SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Üreticinin siyah incir isyanı: Verilen emeklere yazık değil mi?

Bursa'da, bu yıl maliyetleri bile karşılayamayan siyah incir üreticileri büyük hayal kırıklığı yaşıyor. CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve beraberindeki partililerin Seçköy ziyaretinde dert yanan üreticiler, "Geçen yıl 17 kilo incir parasıyla traktörünün deposunu dolduruyorduk. Bu yıl aynı mazot için 177 kilo incir parası veriyoruz. Çiftçinin emeğine yazık günah değil mi?" dediler.
Haber Giriş Tarihi: 01.09.2022 16:12
Haber Güncellenme Tarihi: 01.09.2022 23:53
https://www.bursaport.com
kapak resmi

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca ve Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu beraberlerinde bir grup partili ile birlikte siyah incir üretilen yerlerden biri olan Osmangazi ilçesine bağlı Seçköy'ü ziyaret etti.

CHP'lilerin ziyaretinde, bu yıl alım fiyatları dip yapan siyah incir üreticileri, maliyetlerden dolayı şikayetlerini dile getirdi. İhraç malı siyah incirin kilosunun 10 lira, iç piyasada tüketilen incirin de 3-4 liraya düştüğünü söyleyen üreticiler, elde ettikleri kazançla borçlarını ödeyemez hale geldiklerini anlattı. Geçen yıl 17 kilo incir parasıyla traktörünün deposunu doldurduğunu, bu yıl aynı mazot için 177 kilo incir parası verdiğini söyleyen üretici Osman Çakır, "Çiftçinin emeğine yazık günah değil mi, bu millete reva mı? Bu sorun görev başındaki ehil olmayan kişilerden kaynaklanıyor. Kepek ekin diyen bir Tarım Bakanımız varsa, sonuç bu yani" diye konuştu.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, siyah incirin bir Bursa markası olduğuna işaret ederek, "Bursa'da buradan Mustafakemalpaşa'nın Taşpınar'ına kadar siyah incir, Bursa'nın incisidir. Yazık günah değil mi? Şu güzelliğe bakın, hakikaten de yazık, günah. Bu yaşatılanların hiçbiri bize reva değil. Bursa'nın markası olan siyah incir İngiltere Kraliçesi'ne gidiyor. Selçukgazi'den, buradan. Tarım bakanımız bu işle yeterince ilgilenmedi, emin olun farkında bile değiller. Yaşanan süreç bu. Ama en kısa zaman inşallah bu süreç geride kalacak" dedi..

'KANADA’DAN MERCİMEK GELİYOR, BURADA PAZARA İNCİR GÖRTÜREMİYORUZ'

Türkiye'nin 9 bin kilometre mesafedeki Kanada'dan mercimek ithal ettiğini belirten Karaca, şöyle konuştu: 

"Kanadalılar mercimeği tanımaz, mercimek çorbası yok, mercimek yemeyi bilmezler. 30 yıl önce diyorlar ki böyle bir tarım ürünü varmış, Ortadoğu'da satılıyormuş, pazara biz de girelim. Şimdi Kanada'da mercimeği üreten çiftçi para kazanıyor, toptancı para kazanıyor, ambalajlayan kazanıyor. 45 günde Mersin'e İskenderun'a geliyor, taşıyan da para kazanıyor, bizim ithalatçı para kazanıyor, toptancı kazanıyor haliyle. 10 bin kilometreden şu köye gelene kadar hiçbir sıkıntı yok, herkes para kazanıyor ama sen şurada incirini toplayıp pazara götür, zarar ediyorsun. Niye zarar ediyorsun, mazot kaç para oldu, 30 lirayı çıkıyor tekrar."

KAYIŞOĞLU: TÜRKİYE TARIMDA YENİDEN AYAĞA KALDIRILMALI

CHP PM Üyesi Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da Türkiye'nin tarımda yeniden ayağa kaldırılması gerektiğine vurgu yaptı. Kayışoğlu şunları söyledi:

"Tarımda bu ülkeyi ayağa kaldırmamız gerekiyor. Bir milli tarım politikası gerekiyor. Bir kırmızı mazot mutlaka hayata geçirilecek. Yani ÖTV'siz KDV'siz mazot, gübre aynı şekilde. Gençler tarım alanlarını terk ediyorlar. Köyde, tarım alanında çalışan gençlerin ve kadınların primlerini devlet yatıracak. Bunun sözünü Genel Başkanımız verdi. Kadınların ve gençlerin primini yatırsak mutlaka onun iş gücü olarak hem köylüye, çiftçiye, tarımla ilgili üretime katkısı olacaktır. Diğer bir konu, çiftçilerimizin borçları var biliyoruz ve bu çiftçilerin borçlarının faizini sileceğiz. Makul bir şekilde yapılandıracağız. İncirde olduğu gibi diğer ürünlerde de gerçekten çok fiyatlar düşüyor ki incirde her sene aynı şeyi yaşıyoruz. 20 liralardan 30 liralardan başlıyor, birkaç gün sonra işte 3-4 liraya kadar düşüyor. Maliyet artı makul kâr, eşit bir taban fiyat yapacağız, bu taban fiyattan satılmazsa, devlet onu alacak, garantisini verecek ve ve bu şekilde çiftçinin zarar etmemesi sağlanacak. Çünkü biliyoruz ki biz mutlaka ama mutlaka üretmek zorundayız."

ÜRETİCİ ÇAKIR: İMKÂNIM OLSA TOPRAĞIMI BIRAKIP YURTDIŞINA GİDECEĞİM

Siyah incir pazarlamasında yaşanan sorunlar ise üreticiyi isyan ettirdi. Seçköylü üretici Osman Çakır, geçen yıl ile bu yıl arasında maliyet kıyaslaması yaparak, yaşanan sorunun büyüklüğünü şu örnekle anlattı:

"Geçen bugün, yani aynı tarihte 17 kilo incir parasıyla traktörün deposunu doldurdum. Az önce yine doldurdum aynı traktörün deposunu 177 kilo incir parasıyla doldu. 2020 Şubat ayında 78 liraya aldığım gübre, 2021'de 128 liraya çıktı. Aynı gübreyi bu yıl 750 liraya aldım. Yani bu çiftçinin emeğine yazık günah değil mi, bu millete reva mı? Bu sorun görev başındaki ehil olmayan kişilerden kaynaklanıyor. Kepek ekin diyen bir Tarım Bakanımız varsa, sonuç bu yani. Sizden tek temennimiz, bizi bu şeylerden kurtarmanız. Allah yardımcınız olsun, yolunuz açık olsun. İnşallah bu sorunlar çözülür. Bu ülkede, bu tarım ülkesinde bizim yani bu duruma düşüyoruz. İnanın şu anda kendi tarlamda incir topladım. Gübre parası, mazot parası, ilaç parası vesaire çıktığım zaman bana kalan yevmiye 280 lira günlük. Ben yevmiyeye gitsem daha fazla kazanacağım burada, yani kendi toprağında kendi ülkemde ırgat durumuna düştüm. İnanın dış ülkeye gitme şansım olsa, düzenimi bozup, toprağımı bırakıp gideceğim buradan. Geldiğimiz durum bu."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar