SON DAKİKA
Hava Durumu

2 kişi 10 kişiye umut oldu

Bursa'da, beyin ölümleri gerçekleşen 2 kişiden alınan organların nakledileceği 10 hasta, sağlıklarına yeniden kavuşacak.

Haber Giriş Tarihi: 19.09.2013 10:58
Haber Güncellenme Tarihi: 19.09.2013 10:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
2 kişi 10 kişiye umut oldu

Beyin kanaması teşhisiyle Çekirge Devlet Hastanesi'nde tedavi gören A.A. (67) ve aynı rahatsızlık sonucu Balıkesir'in Bandırma ilçesinden Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Gizem U'nun (22) beyin ölümü gerçekleşti.

Hastanelerin yetkilileri tarafından yapılan girişimlerin ardından bu kişilerin aileleri, organ nakillerine izin verdi. Bunun üzerine Bursa Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi'ne bilgi verildi.

Sağlık Bakanlığına bağlı Ulusal Koordinasyon Merkezinin yaptığı araştırmalarda, A.A'nın karaciğeri ve böbreklerinin Bursa'daki bir özel hastanede, kornealarının da Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kayıtları bulunan hastalara uyduğu belirlendi.

Gizem U'nun ise iki böbreği ve karaciğerinin, UÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kayıtlı olup organ bekleyen kişilere uyum sağlayabileceği tespit edildi. Onun akciğeri ve kalbinin nakledileceği hastaların belirlenmesi amacıyla çalışma başlatıldı.

Daha sonra A.A. ve Gizem U'nun organları, nakil işlemlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla alındı ve ilgili hastanelere ulaştırıldı.

Bağış bekleyen binlerce hasta var

Bursa Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Yavuz Selim Çınar, gazetecilere yaptığı açıklamada, beyin ölümleri gerçekleşen kişilerin söz konusu organlarının alındığını bildirdi.

Organ bağışında bulunan ailelere baş sağlığı dileklerini ilettiklerini belirten Çınar, Türkiye'de diyalize bağlı yaşamlarını sürdüren yaklaşık 60 bin, karaciğer nakli bekleyen 20 bin hasta bulunduğunu söyledi.

A.A. ve Gizem U'nun ailelerinin çok büyük bir yüce gönüllülük yaptığını vurgulayan Çınar, şöyle konuştu:

"Gizem U'nun ailesi, gencecik yaşta hayatını kaybeden kızlarının organlarını bağışlayarak birçok hayatın yeniden yeşermesini sağladı. Balıkesir, Çanakkale, Yalova ve Bilecik, bölgemize bağlı illerimiz. Bu bölgede yaşayan insanlarımız hakikaten organ bağışı konusunda duyarlı ancak yine de bağışlarımız yeterli değil. Türkiye'de bağış bekleyen binlerce hastamız var. Diyalize giren ve karaciğer nakli bekleyen on binlerce hastamız var. Bunlara da organ bulunması için bağışların artması gerekiyor. Bütün Bursalıları ve tüm insanlarımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya ve organ bağışına davet ediyorum."

Organların alınmasında görev yapan Çekirge Devlet Hastanesi nakil koordinatörlerinden Uzman Dr. Timur Didinen ise bağış konusunda Bursa bölgesinin geçen yıl Türkiye'de ilk sırada yer aldığını hatırlattı.

Vatandaşların her geçen gün organ bağışıyla ilgili daha fazla bilinçlendiğine dikkati çeken Didinen, "Organ bağışında birçok ülkeye göre geride olmamıza rağmen son yıllarda büyük bir artış kaydettik. Türkiye'de daha önce milyon nüfus başına 3,2 olan bağış oranı son yıllarda 7'lere, 8'lere çıktı. Bu da tabii birçok Avrupa ülkesinden bile daha büyük bir oran. İnşallah koordinatörlerimizin ve Bakanlığımızın destekleriyle bu oranlar daha da artacak" ifadesini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.