SON DAKİKA
Hava Durumu

Ebeveynlere 'alerjik astım' uyarısı

UÜ Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Canıtez: özellikle ilkbahar aylarında alerjik nezlenin belirtilerinde artış olduğunu beliterek, "Alerjik nezlesi olanlarda alerjik astım görülme riski daha yüksektir"

Haber Giriş Tarihi: 27.03.2016 12:23
Haber Güncellenme Tarihi: 27.03.2016 12:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Ebeveynlere 'alerjik astım' uyarısı

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Yakup Canıtez, ilkbaharda özellikle mevsimsel alerjik nezle vakalarında artış görüldüğünü belirterek, "Alerjik nezle tehlikeli değildir ancak alerjik astım özellikle çocuklar için çok tehlikelidir. Acile, hatta yoğun bakıma düşürebilir. Nadir de olsa ölümle sonuçlanabilir." dedi.

Canıtez, yaptığı açıklamada, alerjik nezlenin, özellikle çocukluk çağının en sık kronik hastalıklarından biri olduğunu söyledi.

Alerjik nezlenin "mevsimsel" ve "yıl boyu" olmak üzere iki türü bulunduğunu anlatan Canıtez, "Mevsimsel alerjik nezle daha çok ilkbahar ve yaz aylarında görülür. Çocuğun şikayetleri belirli mevsimlerle sınırlıdır. Örneğin çimen polenlerine karşı alerjisi varsa şikayetleri ilkbaharda artar. Diğer türünde ise şikayetler yıl boyu devam eder. Ülkemizde her iki alerjik nezlenin görülme oranı çocuklarda yüzde 10-15'tir." diye konuştu.

Alerjik nezlenin belirtilerinin, burun tıkanıklığı, aksırma, burun ve genizde kaşıntı olduğunu dile getiren Canıtez, bunların, nezle ile soğuk algınlığı dışında ortaya çıkması durumda alerjik nezleden şüphe edilmesi gerektiğini belirtti.

Bu şikayetlerin önemli bir gösterge olduğunu vurgulayan Canıtez, "Tanı sırasında alerji testi yapılarak neye karşı alerjisi bulunduğunu tespit etmek de mümkün olup, buna göre ilaç tedavisi uygulanabilir." ifadesini kullandı.

"Alerjik nezlesi olanlar alerjik astıma duyarlı olmalı"

Canıtez, alerjik nezlenin hayati tehlikeye yol açmadığını, bu hastalığın iyi bir takiple yüzde 90'lara varan oranlarda iyileştirilebildiğini bildirdi.

Alerjik nezlenin, iyileştirilmediği durumda kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürdüğünü anlatan Canıtez, "İlaç tedavisiyle şikayetler, çok büyük oranda giderilebilir. İlaç yetmediği durumlarda ise alerji aşısı başlatılarak hastalığın geçirilmesi sağlanmalıdır." dedi.

Canıtez, alerjik nezlenin, hayat kalitesini düşüren, uyku bozukluğu ve dikkat dağınıklığına yol açan, çocuklarda okul başarısını olumsuz etkileyen bir hastalık olduğuna dikkati çekti.

Alerjik nezlesi bulunan çocukların ciddi takip edilmesi gerektiğini söyleyen Canıtez, şunları kaydetti:

"Özellikle ilkbahar aylarında alerjik nezlenin belirtilerinde artış olur. Alerjik nezlesi olanlarda alerjik astım görülme riski daha yüksektir. Alerjik nezle tehlikeli değildir ancak alerjik astım özellikle çocuklar için çok tehlikelidir. Acile, hatta yoğun bakıma düşürebilir. Nadir de olsa ölümle sonuçlanabilir. Alerjik nezlesi olanlarda alerjik astım olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır."
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.