SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

'Yurt kapasitesi öğrencilerin yüzde 20'sini barındırabiliyor'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, "Türkiye’de açıklanan rakamlarda yurt ihtiyacı yoktur" sözlerinin doğru olmadığını belirterek, "Böyle bir kandırmaca olmaması lazım; çünkü yaşananları görüyoruz, bu gençler yurt arıyorlar. Bazı illerin ilçelerinde yurt imkanı zaten yok" dedi.
Haber Giriş Tarihi: 26.08.2022 10:57
Haber Güncellenme Tarihi: 26.08.2022 10:57
https://www.bursaport.com
kapak resmi

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (KYK) bağlı 800 dolayında yurt bulunduğunu, ancak bu yurtların beş öğrenciden birisine hizmet verebilecek kapasitede olduğunu söyledi.

KYK yurtlarından şu anda örgün öğretimdeki öğrencilerin sadece yüzde yirmisinin faydalandığını belirten Karabıyık, ayrıca, ülke genelinde yurtların dağılımının da dengesiz olduğunu kaydetti. Karabıyık, "Örneğin Bingöl’deki bir yurtta boş kontenjan kalırken İstanbul’da öğrencilerin sadece yüzde birine yurt hizmeti verilebiliyor, Konya’da ise öğrencilerin yüzde yirmisinden fazlasına yurt imkanı sağlanabiliyor. Yani iller arasında da bir dengesizlik var; öncelikle bu planlama hatası olarak karşımıza çıkıyor. Diğer bir önemli nokta, şu anda dünyada öğrencilerin yüzde kırk beş, yüzde ellisinin yurt ihtiyacı karşılanabilirken ülkemizde yurt kapasitesi yüzde yirmilerde." dedi.

Karabıyık açıklamasına şöyle devam etti:

"Tabii ki kendi şehrinde üniversiteyi kazananlar da olacak, ya da ev kiralamayı tercih eden öğrencilerimiz olacak; ancak ülkemizdeki mevcut rakamlara baktığımızda yurt bulamadığı için ev kiralamak ya da özel yurda gitmek zorunda kalan ve bunu karşılayamayan öğrencilerin sayısının oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Bu nedenle, 'Türkiye’de açıklanan rakamlarda yurt ihtiyacı yoktur' demek asla doğru değildir, böyle bir kandırmaca olmaması lazım; çünkü yaşananları görüyoruz, bu gençler yurt arıyorlar. Bazı illerin ilçelerinde yurt imkanı zaten yok, ki orada meslek yüksek okulları ya da fakülteler varken, 'bir dekan bir mekan' anlayışıyla kurulan fakültelerin yurdu nerede olacak, barınma nasıl sağlanacak diye hiç düşünülmedi, zamanında planlaması da hiç yapılmadı. Bu gençler ev tutmak ya da özel yurtlarda kalmak zorunda kalıyor, maddi imkanı olmayanlar da cemaatin yurtlarına gitmek durumunda kalıyor ve cemaatler de zor durumda kalan bu öğrencileri kendilerine çekme yarışındalar. Bu gerçekleri görmekteyiz. Hatta yurt çıkmadığı için, özel yurtlar çok pahalı olduğu, ev tutacak parası da olmadığı için okuluna devam edemeyen o kadar çok öğrenci var ki, bundan dolayı mağdur olan aileleri görmezden gelmesinler."
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar