığın sonucu ölümü bulabilir" dedi.

Koah'ın dünyada en yaygın 4. ölüm nedeni olduğunu ifade eden Doruk Sağlık Grubu Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Serap Ket Alkan: "Dünyanın en ölümcül hastalıkları sıralamasında bu hastalık 4. sırada gelirken, her yıl 2,7 milyon kişinin hayatını kaybetmesine sebeb oluyor" şeklinde konuştu.

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Her hastalıkta erken teşhisin önemli olduğu gibi Koah'ta da erken teşhisin önemli olduğunu söyleyen Alkan: "Ülkemizde 3 ile 5 milyon arasında Koah'lı hasta bulunurken, bunlardan ancak yüzde 8'i yaklaşık 300 ila 500 bin arasındaki kişi tanı alarak tedavilerine başlayabiliyor. Erken tanı için vatandaşlarımızın belirtilere dikkat ederek muayene olmaları gerekmektedir" diye konuştu.

Koah'ın dünya ekonomisine getirdiği yükten de bahseden Uzm. Dr. Serap Ket Alkan şöyle devam etti:

"KOAH'ın dünya ekonomisine getirdiği ekonomik yük; kaybedilen iş gücü, tanı ve tedavi harcamaları nedeni ile AB ülkelerinde 38 milyar Euro, ABD'de 32 milyar Dolar olarak belirlenmiştir. Sigaranın neden olduğu 50 hastalık nedeniyle ülkemizdeki yıllık sağlık harcamasının 2 milyar Dolar olduğu hesaplanmaktadır. Türk halkı sigara satın almak ve neden olduğu hastalıkları tedavi ettirmek için yılda 8,5 milyar Dolar harcamaktadır."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.