SON DAKİKA
Hava Durumu

'Bipolar bozukluk asla ilaçsız düzelemez'

Prof. Dr. E. Timuçin Oral, bipolar bozuklukta insanın kederli halinin ağırlaşarak çökkün bir hal aldığını belirterek, "İçinden hiç bir şey yapmak istemediği bir hal içinde gerçeği değerlendirmesi bozulur ki, kendini dünyada bütün kötülüklerin sebebi gibi görür. Bu hastalık asla ilaçsız düzelemeyen bir hastalıktır." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 12.10.2018 00:02
Haber Güncellenme Tarihi: 12.10.2018 00:02
https://www.bursaport.com
'Bipolar bozukluk asla ilaçsız düzelemez'

Nilüfer Belediyesi,  Bursa Amatör Astronomi Kulübü Derneği ile birlikte,10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde Prof. Dr. E. Timuçin Oral'ın katılımıyla "Bipolarla yaşamak, hasta ve yakınlarının sorunları" konulu  panel düzenledi. 

Çağımızın ciddi rahatsızlıkları arasında yer alan ve kişiden kişiye farklılıklar gösteren bipolar bozukluğu, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde Nilüfer Belediyesi Karaman Dernekler Yerleşkesi'nde düzenlenen panelde  ele alındı. Nilüfer Belediyesi ve Bursa Amatör Astronomi Kulübü Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen "Bipolarla yaşamak, hasta ve yakınlarının sorunları" konulu panele Prof. Dr. E. Timuçin Oral konuşmacı olarak katıldı. 

Panelde Bursa Amatör Astronomi Kulübü Derneği Başkanı İlhan Vardar da bipolar bozuklukla ilgili sunum gerçekleştirdi. Vardar'ın sunumunun ardından Prof. Dr. E. Timuçin Oral, bipolarla yaşamak, hasta ve yakınlarının sorunları hakkında bilgi verdi.  

Prof. Dr. E. Timuçin Oral, bipolar rahatsızlıkların kişiden kişiye farklılıklar gösterdiğini söyledi. Oral, "Her insandan dünyada sadece bir tane var. Dolayısıyla hepinizin hastalığı size özel. Bu hangi branştan olursa böyle. Ama psikiyatri gibi beyni ilgilendiren bir hastalık da belirtileri kişilikle, davranışla ortaya çıkan bir hastalık da sadece size özel. Örneğin gözünüz iltihaplandığında, göz hastalıkları birbirine benzer ama canınızın sıkıldığını ifade etmeniz bile herkesin kendine özel. Dolayısıyla hiç birini öbürüne bakarak değerlendiremezsiniz. Bu durumda kullanılan ilaçların sebep olduğu değişiklikler de size özeldir. Hastalık zaman zaman hafif belirtilerle, zaman zaman da ağır belirtilerle ama bazen de hiç belirtisiz bir dönemi de görmek mümkün" diye konuştu. 

Bipolar rahatsızlıkları ilaçsız tedavi edilemeyeceğini kaydeden Oral, hastaların karşılaştıkları durumlar hakkında da bilgi verdi. Prof. Dr. E. Timuçin Oral, "Bipolar bozukluk doğası gereği farklı farklı belirtileri uzunlamasına dönemde yaşam boyunca görülebilen bir hastalık. Dahası hiç hastalık olmayan dönemleri de görülebiliyor. Bu rahatsızlığın uzunlamasına ve yaşam boyu değerlendirilmesi gerekiyor. Hiç kimsenin duygu durumu düz bir çizgi çizmez. Şizofreni hastalarında bile dümdüz bir çizgi yoktur. Dolayısıyla olağan ruh hali dediğimiz hal herkes için aynıdır. Bipolar bozukluğun bir istisnası var, bu hal bazen coşkulu olmaktan daha yukarı çıkar, taşkın diyebileceğimiz bir hal içine girer. Çok konuşur, aşırı hareket eder, o coşkuluklar açıklanamayacak bir hareket içerisindedir ve bazen inanılmaz riskler alır, başkalarına tuhaf gelen hareketler yapabilir ya da psikotik dediğimiz gerçeği değerlendirmenin unutulduğu bir hal alır. Ya da bunun tam tersi olabilir. Kişi o kederli halden daha da ağırlaşır çökkün dediğimiz hali alır, kişinin evden çıkmak istemediği, yataktan çıkmak istemediği, yemek yemek istemediği, içinden hiç bir şey yapmak istemediği bir hal içinde gerçeği değerlendirmesi bozulur ki, kendini dünyada bütün kötülüklerin sebebi gibi görür. Eğer hasta depresyondaysa genellikle depresyonu ortadan kaldıracak ilaçlar kullanıyor, eğer kişi taşkın dönemdeyse taşkınlığını bastıracak ilaç vermeye çalışıyoruz. Bu hastalık asla ilaçsız düzelemeyen bir hastalıktır. Bipolar bozukluk ilaç kullanmadan düzelebilen bir hastalık değildir" dedi.

"Bipolarla yaşamak, hasta ve yakınlarının sorunları" konulu panelin sonunda Prof. Dr. E. Timuçin Oral, katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.