SON DAKİKA
Hava Durumu

'Kanserlerin yarısı önlenebilir'

Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gül Başaran, bugünkü bilgilerin düzgün biçimde kullanılması halinde kanser hastalıklarının yarısının önüne geçilebileceğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 07.04.2016 11:50
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2016 11:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Kanserlerin yarısı önlenebilir'

Acıbadem Üniversitesi İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gül Başaran, Kanser Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, birçok kanser türünün, yapılacak yaşamsal değişiklik, aşı tedavileri ve enfeksiyonların ortadan kaldırılmasıyla önlenebileceğini ifade etti. 

Erken tanıyla tümörlerin henüz küçükken cerrahiyle alınabildiğini, bu sayede hastalara daha uzun yaşama şansının sunulabildiğini aktaran Başaran, "Erken tanı konulan ve usulüne uygun tedavi edilen birçok kanserde, kişiler ömürlerinin sonuna kadar hastalıkla bir daha karşılaşmadan yaşayabilirler. 100'den fazla çeşidi olan kanseri ölümcül kılan koşulların başında bulunduğu organdan çıkıp kan yoluyla diğer organlara yayılması yer alıyor." şeklinde konuştu.

Başaran, kansere bağlı ölümlerin yüzde 30'unun obezite, sigara kullanımı, yetersiz fiziksel aktivite, fazla alkol tüketimi ve kötü beslenmeyle ilişkili olduğuna değinerek, şöyle devam etti:

"En sık görülen kanserlerin başında, 1,8 milyon vaka ile tüm kanserlerin yüzde 13'ünü oluşturan akciğer, 1,7 milyonla tüm kanserlerin yüzde 11,9'unu oluşturan meme, 1,4 milyonla tüm kanserlerin yüzde 9,7'sini oluşturan bağırsak kanserleri geliyor."

Başaran, "Günümüz bilgileri düzgün biçimde kullanıldığında kanserlerin yarısının önüne geçilebilir. Bu nedenle tedavi kadar hastalığı önlemeyle ilgili çalışmalar, bu hastalık grubuyla ilgili iyi sonuçlar elde etmek için kaçınılmazdır. Gelişmiş toplumlarda, etkin tedaviler ve modern yaşam koşullarıyla çok sayıda kanser geçirmiş ve yaşamına devam eden kişi olduğu tahmin ediliyor. Örneğin ABD'de 15 milyon kadar kanser geçirmiş ve yaşamına devam eden kişi olduğu biliniyor." dedi.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.