SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Yerel mahkeme Yargıtay'ın Man Adası davası kararına uymadı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, Man Adası davasında yerel mahkeme hakiminin Yargıtay'ın bozma kararına uymadığını açıkladı.
Haber Giriş Tarihi: 22.06.2022 14:33

Haber Güncellenme Tarihi: 22.06.2022 14:56

bursaport.com

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kasım 2017’de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu, kardeşi, eniştesi, dünürü ve eski özel kalem müdürünün vergi cenneti olarak nitelenen Man Adası’ndaki off-shore şirketine 2011 yılında 18 milyon dolar gönderdiğini iddia ederek swift mesajları ve dekontlar göstermişti. Erdoğan ve yakınları, bu konuşmanın ardından Kılıçdaroğlu'na üç ayrı tazminat davası açmıştı. Erdoğan ve yakınlarının 'Man Adası’na para gönderdiği' iddiasına ilişkin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na verilen tazminat cezası, Yargıtay tarafından bozulmuştu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik sosyal medya hesabından, İstanbul Anadolu 20. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen Man Adası davalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çelik Twitter paylaşımında, "İstanbul Anadolu 20. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde az önce görülen Man Adası davalarında; mahkeme hakimi almış olduğu talimatlar ve hukuksuzluk yapma iradesi çerçevesinde Yargıtay'ın bozma ilamlarına direndi! Erdoğan ne kadar baskılarsa baskılasın kazanan Kemal Kılıçdaroğlu olacak" ifadelerini kullandı.

Mahkeme, Kılıçdaroğlu'nun 150 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi

Anadolu 20. Asliye Hukuk Mahkemesindeki iki ayrı davanın duruşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız, Özdemir Bayraktar'ın mirasçılarının avukatı Burçin Altan ile Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik hazır bulundu.

Hakim, Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin bozma ilamı hakkında avukat Yıldız'a söz verdi.

Yıldız, Yargıtayın usul ve yasaya uygun olmayan bozma ilamına karşı mahkemenin kararına direnmesini talep etti.

Özdemir Bayraktar'ın mirasçılarının avukatı Burçin Altan da mahkemenin ilk kararında direnmesini talep ettiklerini söyledi.

Celal Çelik ise önceki celse bulundukları reddi hakim talebinin mahkeme tarafından hukuksuz bir şekilde geri çevrildiğini belirterek yeniden reddi hakim talebinde bulundu.

Mahkeme, Kılıçdaroğlu'nun avukatının reddi hakim talebinin reddine hükmetti.

Dosyayı karara bağlayarak daha önceki kararında direnen mahkeme, Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 150 bin lira manevi tazminat ödemesi yönünde yeniden hüküm kurdu.

Mahkeme, Kılıçdaroğlu'nun ayrıca Özdemir Bayraktar'ın mirasçılarına 60 bin lira, Esra Albayrak ve Sümeyye Erdoğan Bayraktar'a ayrı ayrı 22 bin lira, Necmeddin Bilal Erdoğan'a 20 bin lira, Ahmet Burak Erdoğan'a 16 bin lira, Mustafa Erdoğan'a 15 bin lira, Sadık Albayrak ve Ziya İlgen'e ayrı ayrı 14 bin lira, Orhan Uzuner ve Osman Ketenci'ye de 13'er bin liralık manevi tazminatı 21 Kasım 2017'den itibaren işleyecek yasal faiziyle ödemesine karar verdi.

Anadolu 20. Asliye Hukuk Mahkemesi ayrıca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 13 Şubat 2018'deki parti grup toplantısında yaptığı konuşmasındaki iddiaları nedeniyle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 130 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar