SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bursa'da görme kaybı yaşayan hasta 'Göz Bankası'nda şifa buldu

Bursa'da, kornea tabakasının içinde bulunan hücrelerde yetmezlik nedeniyle ciddi oranda görme kaybı yaşayan hasta, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki Göz Bankası'nda gerçekleştirilen ameliyatla sağlıklı bir şekilde görmeye başladı.
Haber Giriş Tarihi: 16.05.2022 15:32
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2022 09:13
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, kornea nakli bekleyen hastalara hizmet vermek amacıyla Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kurulan Göz Bankası, hastaların nakil için bekleme sürelerini kısaltıyor.

Göz Bankasına başvurup, kısa sürede tedavi olan vatandaşlardan biri de Erol Kaplan (48) oldu.

Doğuştan görme sorunu olan ve son üç yılda bu problemi giderek artan Kaplan, üç aylık bekleyişin ardından sağlığına kavuştu.

Uzman Dr. Hafize Gökben Ulutaş

Kaplan'ın ameliyatını başarıyla gerçekleştiren Uzman Dr. Hafize Gökben Ulutaş, doğumsal kornea tabakasının içindeki hücrelerde yetmezlik nedeniyle görmesinde azalmanın mevcut olduğunu söyledi.

Ulutaş, Kaplan'ın görme yetisinin son iki yılda git gide azaldığını vurgulayarak, "Hastamızı üç ay takip ettik ve kornea nakline karar verdik. Üç ay sırasını bekledikten sonra hastamızı, Lameller Cerrahi dediğimiz korneanın sadece hastalıklı tabakasını değiştirerek, görmesini daha iyi düzeylere kavuşturduk. Artık gözü daha sağlıklı ve daha iyi görüyor. Şimdi diğer gözü için hastamızı sıraya aldık." ifadelerini kullandı.

Göz Bankasının 2013 yılında kurulduğunu ve bugüne kadar 300 kornea nakli gerçekleştirdiklerini aktaran Uzman Dr. Neslihan Parmak Yener ise Göz Bankasının sadece Bursalılara hizmet etmediğini, bölgeye kornea temini yaptıklarını belirtti.

Göz Bankasında Lameller Cerrahisini başarıyla uygulayabildiklerine dikkati çeken Yener, "Yani hastalıklı doku alınıp yerine sağlıklı doku yerleştirilebiliyor. Bu işleme Lameller Cerrahi ismini veriyoruz. Önümüzdeki süreçte de çok fazla kornea nakli yaparak hizmete devam etmeyi istiyoruz." açıklamasında bulundu.

Uzman Dr. Neslihan Parmak Yener

Yaklaşık üç yıldır görmede yaşadığı sorunların arttığını anlatan Erol Kaplan bu yüzden hastaneden randevu aldığını belirterek, "Kornea nakli gelene kadar üç ay süre verildi. O sırada tedavim yapıldı ve tedaviden sonra ameliyat oldum. Kısa sürede görmeye başladım. Dikişsiz bir ameliyat oldu ve başarılı geçti. Şu anda çalışıyorum ve bir sıkıntı yok. Diğer gözümden de ameliyat olmayı düşünüyorum. Ona da gün aldık. Kornea nakli geldiği zaman diğer gözümden de ameliyat olacağım." ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar