SON DAKİKA
Hava Durumu

'Yerel seçimden sonra Türkiye IMF'ye teslim olacak'

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, ekonomik krizin kentteki yansımalarını tespit etmek amacıyla geldiği Bursa'da, "Türkiye günlük pansumanlarla, aspirinle ayağa kalkmaz. Yerel seçimden sonra Türkiye IMF'ye teslim olacak. Bursa'daki görüşmelerimizi rapor haline getirip Genel Merkez'e sunacağız'" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2018 13:43
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2018 13:43
https://www.bursaport.com
'Yerel seçimden sonra Türkiye IMF'ye teslim olacak'

Ekonomik krizin Bursa'daki yansımalarını tespit etmek, sivil toplum kuruluşları ve sendikalar ile çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere kente gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili ve TBMM Sanayi Komisyonu Üyesi Tahsin Tarhan, CHP Bursa İl Başkanlığı'nda basın açıklaması düzenledi. 

Bursa Milletvekilleri Erkan Aydın, Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve çok sayıda partilinin de katıldığı basın açıklamasında konuşan Tahsin Tarhan, ''Bizler milletvekilleri olarak Türkiye'nin 81 ilinde ekonomik sıkıntıları tespit etmek için görevlendirildik. Bursa'da sivil toplum örgütlerini, sanayi ve ticaret odalarını ziyaret edeceğiz'' dedi.

Tarhan, Türkiye'nin gündeminin ekonomik kriz olması gerektiğini ancak gündemin sürekli değiştirildiğini ifade ederek, ''Ekonomik krizi unutturmaya çalışıyorlar. Asgari ücret tespit komisyonunda emekçi bir kadın Türkiye'nin geldiği süreci iyi tespit etti. Bugün asgari ücret 240 dolar civarına düşmüş durumda. Bundan 10 yıl önce komşu ülkelerden Türkiye'ye gelen insanlara 200 dolarla çalıştıkları için farklı bir gözle bakıyorduk.  Bursa'da bunu konuşacağız. Asgari ücretle çalışanların sorunlarını tespit edeceğiz. Esnaflarımızın durumunu göreceğiz'' dedi. 

Açıklamasında İşyerlerinin iflas ettiğini  söyleyen ve Türkiye'nin omuzlarında ağır yük taşıdığını vurgulayan Tarhan, ''İş adamlarımız intihar ediyor. Fabrikalar tek tek kapanıyor. Tamamen ranta, betona dayalı ekonomik politikaları uygulandı. Üretmeyen bir toplum faizcilerin tefecilerin eline teslim edildi. Türkiye'nin geldiği sıkıntıları konuşmamız gerekirken gündem değiştiriliyor. Bizler sorunları yerinde tespit edeceğiz. Türkiye günlük pansumanlarla, aspirinle ayağa kalkmaz. Yerel seçimden sonra Türkiye IMF'ye teslim olacak. Bizler Bursa'daki görüşmelerimizi rapor haline getirip Genel Merkez'e sunacağız'' dedi.

"Acil eylem planı yerine Gezi soruşturmaları başlattılar"

Tarhan'ın konuşmasının ardından söz alan Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, ekonomik krizin etkilerine dikkat çektiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

''Çarşıya pazara gittiğimizde tablo net bir şekilde ortaya çıkıyor. Dün Bursa'da hamile bir kadının eşiyle birlikte ısınmak için geceleri üniversiteye gittiğini okuduk. Bunları somut bir şekilde yaşıyoruz.  Buradan çıkmamız için acil eylem planını hayata geçirmek gerekirken hükümet Gezi süreciyle ilgili soruşturmalar başlatıyor. Bugün acil olan şey gelir dağılımının adil olmasını sağlamak ve üretimin desteklenmesidir''

"Vatandaşın, ülkenin gündemine dönmesi gerek"

Bursa Milletveki Erkan Aydın da yaptığı açıklamada hükümetin gündeminin ekonomi olmadığını söyledi. Aydın açıklamasında şunları söyledi: 

''Abone alacaklarının takibinin nasıl kolay yapılacağını, konkordato ilan etmenin görece zorlaştırılmasını, sermaye odaklarının, yandaşlarının paralarını nasıl kolay alabileceklerine ilişkin kanunu Meclis'ten geçirdiler. 4 yılda, yurtdışından para getir sorgu sual yok kanunu, İmar affıyla para bulma kanunu, bedelli askerlikle para bulma kanunu geçirdiler. Bu kanunlarla ekonomi düze çıkmıyor. Hukuku tesis etmezseniz, adaleti getirmezseniz, kurumların özerkliğini sağlamazsanız yatırımcı gelmiyor, ekonomi düzelmiyor. Siz damadı her şeyden sorumlu yaparsanız dolar 3 liradan 6 liraya, euro 4 liradan 8 liraya çıkıyor. Yapmamız gereken bu kanunlar değil hukuku, adaleti, liyakatı, demokrasiyi gündeme getirmek. 20 yıldır yazarkasayı gündeme getirip duruyorlar. 3 ay önce Meclis'in bahçesinde bir işçi kendisini yaktı. Hiçbir yerde bunu gördünüz mü? 2 hafta önce Meclis Halkla İlişkiler binasının tepesinde bir vatandaş borçları yüzünden intihar girişiminde bulundu. Bunlar medyada yer almadı. Bunları ne kadar örtmeye çalışırsanız çalışın gerçeklerin üzerini kapatamıyorsunuz. Vatandaşın, ülkenin gündemine dönmeleri gerekiyor. Hukuku, adaleti, liyakatı tesis edin biz de taşın altına elimizi koyalım. Bu mesele memleket meselesidir''

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.