SON DAKİKA
Hava Durumu

Her yıl 400 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor

Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Duruman, "Her 8 kadından 1'i meme kanserine, her 5 erkekten 1'i de prostat kanserine yakalanıyor. Bunlarda erken teşhis olmadığı zaman maalesef elim sonuçlarla karşılaşıyoruz." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 01.04.2016 16:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2016 16:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Her yıl 400 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor

Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Duruman, Türkiye'de her yıl 400 bine yakın yeni kanser vakası teşhisi konulduğunu belirterek, "Her 8 kadından 1'i meme kanserine, her 5 erkekten 1'i de prostat kanserine yakalanıyor. Bunlarda erken teşhis olmadığı zaman maalesef elim sonuçlarla karşılaşıyoruz." dedi.

Türk Kanser Derneği tarafından "Dünya Kanser Haftası" etkinlikleri kapsamında, kanser konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Dedeman Otel'de basın toplantısı düzenlendi.

Erken teşhisin önemine değinen Duruman, şu bilgileri verdi:

"Türkiye'de her yıl 400 bine yakın yeni kanser vakası bulunuyor. Her 8 kadından 1'i meme kanserine, her 5 erkekten 1'i de prostat kanserine yakalanıyor. Bunlarda erken teşhis olmadığı zaman maalesef elim sonuçlarla karşılaşıyoruz. Erken tanı olmadığı sürece kendimize, ailemize, yakınlarımıza ve memleketimize devamlı travmalar vermekten başka bir boyutu olmuyor. Ülkemizde nüfusun genç olması, kanser vakalarının az olmasının temel sebebidir. Ancak nüfusumuz giderek yaşlanıyor. Şu an nüfus gençken dahi kanser oranı bu denli yüksek iken, ilerleyen yıllarda bu oran çok daha hızlı bir artış gösterecek."

2030'da dünyada her yıl 27 milyon yeni kanser vakası

Memorial Şişli Hastanesi Tıbbi Onkoloji ve Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Soley Bayraktar da "2030'da dünyada her sene 27 milyon kişiye yeni kanser vakası tanısı konulacak. Yani neredeyse 15 sene sonra kanser iki katına çıkacak. Kanser hastalığının artma sebepleri çok fazla. En başta sebep, ömrün uzaması. 1850'lerde ortalama ömür 35 yaş iken, şu anda 80'lerin üzerinde. Kadınlarda ortalama ömür 83, erkeklerde ise 82 yaş. Yaşla beraber bağışıklık sistemi düşüyor, Tabii ki her gün olan bizim DNA'daki bozuklukları tamir edemiyoruz. Dolayısıyla kansere yakalanma riski artıyor." dedi.

Bayraktar, "Bütün kanserlerin yüzde 33'ü sigara içmekten kaynaklanıyor. Yüzde 20'si aşırı kilolu olmaktan, yüzde 5'i sadece yediğimiz besinlerden, yüzde 5'i spor yapmamaktan, yüzde 5'i de aşırı alkol tüketiminden kaynaklanıyor. Alkol kullanmaz, sigara içmez ve düzenli spor yaparsak kanserlerin yüzde 65'ini engelleyebiliyoruz." diye konuştu.     

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.