SON DAKİKA
Hava Durumu

'Eşit, ulaşılabilir, nitelikli, ücretsiz sağlık devletin görevidir'

Bursa Tabip Odası'nda düzenlenen Bursa Sağlık Çalıştayı'nda bir araya gelen CHP Sağlık Komisyonu ile Ege ve Marmara Tabip Odaları sağlık sisteminde yeni bir yapılanmaya gidilmesinin gerekli olduğunu açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2016 16:11
Haber Güncellenme Tarihi: 03.04.2016 16:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Eşit, ulaşılabilir, nitelikli, ücretsiz sağlık devletin görevidir'

CHP Sağlık Komisyonu sağlık alanındaki sorunları değerlendirmek üzere Ege ve Marmara Bölgesi Tabip Odaları'yla cumartesi günü bir araya geldi.

Bursa Sağlık Çalıştayı'nda Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında bugüne dek gerçekleşen uygulamaların sonuçları masaya yatırıldı. Katılımcıların sorunları tek tek ele aldığı ve bunların çözümlerine ilişkin neler yapılabileceğinin konuşulduğu çalıştayda dünyada hiçbir sağlık sisteminin memnuniyet kavramıyla ölçülemeyeceğinin altı çizildi. Sağlık sisteminin iyi ve sağlıklı olabilmesi için erişilebilirlik, hakkaniyet ve kalite göstergeleri gibi unsurlarla ölçülmesi gerektiği değerlendirildi.

Sağlık çalışanlarının yaşadıkları sorunların ve halka sunulan sağlık hizmetindeki aksamaların giderilmesine yönelik Türk Tabipler Birliği'nin çalışmaları dile getirilerek yeni bir yapılanmaya ihtiyaç olduğuna vurgu yapıldı.

CHP Sağlık Komisyonu Başkanı Muğla Milletvekili Prof. Nurettin Demir, Komisyon üyeleri Bursa Milletvekilleri Dr. Ceyhun İrgil ve Ecz. Erkan Aydın, Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker ile TBMM Sağlık Komisyonu üyesi Dr. Tur Yıldız Biçer'in katıldığı toplantıda Başkan Demir "Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın sorgulanması gerektiği ortadadır. Bu nedenle CHP olarak tabip odalarıyla bu çalıştayı gerçekleştiriyoruz" dedi.

Bursa Sağlık Çalıştayı'nın organizasyonunu üstlenen Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil de şöyle konuştu: "Biz sorunların öncelikle diyalogla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Sağlık alanındaki sorunları ve bunlara ilişkin çözümleri birlikte ele alarak elde ettiğimiz neticeleri Sağlık Bakanı'na ileteceğiz. İlkini Bursa'da Ege ve Marmara Tabip Odaları ile düzenlediğimiz bu çalıştayın devamı gelecek. Akdeniz, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu ile İstanbul çalıştaylarını takvimimize aldık."

Bursa Tabip Odası'nda düzenlenen Sağlık Çalıştayı'na katılan Tabip Odaları başkan ve temsilcileri ise şu isimlerden oluştu: Aydın'dan Dr. Metin Aydın, Afyon'dan Dr. Türker Bahçeli, Balıkesir'den Dr. Hüseyin Gündoğdu, Çanakkale'den Dr. Gül Eda Erensoy ve Dr. Coşkun Bakar, Denizli'den Dr. Gökhan Önem, İstanbul'dan Dr. Ozan Toraman ve Dr. Onur Çeçen, Kocaeli'nden Dr. Serkan Yılmaz, Manisa'dan Dr. Derya Pekbıyık, Bursa'dan Dr. Ertuğrul Aydın, Prof. Dr. Kayıhan Pala, Doç. Dr. Emel İrgil, Dr. Ercan Ertürk, Dr. Yücel Bender ve Dr. Gökhan Aktaş.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.