SON DAKİKA
Hava Durumu

'Yunuseli Havaalanı'na TOKİ hançeri gibi beton hançeri vurulmasın'

Saadet Partisi Bursa İl Mahalli İdareler Başkanı İbrahim Özacar, betonlaşma tehlikesi ile karşı karşıya olan Yunuseli Havaalanı'na TOKİ hançeri gibi beton hançeri vurulmamasını isteyerek, "Burası çocuklarımızın hava alacağı alan olsun" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2021 10:04
Haber Güncellenme Tarihi: 25.03.2021 10:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Yunuseli Havaalanı'na TOKİ hançeri gibi beton hançeri vurulmasın'

Saadet Partisi (SP) Bursa İl Mahalli İdareler Başkanı İbrahim Özacar, konut alanına çevrilmesi tehlikesi ile karşı karşıya olan Yunuseli Havaalanı'na Doğanbey'deki TOKİ hançeri gibi beton hançeri vurulmamasını isteyerek, "Burası çocuklarımızın hava alacağı alan olsun" dedi.

Bursa kamuoyunun önemli gündemlerinden biri olan Yunuseli Havaalanı arazisine ilişkin açıklama yapan İbrahim Özacar, 1400 dönümlük Yunuseli Havaalanı arazisinin büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere siyasi iktidarın attığı yanlış adımdan dönmesi çağrısında bulunan Özacar, "Bu, Bursa'nın geleceği için büyük önem taşıyor. İktidar sözcülerinin deyimi ile Doğanbey TOKİ hançerinin tahribatı ortadayken Yunuseli Havaalanı arazisine yapılacak yeni ruhsuz beton yığınları ulu şehrin bağrına bir hançerin daha vurulmasına eş değerdir. Bu şehirde yaşayan hiç kimse bu tahribata razı olamaz." dedi.

Kadim şehirlerde kentle anılan tarihi ve sosyal alanların şehir medeniyetinin ayakta kalmasına ve şehir kültürünün kitlelere ulaşması için önem taşıdığını kaydeden İbrahim Özacar, "Tayyareciler Cemiyeti vakfiyesi ve hatırası olan Yunuseli Havaalanı Cumhuriyet'le Bursa'ya mal olmuş değerlerimizden biridir." ifadelerini kullandı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a seslenerek, "Ben yaptım oldu anlayışından vazgeçiniz" diyen Özacar, şunları söyledi:

"Yaşadığı şehire fikir ve önerileri ile katkıda bulunmaktan başka hiçbir beklentisi olmayan halkımız başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarımızın akademik odalarımızın bilhassa yarım asırlık siyasi tarihinde, gerek iktidar gerek muhalefette görevi sürecinde hakka motor, şerre fren olan Milli Görüşün temsilcisi olan Saadet Partisi'nin yapıcı uyarılarına kulak verin.

'Tüyü bitmemiş yetimin hakkını fütursuzca savuran bu yönetim anlayışına dur diyoruz'

Devlet geleneğimizde yerel ve ulusal yatırım ve hizmet alanlarında devamlılık esastır. Gel gör ki, AKP iktidarında özellikle yerel konularda bu gelenek ve anlayışın tam tersi yaşanıyor. Hayret duygularımızı yitirdik artık şaşırmıyoruz.

Bilindiği gibi Yunuseli Havaalanı'nda çok değil altı yıl önce en üst perdeden katılım ve övgülerle büyük yatırımlar yapılarak ek hizmet alanları ile açılışlar yapıldı. Buradan vicdan sahiplerine sesleniyoruz altı yıl gibi kısa bir sürede ne değişti, kaybeden Bursa oldu? 

Peki kazanan kim oldu? Bu sorunun cevabı verilmelidir. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını fütursuzca savuran bu yönetim anlayışına dur demek gerekmez mi?

'İbn-i Haldun'a göre Bursa yeşil, AKP'ye göre gri'

İbn-i Haldun'a göre şehirlerin bir ruhu vardır, insanlar zamanla yaşadıkları şehirin ruhu ile özdeş hale gelir. AKP iktidarı ecdadımızın insanlığa kazandırdığı şehircilik medeniyetini yok olmaya sürüklüyor. Mahalle ve sokak kültürümüz tehdit altında. Komşuluk ilişkilerimiz, bizi biz yapan değerlerimizden her gün biraz daha uzaklaştırılıyoruz.

Görünen o ki, İbn-i Haldun'un öğretilerine göre dünün su ve yeşil Bursa'sı, Osmangazi'nin Muradı, Hüdavendigar'ın ruhunu yansıtıyorken, bugünün beton grisi Bursa AKP'li Belediye başkanlarının  şehircilik ruhunu yansıtıyor.

'Bursa Ovasına oy devşirme şehirleri kuruldu'

Yeter artık. Yeşil nutuklu seçim beyannameleriniz sözde kaldı. Ranta dayalı şehircilik anlayışınız birilerinin kesenlerini doldurabilir ama yeşil nutuklu reklam pankartlarınız oksijen üretmiyor. Bursa'nın nefes borusu durumunda olan dereler ve mezarlıklar olmazsa nefes alacağımız yer kalmayacak. Bursa ovasına tarım arazilerine 60 - 70 bin nüfuslu şehirler büyüklüğünde çarpık yapılanmalara göz yumarak oy devşirme derdine düştünüz.

Siyasi iktidara çağrımız yeniliyoruz. Gelin ben yaptım oldu kibrinden vazgeçin. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın yarınları için yaşanabilir Bursa için bu yanlıştan vazgeçin. Yunuseli Havaalanı arazisi Bursa'nın yeşil alanı yarınımız olan çocuklarımızın hava alan olsun."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.