SON DAKİKA
Hava Durumu

‘Bursa'da bir kişi yılda 12 kez hekime başvuruyor’

Bursa Tabip Odası Başkanı Kadir Binbaş, basınla yaptığı tanışma toplantısında sağlık sisteminin Bursa'da yarattığı sorunları anlattı. Binbaş, "Polikliniklere yıllık 850 milyon başvuru yapılıyor. Kişi başı yılda 10 sefer hekime başvuru sayımız var. Bu sayı Bursa'da 12" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2024 13:43
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2024 13:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
‘Bursa'da bir kişi yılda 12 kez hekime başvuruyor’

PELİN AKDEMİR / BURSAPORT

Bursa Tabip Odası, Tabipler Lokali'nde basın buluşması gerçekleştirdi. Sağlık sisteminin sorunlarına değinen Oda Başkanı Kadir Binbaş, polikliniklere yıllık 850 milyon kişinin başvuruda bulunduğunu, Bursa'da bir kişinin yılda 12 kez hekime başvurduğunu belirtti.

Binbaş, "Polikliniklere yıllık 850 milyon başvuru yapılıyor. Kişi başı yılda 10 sefer hekime başvuru sayımız var. Bu sayı Bursa'da 12. Biz bunu kışkırtılmış bir poliklinik talebi olarak görüyoruz" sözleriyle konuşmasına başladı. 2002'den önce de sağlık sisteminin eşit, adaletli bir sistem olmadığını kaydeden Binbaş, geçmişte vatandaşların yılda 3 sefer hekime ulaşabildiğini belirtti. Binbaş, bugünkü koşullarla ilgili, şöyle konuştu:

"Aslında bugünkü sayılarla vatandaşların hekime ulaşmakta zorluk çekmiyorlarmış gibi görünüyor. Ancak durum öyle değil. Sağlıkta Reform adı altında değişimler başladı. Bir Aile Hekimliği Sistemi kurulacak, basamaklı olacaktı. Hastalar birinci basamakta yani Aile hekimliğinde muayene olduktan sonra ikinci veya üçüncü basamaklara sevk edileceklerdi. Bu sevk bir türlü gerçekleşmedi. Aile Hekimliği Sistemi şu anda fiziki koşulları iyi olmayan, ciddi bir hasta yüküyle karşı karşıya kalan bir sistem durumunda. Sevk olmadığı için herkes ikinci ve üçüncü basamaklara yönelmiş durumda."

‘BÜTÇEDEN SAĞLIĞA AYRILAN PAY ÇOK DÜŞÜK’

Vatandaşların hekime ulaşmakta ciddi zorluklarla karşılaştıklarını belirten Binbaş, "Sağlığa ayrılan gayri safi milli hasıladaki pay, bütçeden ayrılan pay da oldukça düşük. 2021 rakamlarına göre iddia edilen kişi başına sağlıkta 506 dolar para harcıyoruz. Esas hasta için harcanan para 106 dolar. Amerika kişi başına 16 bin dolar harcıyor. OECD ülkeleri 2 bin 550 dolar harcıyor. Nereden bakarsanız bakın bizim 5- 10 katımız arasında fazla bir kaynak aktarıyorlar” diye konuştu.

Kamucu bir sağlık sistemini savunduklarını fakat uygulanan politikaların bu yönde olmadığına dikkat çeken Binbaş, “Özel hastanelerin sayıları önemli ölçüde arttı. Şehir Hastaneleri özel mantığıyla çalışmaya başladı. Sağlık Bakanlığı’nın önemli bir kısmi buralara aktarılmaya başlandı. Bu son dönemde neoliberal politikaların sağlığa yansımasıdır. Sağlık Bakanlığı bütçesi yetersiz ama bu yetersizliğe rağmen Şehir Hastanelerine bütçenin yüzde 11’ini ayırıyoruz. Yani Türkiye’deki büyük bir inşaat şirketi ülkedeki en büyük sağlık işletmecisi oldu” ifadelerini kullandı.

‘DÜNYA TARİHİNDE NÜFUSUNUN İKİ KATI ACİLE BAŞVURU OLMAMIŞ’

Sağlık sistemindeki kaos ortamının hekimlere yük olarak yansıdığını ifade eden Binbaş, “Hastaya ayrılan süre aslında iki dakika. Beş dakikada muayene ile hiç kimse iyileşmeyecektir. Randevu almak da sorunlu, muayeneden sonrası da sorunlu. Aylar sonrasına randevu veriliyor. Sağlık sistemindeki bu tıkanıklık hekime şiddet olarak dönüyor. Bu sistem hekimin onurunu, itibarını azaltan, yok etmeye çalışan bir sisteme dönüştü” dedi.

“Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir tarihinde nüfusun iki katı acile başvuru sayısı olmamış” diyen Binbaş, her muayenenin aslında para demek olduğunu ve bunun da ciddi bir israfa neden olduğuna değindi. Çözümün aslında çok basit olduğunu kaydeden Binbaş, birinci basamak olan Aile Hekimliği Sistemini’ni güçlendirmek gerektiğini, fiziki koşulların iyileştirilmesi gerektiğini belirtti. Binbaş, “Birinci basamağı güçlendirdiğinizde sağlık sistemindeki sorunların yüzde 85’ini çözüyorsunuz. Bu şekilde polikliniklere başvuru sayısının azaldığını göreceğiz” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.