SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Alzheimer kimlerde daha çok görülüyor?

Nöroloji Uzmanı Dr. Şükran Yurtoğulları, alzheimer hastalığının erkeklere göre uzun ömürlü oldukları için kadınlarda daha çok görüldüğünü belirterek, "Bunun dışında, depresyon geçirenlerde, kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı olanlarda, beyin travmaları geçirenlerde, düşük eğitim düzeyi bulunan kişilerde daha sık olarak görülür” dedi.
Haber Giriş Tarihi: 21.09.2022 00:05
Haber Güncellenme Tarihi: 21.09.2022 10:08
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Alzheimer hastalığının ileri yaş dışında, bazı risklere sahip kişilerde görülme olasılığının yüksek olduğunu belirten Özel Hayat Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Şükran Yurtoğulları, normal yaşlanma sürecinde beyinde yapısal birtakım değişiklikler olduğunu ancak bilişsel/zihinsel yetilerde belirgin bir kayıp söz konusu olmadığını ifade ederek, "Alzheimer hastalığında ise, belirgin şekilde ‘yeni bilgileri öğrenme güçlüğü’ vardır” dedi.

Alzheimerın gelişmesi için aile öyküsü varlığının gerekli olmadığını belirten Yurtoğulları, alzheimerlı ebeveyni veya kardeşi olanlarda hastalığın ortaya çıkma olasılığının daha yüksek olduğunu belirtti. Alzheimer hastalığı olan birden fazla birinci derece akrabası bulunanların daha da yüksek risk altında olduğunu aktaran Uzmanı Dr. Şükran Yurtoğulları, "Alzheimer hastalığı tanısını kesin koyduracak bir test yoktur. Alzheimer hastalığı tanısı için nörolojik muayene, kan testleri, zihinsel testler, beyin görüntülemesi yapılmalıdır. Bazı durumlarda ise; EEG, SPECT, lomber ponksiyon gerekebilir" diye konuştu.

Nöroloji Uzmanı Dr. Şükran Yurtoğulları 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle açıklama yaptı

Alzheimer hastalığının kesin tedavisi henüz olmamakla birlikte süreci yavaşlatmak ve bazı belirtilerin şiddetini azaltmanın mümkün olabildiğini söyleyen Yurtoğulları, şöyle devam etti:

“Semptomları tedavi etmeye yardımcı olabilecek ilaç ve ilaç dışı seçenekler vardır. İlaç tedavisi dışında psikolojik destek, egzersiz ve beslenme düzenlenmesi son derece önemlidir. Alzheimer hastaları yaşam tarzı ve beslenme şekillerini değiştirmelidir. Doymuş ve trans yağ tüketiminin azaltılması, sebze ve meyve tüketiminin artırılması, doğal besin maddelerinden alınan vitamin E tüketiminin artırılması, vitamin B12 alımının artırılması, multi-vitaminler kullanılıyorsa demir ve bakır gibi ağır metalleri içeren vitamin komplekslerinden kaçınılması, alüminyum içeren ürünlerin ve ilaçların kullanımından kaçınılması ve aerobik egzersizi de ihmal edilmemelidir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar