SON DAKİKA
Hava Durumu

Üç ayda 150 tarım işçisi hayatını kaybetti

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin verilerine göre, son 3 ayda tarım sektöründe çalışan 150 işçinin öldüğünü belirtti. Sarıbal, tarım sektöründeki ölümlü kazalara ilişkin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle sorgu önergesini TBMM'ye sundu.

Haber Giriş Tarihi: 06.08.2018 14:36
https://www.bursaport.com
kapak resmi

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, tarım sektöründe çalışan işçilerin can kayıpları yaşadığını belirtti. Sarıbal, "Her yıl yüzlerce işçi, gerekli tedbirler alınmadığı için canından oluyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin (İSİG) verilerine göre nisan, mayıs ve haziran aylarında 150 tarım işçisi yaşamını yitirdi." dedi.

Konuya ilişkin soru önergesini TBMM Başkanlığı'na sunan Sarıbal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlamasını istedi. 

Sarıbal'ın soru önergesi şöyle: 

"İzmir Ziraat Mühendisleri Odası'nın kamuoyuna açıkladığı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin (İSİG), tarım sektöründe yaşanan ölümlü kazalara ilişkin, verilerine göre ülkemizde son 3 ayda 150 tarım işçisi, hayatını kaybetti.  2018 yılı nisan ayında 52 işçi, mayıs ayında 56 işçi, haziran ayında da 42 işçinin öldüğü kayıtlara geçti.

İSİG verilerini açıklayan Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, bu ölümlerin sadece kayıtlara geçenler olduğunu, gerçek rakamın daha da yüksek olabileceğini kaydetti.

Bu bağlamda;

  1. Konunun uzmanları tarım iş kolunda yaşanan kazaların görünür olmadığını belirtmektedirler. Türkiye'de 2003 ile 2018 yılları arasında tarım iş kolunda ölenlerin sayısı ne kadardır?
  2. Tarım iş kolunun, işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından en tehlikeli sektörlerden biri olduğu biliniyor. İşçi ölümlerinin önlenmesi için 2003 yılından günümüze kadar ne gibi önlemler alınmıştır?
  3. Uzmanlar bulaşıcı hastalıklar, tarım makine ve aletleri, zirai ilâçlar ve alerjik maddeler gibi etkenlerin tarım işçilerinin sağlığını tehdit ettiğine dikkati çekiyorlar. Bu risklerin azaltılması için Bakanlığınız, 2003 ile 2018 yılları arasında ne gibi çalışmalar yapmıştır?
  4. Sağlıksız koşullarda yaşayan mevsimlik tarım işçilerinin sağlık hizmetlerinden yaralanması için ne gibi önlemler alınmaktadır?
  5. Tarım iş kolunda çalışan işçilerin sosyal güvenlik kapsamına alınması düşünülüyor mu?"
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.