SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

'9 Şubat tüm tütün ürünlerini bırakma günü olmalıdır'

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi, "9 Şubat sadece sigarayı değil, tüm tütün ve nikotin ürünlerini bırakma günü olmalıdır." açıklamasında bulundu.
Haber Giriş Tarihi: 09.02.2022 20:03
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2022 20:03
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla basın açıklaması yayınladı. Açıklamada, Amerikan Fizyoloji Derneği dergisinde yeni nesil nikotin ürünlerinin zararlarını açıklayan makaleye yer verildi:

"Hücre Biyolojisi, Çevre Bilimleri, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım, Salgın Bilimi, Halk Sağlığı, Hemşirelik, Perinatal Biyoloji uzmanlarının ortak yayını elektronik sigara ile benzer nikotin ve kenevir ürünlerinin bugüne kadar saptanmış zararlarını bilim camiasına sundu. Yayında elektronik sigaranın kalp ve dolaşım sistemi üzerindeki yaptığı değişikliklere vurgu yapılarak elektronik sigaralarda bulunan nikotinin damar oluşumunu, damar içini döşeyen hücreleri, kan basıncını, kalp hızını, kalp kasının kasılma gücünü, koroner damarları ve kan akımını olumsuz etkilediği belirtildi. Elektronik sigaranın ayrıca solunum sisteminde astım ve bronşit gibi hastalıkları arttırdığı, hücre yapısını bozduğu ve iltihabi cevabı ortaya çıkardığına dair kanıtlar sunuldu."

Elektronik sigara kullanılan kapalı ortamlarda havada ultra küçük taneciklerin ve nikotin artışı saptandığının belirtildiği açıklamada, "Benzer şekilde sert zeminlerin yüzeyinde de nikotin ve içeriklere rastlanmaktadır. Bilim dünyası elektronik sigaranın zararsız bir sigara alternatifi olarak sunulmasına karşıdır. Elektronik sigara
ve diğer yeni nesil ürünler “zararı azaltılmış” değil, tüm zararları henüz araştırılmamış ürünlerdir. Sigara bırakma ürünleri değillerdir. 9 Şubat tarihinde sigara, nargile, elektronik sigara, ısıtılmış tütün ürünleri, kenevir ve diğer bütün aromalar bırakılmalıdır. Kalp ve solunum sistemi vücuda sadece oksijen sağlar, amacı dışında zorlanmamalıdır." denildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar