SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin adı değişti

Yeşiller ve Sol gelecek Partisi'nin (YSGP) adı Yeşil Sol Parti olarak değişti. Ankara'da yapılan 2. Olağan Konferans ve Kongre'de Naci Sönmez ile birlikte Eş Sözcülüğü yürüten Sevil Turan yeniden aday olmazken yerine Eylem Tuncaelli seçildi.

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2016 00:12
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2016 00:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin adı değişti

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin 2-3 Nisan 2016 tarihlerinde Ankara'da yapılan 2. Olağan Konferans ve Kongresi'nde eş sözcülerden biri değişirken, parti organları yenilendi. Konferans kongrede Eş Sözcülüklere Eylem Tuncaelli ve Naci Sönmez seçildiler.

75 kişilik Yeşil Sol Parti Parti Meclisi'nde Bursa'dan dört temsilci yer aldı. PM'ye aday olan İkbal Polat, Necla Türemen, Esra Erener ve Dursun Bektaş ile Disiplin Kuruluna aday olan İffet Karaca konferansa katılanların onayını alarak seçildiler. Parti Meclisinde kotalara uygun olarak 38 kadın, 18 genç, 3 engelli ve 2 LGBTİ birey yer aldı. 

Partinin YSGP olan kısaltılmış adının "Yeşil Sol Parti" olarak değiştirildiği konferansa HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ta katılarak bir konuşma yaptı. Demirtaş, umudu birlikte yeşerteceklerini söyledi.

Konferans sonunda yayınlanan sonuç bildirisinde "toplumun fay hatlarının giderek derinleştiği, şiddet ve çatışma ortamının yaygınlaştığı bu dönemde iktidarın uygulamalarına karşı olan tüm toplum kesimlerini bir araya getirerek örgütlü bir muhalefet hareketi yaratılmasının en önemli görev olduğu" vurgulandı.

Bildiride silahların susturularak kalıcı barışın sağlanmasının en acil görev olduğu belirtilerek, yeni anayasa yapımı, kadınlar, gençler, çocuklar, LGBTİ bireyler üzerindeki şiddete son verilmesi, emekçiler haklarının gasp edilmesinin önlenmesi, doğa talanına dur denilmesi için de mücadelenin yükseltilmesi çağrısı yapıldı.

Kongre konferansa Avrupa Yeşiller, DİSK, KESK, TTB, SYKP, EMEP, DSİP ile Alevi Dernekleri temsilcileri de katıldılar.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da katıldığı konferans kongrede Yeşil Sol Parti Eş Sözcülüklerine Eylem Tuncaelli (solda) ve Naci Sönmez (soldan ikinci) seçildiler

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.