SON DAKİKA
Hava Durumu

'Yoksulluk sınırını aşan bir asgari ücret istiyoruz'

Emek Partisi Bursa İl Örgütü asgari ücrete ilişkin Kent Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada, yoksulluk sınırını aşan asgari ücret talep edildi.

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2022 19:12
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2022 09:02
https://www.bursaport.com
'Yoksulluk sınırını aşan bir asgari ücret istiyoruz'

Emek Partisi Bursa İl Örgütü asgari ücrete ilişkin Kent Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada konuşan Emek Partisi Bursa İl Başkanı Hasan Özaydın, insan onuruna yaraşan, vergiden muaf bir asgari ücret istediklerini söyledi. 

Türkiye'de ücretlilerin yüzde 60'nın asgari ücret aldığını söyleyen Özaydın, "İşçileri daha az ücretle nasıl daha çok çalıştıracağından başka kaygısı olmayan patronların, patronları nasıl daha çok ihya ederim diyen hükümetin karnelerine baktığımızda asgari ücretin bırakalım yoksulluk sınırını açlık sınırını dahi aşamayacağını bugünden görebiliyoruz" dedi.

Yoksulluk sınırının 24 bin, açlık sınırının 8 bin TL’ye dayandığını hatırlatan Özaydın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Günümüz koşullarında adil- insanca yaşamaya yetecek bir asgari ücret iktidarın ‘lütfu’ değil, temel bir insan hakkıdır. Ülkenin kalkınması gelişmesinde en büyük paya sahip olan işçiler ve emekçiler bu temel haklardan yararlanmayı fazlasıyla hak etmişlerdir. İnsanca yaşayacak, asgari ücret talebimiz çok temel bir insan hakkı talebidir. Bizler insan onuruna yaraşan, vergiden muaf bir asgari ücret talebinin mücadele edilmeden kazanılamayacağını bilerek Emek Partisi olarak bütün işçileri birleşmeye ve mücadeleye çağırıyoruz. Hükümetin ve patronların saldırılarını birleşik bir mücadele ile geri püskürtebiliriz. Şimdi birleşme ve sınıf mücadelesini büyütme zamanıdır."

Emek Partisi Bursa İl Başkanı Hasan Özaydın, taleplerini şöyle sıraladı:

"-Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısı değiştirilerek en az yüzde 50 oranında işçi temsiliyeti sağlanmalı ve uyuşmazlık durumunda grev hakkını da içermelidir.          

-Vergide adalet sağlanmalı, insanca yaşayacak bir ücret verilmelidir.          

-KDV başta olmak üzere halkın sırtındaki dolaylı vergiler kaldırılmalı, zenginlere servet vergisi getirilmelidir.          

-İşçi emekçilerin eriyen ücretleri gerçek enflasyon oranında arttırılmalıdır.          

-Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet faturalarına yapılan zamlar geri alınmalıdır."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.