SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

BTO: Emeğimizin karşılığını alamıyoruz

Bursa Tabip Odası Yönetim Kurulu'nun açıklamasında, "Enflasyonun gerçek anlamda yüzde 50’nin üzerine çıktığı, açlık sınırının 4 bin 13 yoksulluk sınırının 13 bin 73 TL olduğu şartlarda hekimler olarak geçinemiyoruz, emeğimizin karşılığını alamıyoruz." denildi.
Haber Giriş Tarihi: 07.01.2022 19:39
bursaport.com

Bursa Tabip Odası Yönetim Kurulu'nun hekimlerin ve diş hekimlerinin ekonomik haklarında kısmi düzeltme getiren yasa tasarısının tüm partilerin oybirliği ile kabul edilmesinin ardından geri çekilmesine tepkisi sürüyor. Tasarının geri çekilmesine ilişkin açıklama yapılmadığının belirtildiği BTO'nun açıklamasında, "Enflasyonun gerçek anlamda yüzde 50’nin üzerine çıktığı, açlık sınırının 4 bin 13 yoksulluk sınırının 13 bin 73 TL olduğu şartlarda hekimler olarak geçinemiyoruz, emeğimizin karşılığını alamıyoruz." denildi. 

15 Aralık'ta yapılan bir günlük grevin uyarı olduğu belirtildiği açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Bugün geldiğimiz nokta, uzun yıllardır sağlıkta adım adım yaratılan çöküşün bir sonucudur. Konu salt bir zam meselesi değildir. Mesele sağlığa 5 dakikada üretilebilecek bir meta olarak bakılan sistemdedir. Mesele, hekimlik değerlerinin yok sayılması, bilimin değil ekonomik çıkarların ön plana koyulması, mesleğimizi önemini görmezden gelen anlayıştır. Ekonomik krizin ve bu değersizleştirmenin sonucu olarak yoksullaşma, sağlık emekçilerini artık çalışamaz hale getirmiştir.
 
Konu, çalışma koşullarımızın her geçen gün kötüleşmesi, şiddetin her geçen gün artmasıdır. En fazla hastalanan ve ölen meslek grubu olmamıza rağmen COVID-19’un meslek hastalığı sayılmamasıdır. Sorun koruyucu değil tedavi edici, kamucu değil özelleştirmeci sağlık anlayışını dayatan kapitalizme teslim olmuş sağlık sistemindedir. Sorun bizlerin hak arama eylemlerinde değil, sorun bizlerin emeğini çalan, emeğimizin karşılığını vermemekte direnen bu sistemdedir. Toplumun her kesiminden yükselen geçinemiyoruz seslerini artık iktidar duymak zorundadır."
 
"Toplumun sağlığı sağlık çalışanlarının sağlığından geçer." denilen açıklamada, talepler şöyle sıralandı:

"Ekonomik ve özlük haklarımızla ilgili yeni yasa tasarısının en kısa zamanda meclise sunulmasını istiyoruz!
Ücretlerimize gerçek enflasyon ve yapılan zamların üzerinde zam istiyoruz!
Döner sermaye veya performans değil; emekliliğimize yansıyan, insanca yaşayacağımız tek ücret istiyoruz!
7200 ek gösterge ve yılda 120 gün yıpranma payı istiyoruz!
COVID-19’un meslek hastalığı sayılmasını istiyoruz!
Sağlıkta yeni bir şiddet yasası istiyoruz!"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar