SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

'Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği iptal edilsin!'

Sağlık çalışanları, Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği'ni yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti.
Haber Giriş Tarihi: 11.01.2022 19:55
Haber Güncellenme Tarihi: 11.01.2022 19:55
bursaport.com

Bursa Tabip Odası (BTO), Bursa Aile Hekimliği Derneği (BURSAHED), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Bursa Şubesi (SES) ve Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası Bursa Şubesi ortak bir basın açıklamasıyla Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği'ni protesto ettiklerini belirtti.

Basın açıklamasında BTO Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Abdullah Karadağ, Dr. Ayşenur Aydoğan Yentürk, BURSAHED Başkanı Dr. Zeynep Özsevimli, SES Bursa Şube Başkanı İrfan Açık ile Dr. Ersan Taşçı, Dr. Alper Tunga Türkbayrak ve Dr. Demet Başak Özal hazır bulundu.

BTO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Abdullah Karadağ'ın okuduğu açıklamada, Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği'nin iptali ve 'infaz' komisyonularının dağıtılması talep edildi.

Bir çok aile hekimi ve aile sağlığı çalışanının katılım gösterdiği etkinlikte yapılan açıklama şöyle:

"Sağlık Bakanlığı ‘Ceza Yönetmeliği’ olarak tanımladığımız haksız ve hukuksuz düzenlemenin iptal edilmesi için yaptığımız açıklamalara kayıtsız kalmış, il sağlık müdürlükleri bünyesinde hukuksuz bir şekilde kurduğu komisyonlarla ASM’lerde aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının işlerine son verilmeye başlanmıştır. Birçok ilde sağlık müdürlükleri bünyesinde haksız ve hukuksuz bir şekilde kurulan bu komisyonlar Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı çalışanlarının sözleşmelerini yenilemediler. Böylece bu komisyonların kurulmaması için yaptığımız itirazlarda ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıkmıştır."

Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına kurulan komisyon üyeleri ve il-ilçe sağlık müdürleri tarafından telefonla aranarak sözleşmelerinin feshedileceği şeklinde tehditler yapıldığını aktaran Karadağ, açıklamasına şöyle devam etti:

"Sağlık Bakanlığının ‘akılcı ilaç kullanımı, gereksiz ilaç tüketimini önlemeye yönelik kampanyasıyla’ da çelişen, hekimlerin mesleki bağımsızlığını zedeleyen ‘anamnez ve muayene sonuçlarına göre reçete düzenlenmesi’ kuralına aykırı olarak verilmiş cezalar ve buna bağlı sözleşmelerinin yenilenmemesi oldukça rahatsız edici bir durumdur ve hekimlik mesleği etik kurallarına aykırıdır. Yine sözleşmesi yenilenmeyerek aile hekimliği yapamaz diye damgalanmış olan bir arkadaşımızın aynı yerde, eski görev yaptığı aile hekimliğinde görevlendirilmiş olması sağlık yönetiminin içine düştüğü aczi açıkça göstermektedir."

Tüm aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarının mücadelesiyle güvencesiz çalışmayı dayatan, sağlık çalışanlarının sözünü yasaklayan, gelirini yüzde 10 azaltan, özlük haklarını gerileten yönetmeliğin iptali ve komisyon kararlarının geri alınması için mücadelenin sürdürüleceği aktarıldı. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar